Zavrieť

Porady

PHM

Prosím pomôžte mi,

mám z toho zmätok. Mám živnostníka má zaplatenú cestnú daň. Znemená to, že je zaradené v podnikaní? Akým spôsobom mu môžem dať spotrebu. Aj skutočnú a náhradu 6,2. Aký je to vzorec?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    kahu
    Prosím pomôžte mi,

    mám z toho zmätok. Mám živnostníka má zaplatenú cestnú daň. Znemená to, že je zaradené v podnikaní? Akým spôsobom mu môžem dať spotrebu. Aj skutočnú a náhradu 6,2. Aký je to vzorec?

    Ďakujem
    Ide o to či auto má živnostník zaradené v obchod.majetku, ak ho má tak bude si uplatňovať opravy , údržbu auta, výpočet PHM, ročný odpis atd..
    Ak má os.auto nezaradené v obchod.majetku a je jeho vlastníctvom nie je na lízing , tak si uplatní cestnú náhradu na 1 km 6,20 SK a výpočet PHM + stravné pri služ.cestách.
    Vzorec pre výpočet je:
    počet km x spotreba auta/100 x cena za nákup PHM=suma , ktorú si uplatní do daň.vývkov.
    Auto nezradené v obch.majetku prináleží 6,20 za 1 km, ak ide o os.auto vo svojom vlastníctve, výpočet bude nasledovný:
    počet km x 6,20 = suma, ktorú si uplatní v daň.výdavkoch.

    kahu je offline (nepripojený) kahu

    kahu
    Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
    Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    kahu
    Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
    Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.
    správne si to pochopila, a zaradenie znamená, že ho eviduješ v majetku firmy a prípadne odpisuješ.
    Ak je majiteľ a má auto a je SZČO, cestnú daň síce platil, ale neznamená to, že tým pádom je auto zaradené do majetku firmy. Takže platí takéto

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kahu
    Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
    Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.
    Nie cestná daň, ale daň z MV. To, či je zaradené v podnikaní, zistíš v účtovníctve SZČO.( v majetku)

    Bavi je offline (nepripojený) Bavi

    Bavi
    kahu
    Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
    Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.
    Daň z motorových vozidiel si môže zaplatiť aj za súkromné auto ( teda za auto nezaradené v obchodnom majetku) a vtedy môže používať súkromné auto na účely podnikania, t. j. môže si uplatniť do výdavkov za každý služobne urobený km základnú náhradu 6,20 Sk( v tejto zákl.náhrade sú vlastne zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním auta: poistné, údržba, opravy...) a náhradu za spotrebované PHM.
    Okrem toho si môže uplatniť ďalšie výdavky súv. s použitím auta na pracovnej ceste: dialničné poplatky, parkovné.
    Podrobnejšie Ti napíšem, ak máš záujem. Zisti, či ide o súkromné alebo firemné auto. Zistíš to podľa techničáku, či ho má zapísané pod IČO, alebo na svoje meno.

    solino je offline (nepripojený) solino

    solino
    Ahojte, zaujala ma tvoja poznamka Bavi, ohladne platenia dane. ak teda sukromne auto nema zaplatenu dan a pouziva sa aj na firemne ucely, tak si majitel auta nemoze uplatnit nahradu 6,20 Sk a nahradu za PHM? vdaka

    Bavi je offline (nepripojený) Bavi

    Bavi
    solino
    Ahojte, zaujala ma tvoja poznamka Bavi, ohladne platenia dane. ak teda sukromne auto nema zaplatenu dan a pouziva sa aj na firemne ucely, tak si majitel auta nemoze uplatnit nahradu 6,20 Sk a nahradu za PHM? vdaka
    ÁNO. Keď používaš auto na podnikanie, je držiteľ auta povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel.
    Keď si náhrady uplatníš do daň. výdavkov a nezaplatíš DMV a pri kontrole to DÚ zistí, dorubí Ti daň aj so sankciami.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.