Zavrieť

Porady

povinna registracia dosiahnutim obratu a ulozenie zapezpeky

Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu, neviem si poradit s nasledovnou situaciou :

Novovzniknuta firma / v r. 2013/ dosiahla v maji 2013 obrat, na zaklade ktoreho povinne podala ziadost o registraciu pre DPH.
Danovy urad posudil, ze ide o rizikovu firmu a urcil je zabezpeku v pre nich likvidacnej vyske v desiatkach tisic euro.
Spolocnici podali podla § 4c ods.3 odvolanie a poziadali o urcenie nizsej sumy zabezpeky.
Danovy urad odpovedal v zmysle §4c ods.5 a ziadost o registraciu zamietol.

Moja otazka znie : ako ma teraz firma postupovat dalej ? Obratom sme dosiahli hranicu, kedy by sme mali odvadzat DPH, ale registraciu nam zamietli...musime aj napriek tomu DPH odviest a nasi odberatelia si ho samozrejme narokovat nebudu moct , alebo podla akeho paragrafu mame postupovat, aby sme neboli v rozpore so zakonom o DPH ?

Dakujem vopred .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prikladám Metodický pokyn, v ktorom sa dočítate o zábezpeke ...
    Daňový úrad Vás zaregistruje za platiteľa DPH nakoľko ste dosiahli ako píšete obrat.DPH musíte odviesť štátu . Avšak zábezpeku môže vymáhať aj exekúciou v súlade s Daňovým poriadkom,tú jednoducho musíte uhradiť .Viac sa dočítate v pokyne.
    Naposledy upravil Zita5 : 17.07.13 at 07:58

    kajanakaja je offline (nepripojený) kajanakaja

    kajanakaja
    Nám sa stalo presne toto isté. Zákon hovorí jasne, že keď je to povinná registrácia na základe obratu, tak vám má byť pridelené IČ DPH a zábezpeku budú vymáhať. My sme sa tiež odvolali pre výšku zábezpeky a DÚ nám registráciu zamietol. Následne to DÚ podstúpil Finančnému riaditeľstvu BB, ktoré rozhodlo takto. Rozhodnutie DÚ zrušili čo sa týka registrácie a tak nás DÚ zaregistrovalo ako platcov, ale nezrušili rozhodnutie ohľadom zábezpeky a my sme ju jednoducho museli zaplatiť. Tento proces trval 7 mesiacov.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zita5 Tak 7 mesiacov to je vážne dlhá doba .Podľa čoho postupovali, je vôbec zákonom prípustná táto doba, aby niečo vybavovali 7 mesiacov ?
    kajanakaja No bolo to stresujúce, čakať toľko mesiacov. Vlastne sme len čakali a ja som sa bála, či nemám znovu požiadať o registráciu, keďže som každý mesiac prekračovala obrat. Ten proces je dlhý aj preto, že poštu pošle FRSR najskôr daňovému subjektu, čaká na vratku a až následne informuje DÚ. Zvlášť rozhoduje o registrácií a zvlášť o zábezpeke. Tú zabezpeku každopádne treba zaplatiť do 20 dní, lebo odvolanie nemá odkladný účinok.
    Zita5 A ako to dopadlo potom s odvodom DPH ..však vlastne počas tých 7 mesiacov ste išli už s prekročeným obratom .DPH ste potom dodatočne doplatili ?Zaujíma ma teda tento prípad .Ale však to si skomplikovalo FRSR .
    kajanakaja Nie, nedoplatili.
      zbaliť

    povinna registracia dosiahnutim obratu a ulozenie zapezpeky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.