Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie a príjmy z kapitálového majetku?

SZČO dostal v roku 2012 vyplatených 842,88 € z poisťovne, v ktorej bola uzatvorená životná poistka. Peniaze boli vyplatené z dôvodu, že poistná zmluva sa rušila - predčasne a uzatvárala sa nová. Tento príjem zahrnul aj do daňového priznania za rok 2012. Urobil správne? V auguste 2013 obdržal výkaz nedoplatkov vo výške 111,94 €. Je z takéhoto príjmu povinný platiť poistné na zdravotné poistenie? Bol to jednorázový príjem? Alebo urobil chybu tým, že tento príjem zaradil do daňového priznania? Viete mi toto ozrejmiť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Správne urobil, ak iba sumu celej zadržanej dane a jej základu zo zrušenej poistky priznával na trikrát po jednej tretine v riadku 75 priznania B, alebo v riadku 35 priznania A. Teda iba tie sumy, ktoré uvádzal do riadkov 41 priznania A do 2010, alebo 74 priznania B do 2010. Tie do ZP nejdú, lebo nie sú vymenované v § 10b ZoZP, ako zárobková činnosť. Ak dal celú vyplatenú poistku ako ostatný zdaniteľný príjem, tak urobil nehoráznu blbosť. Lebo o zdaniteľný príjem nejde a ZP neskúma povahu príjmu, iba to, či bol priznaný ako zdaniteľný a z neho vycáluje poistné. Ide o vrátenie dane za porušenie zmluvných podmienok poistky. Ak to priznal ako zdaniteľný príjem, musí to vysvetliť na ZP, že šlo o omyl a podať dodatočné priznanie, kde zníži zdaniteľné príjmy. Neviem, či ZP nebude chcieť poistné podľa daňového priznania hneď, s tým že po podaní dodatočného mu opraví zúčtovanie a preplatok vráti ... to musí zistiť.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LILIEZ "Ak dal celú vyplatenú poistku ako ostatný zdaniteľný príjem, tak urobil nehoráznu blbosť. Lebo o zdaniteľný príjem nejde" Určite je to tak, že nejde o zdaniteľný príjem?

    § 7 ods. 1 ZDP písm. e) hovorí, že príjmami z kapitálového majetku sú plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, rovnako sa posudzuje aj jednorázové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia.

    následne na to 43 ods. 3 ZDP, daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území SR daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou ak ide o f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku /§ 7 ods. 1 písm. e)/

    z tohto mi vyplýva, že ak poistku zrušil predčasne na vlastnú žiadosť, mal by ju zdaniť a teda uviesť ako príjem z kapitálového majetku v DP a následne aj teda zaplatiť z toho 14 % poistné na verejné zdravotné poistenie. Alebo neuvažujem správne? Ide mi najmä o to, či to urobil podľa zákona správne.
    a_je_to Ja som Ti už vyčerpávajúco odpovedal. Ak chceš, ver, ak nie, tak zaplať daň, aa poistné do ZP. Presviedčať Ťa nebudem.. Mám konkrétnu skúsenosť, lebo bývalka predčasne zrušila poistku a postupovali sme presne tak, ako som opísal. Podľa Tvojho zadania ide o predčasné zrušenie životnej poistky, ktorá bola v minulých rokoch považovaná za nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11/9 ZoDP a povinnosť vrátemia dane podľa § 11, ods. 11, 12, 13 ZoDP, platného do 31.12.2010. Ide o vysporiadanie starej dane z nezdaniteľnej časti základu, ktorý sa vtedy považoval za sporenie na dôchodok. . Nie o nový kapitálový príjem zo zrušenej poistky pre prípad dožitia. To je trochu rozdiel. Možno si príliš mladá a v roku 2010 si ršte nebola skúsenou účtovníčkou, alebo niečo podobné …. neviem.
    Mila123 ZP nepoznajú dodatočné RZZP.....
    pravdepodobne bude musieť zaplatiť, bez možnosti nápravy......
    LILIEZ Práveže v tomto prípade nešlo o poistku, ktorá bola v minulých obdobiach zahrňovaná do základu dane, pretože v tom čase ešte nebol živnostníkom ani zamestnancom. Moje zadanie nebolo postačujúce, ospravedlňujem sa. Ale v prípade, že išlo o nový kapitálový príjem, tak zrejme uplatnený a vyššie popísaný môj postup by mal byť podľa Tvojej odpovede správny. A či som mladá alebo nie, alebo skúsená či neskúsená účtovníčka, nič nemení na fakte, že som tu hľadala cennú radu a nie posudzovanie toho kto som čo som. Každopádne za ochotu odpovedať ďakujem, aj to ma posunulo vpred. Pekný deň.
    Mila123 tak potom čo sa to vlastne zdaňovalo????
    LILIEZ Tým, že tú vyplatenú sumu, ktorá bola vyplatená na základe zrušenia poistky zahrnul do príjmov z kapitálového majetku v DP 2012, zaplatil z tejto sumy daň a následne mu prišiel aj nedoplatok zo ZP. Ja som len chcela vedieť, či to, že to zahrnul bolo správne alebo nesprávne a či je nutné podať opravné DP, na základe takého zadania, keďže v minulosti to ani nezahŕňal do základu dane, keďže ani SZČO ani zamestnancom nebol. Z tejto poistky si neznižoval ZD. Ale v čase, keď už bol živnostník - 1 rok mu vyplatili zo zrušenej poistky sumu cca 800 € a tú zahrnul do DP, teda tá suma sa zdaňovala.
    a_je_to Mila123 - nepísal som o dodatočnom RZZP, ale o dodatočnom DP - kde by to vyhodil z príjmov .... vtedy aj poistné ZP vrátia.
    LILIEZ - neviem teda posúdiť, chýba nám zmluva, že o čo vlastne išlo. Ale ... aj podľa popisu sa asi urobili nejaké chyby. Ak by bola pravda, že šlo o príjem podľa § 7/1/e ... a ak bol dokonca zdanený podľa § 43/3, tak zrejme nepatril do priznania - pozri § 43/5+6. Ak by patril do priznania, tak znížený o výdavky podľa § 7/4. Takto nevieme posúdiť, čo z tej výplaty bolo vlastne čistý a ešte nezdnený výnos, ktorý bolo treba zdaniť v priznaní a ešte aj odvody do ZP k tomu. Za Tvoje hodnotenie v predchádzajúcom príspevku ... sorry, to bol nejaký úlet.
      zbaliť

    Zdravotné poistenie a príjmy z kapitálového majetku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.