Zavrieť

Porady

Poistenie v nezamestnanosti- chýbajúce dni

Dobrý večer,

mojej známej chýbajú 13 dní poistenia pre PvN, ktorú nedostala....
známa má podpísanú DoPč s nepravidelným príjmom ....
preto som jej odporúčala, aby si dala DoPč s NP preklasifikovať na DoPČ s PP a musí jej trvať aspoň 13 dní....
otázka: ktorý príjem sa berie na výpočet PvN? - za posledná 2 roky?
a ešte ak by dosiahla vyšší príjem, ako je možné, (tých 75 % zo ŽM) z UPSVaR ju vyradia, ale ku ktorému v mesiaci? a kedy sa môže znovu prihlásiť do evidencie nezamestnaných?
ďakujem

Mám ešte jednu prosbu, s ktorou si neviem rady.....
ako ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti dobrovoľné poistenie , resp. krátkodobé zamestnanie ?
Naposledy upravil Negoti : 23.07.13 at 07:48
11 komentárov     zbaliť
veronikasad Už je evidovaná na UP ?
Negoti áno, je v evidencii, a má rozhodnutie zo SP, že jej nevzniká nárok na PvN
veronikasad Najlepším riešením by bolo nájsť si zamestnanie na pracovnú zmluvu, dať sa vyradiť z evidencie UP. Pracovný pomer skončiť po splnení podmienky 730 dní a znovu sa prihlásiť na UP.

Dalo by sa to riešiť aj cez dobrovolné poistenie, ale vtedy by mohol byť problém so znovuzaradením do evidencie uchádzačov UP.
Negoti Veronika a keby dosiahla vyšší príjem na dohodu? Majka mi písala, že by bola vyradená na jeden mesiac.......
veronikasad Keď má možnosť na dohodu, nedá sa dohodnúť pracovná zmluva ?Veď odvody sú rovnaké. Pri prekročení príjmu na dohodu vyraďujú spätne z evidencie a musí si doplatiť zdr.poistenie na dni, kedy nepracovala ako samoplatitel.
Negoti Veronika a ako ďaleko spätne ju vyradia? nie je problém so spätným prihlásením do evidencie?
prešla som zákon č. 5/2004 - novelu k 01 05 2013 a našla som tam iba 3 a 6 mesačné blokovanie evidencie.....
na dohodu chodí do práce každý deň, po 2 hod.
veronikasad Prever si to na UP, príp. v ZP. Podľa mňa spätne od 1. dňa kal. mesiaca, v ktorom prekročila príjem. A v ZP si bude musieť doplatiť za víkendy ako samoplatitel. Oveľa jednoduchšia bude práca na pracovnú zmluvu, ako som písala.
Negoti pracovnú zmluvu zrejme nedostane, fi nedáva nikomu PZ....už žiadala a nič....
víkendy podľa môjho názoru nedopláca ZP, pretože platí predsa aj pre dohodárov nepretržitý odpočinok, alebo to neplatí v tomto prípade? mýlim sa?.
Tweety Vyradia ju mesiacom, za ktorý dosiahla vyšší príjem.
Negoti takže iba na jeden mesiac? a potom sa môže znovu prihlásiť? v tom prípade, by jej vznikol nárok na PvN
veronikasad Započíta sa do súčtu vymeriavacích základov, ktorý sa bude deliť počtom dní poist. v nez.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k tomu doplneniu:
    " Mám ešte jednu prosbu, s ktorou si neviem rady.....
    ako ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti dobrovoľné poistenie , resp. krátkodobé zamestnanie ? "
    - to je skôr len rečnícka otázka - či
    - už máš def od Mila123, že DVZ je " podiel súčtu VZ.. a počtu dní poistenia..." - samozrejme čím vyšší VZ, tým lepšie - ale ak ide ozaj len o pár dní, tak ktovieako to priemer nezmení
    - a dobrovoľné poistenie už treba platiť ako balík (iba povinne poistené szčo môžu samostatne) - takže dávať si tam vysoký VZ je na rozmyslenie. Kým sa dalo platiť samostatne - to bola iná káva.
    doplnené: teraz pozerám pôvodnú otázku - už to tam vlastne máš. Ak sa zamestná (nejaké to zastupovanie), plus bude dobrovoľne platiť - tak to trošku ten priemer vylepší - samozrejme, čím dlhšie bude vyšší VZ, tým lepšie
    Naposledy upravil Katy a R : 23.07.13 at 08:43
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Katy, neplatí pri dobrovolnom poistení v nez. to isté čo pri nem.poistení - ak trvá menej ako 26 týždňov, berie sa min. VZ ? (teda vyšší VZ dávku neovplyvní ) Potrebuje len 13 dní poistenia
    Katy a R nič také nie je v zákone ..
    Mila123 Katy opravím ťa....našla som v zákone o soc. poistení......
    § 108 ods. 4 zákona č. 461/2003

    (4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.
    a tá znie.....
    Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor....
    a ešte § 138 ods. 5 znie
    (5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
    inak slovne vyjadrenie? VZ je 393 €
    Katy a R Mila - ale toto vôbec pre tento prípad neplatí .. v zadaní sa predsa nespomína, žeby nemala vôbec VZ v RO.. ??
    Mila123 Jasne, Katy, iba som priložila, že platí v zákone obmedzenie do 26. týždňov trvania poistenia, resp. poistenie iba ako dobrovoľne poistená osoba.....
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Z posledných 3 rokov 730 dní poistenia.
    Negoti Majka, ďakujem, ale toto viem, pýtala som sa na PvN a jej výpočet.....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    podľa § 108 Zákona č. 461/2003 Z.z. v platnom znení
    (2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    Poistenie v nezamestnanosti- chýbajúce dni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.