Zavrieť

Porady

Odpis pohladavky

Mám velky problem ?
Spolocnost eviduje pohladavku splatnu 31.05.2009 v sume 2.000,- EUR.
V roku 2010 vytvorila 20% OP v sume 400,- 547/391
V roku 2011 vytvorila do 50% OP v sume 600,- 547/391
V roku 2012 dotvorila 100% OP v sume 1.000,- 547/391
Teraz k 30.6.2013 sa spolocnost rozhodla vyradit tuto pohladavku z uctovnictva, nevymahali sme ju, upomienky sa vracali, na odsuhlasenie nereagovali, telefon na firmu uz neexistuje, k 30.06.2013 je po splatnosti uz viac ako 1491 dni.
Mozem ju vyradit z uctovnictva ked sme tak rozhodli zapisom 391/311 v sume 2.000,- EUR.

a mozem tuto pohladavku odpisat aj napr. v roku 2014 tiez zapisom 391/311 alebo mozem tak rozhodnut hockedy v nasledujucich rokoch, a aj tak to nebude pripocitatelna polozka alebo dokedy musim takuto pohladavku odpisat ked som ju davala OP do nakladov, potom ju netreba dodanit???
Zaroven toto musim uviest v danovom priznani na riadku 180, teda zvysit základ dane a dodanit ju ked ju vyradim z uctovnictva???
Naposledy upravil zuzanna : 09.08.13 at 03:40 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cejo je offline (nepripojený) cejo

    cejo
    Z účtovníctva ju môžeš vyradiť spôsobom ako si napísal. Žiadna pripočítateľná položka z tejto účtovnej operácii ti už nevzniká.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzanna prosim vas a co potrebujem k tomu aby som mohla vyradit takuto pohladavku z ucta,, alebo sa mozem rozhodnut sama
    cejo O vyradení pohľadávky z účtovníctva by mal rozhodovať zodpovedný človek - spravidla to býva konateľ. Môže to byť formou interného listu, kde je napísaný zoznam pohľadávok, ktoré sa majú vyradiť a podpis konateľa ale možno stačí iba samotný interný doklad, ktorý by podpísal aj konateľ. O vyradený pohľadávky z účtovníctva účtovná jednotka rozhoduje sama. Žiadny externý podklad k tomu nie je priamo nutný.
    zuzanna prosim nikto nevie poradit ako z tym vyradenim pohladavky z ucta prosim
    zuzanna a ked ju vyradim v inom roku bude to mat vplyv na zaklad dane???
    zuzanna mozem vyradit pohladavku aj v roku 2014? bude to mat vplyv na zaklad dane?
    cejo vyradiť je ju možné aj v roku 2014. Vzhľadom na to, že sa bude účtovať 391/311 vplyv na základ dane to nebude mať.
    zuzanna vyradit mozem zevraj iba pohladavky voci spolocnikom v konkurze alebo v exekucnom konani alebo ked zomrie inak ze to bude zase pripocitatelna polozka k ZD pri odpise je to teda pravda???
    zuzanna vsade sa pise ze treba upravit zaklad dane tak urcite ked ju vyradim 391/311 nemusim zvysovat zaklad dane aj ked bude po splatnosti viac ako 5 rokov
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ako podklad si skopíruj to zadanie, čo si sem napísala. neviem, prečo s tým máš taký problém, ved odpoveď si dostala.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzanna kejka dostala som odpoved ze ju mozem vyradit 391/311 ale poradkyna mi stale hovori ze to bude pripocitatelna polozka ked sa vyradi a kazdy hovori inak tak jednoznacna odpoved neexistuje ak sa mi podari skusim to tu prilepit odpoved od poradkyne
    zuzanna nejde mi to tu prilepit nemate nejaky priklad na vyradenie takychto pohladavok prosim
    KEJKA ty musíš vedieť, čo je to za pohľadávku. Ak boli OP daňovo uznané, odpis ti už HV ani ZD neovplyvní.
    zuzanna kejka ide o pohladavku za sluzby, nehnevaj sa ze stale otravujem, zauctovala som to ako je hore uvedene do nakladov a tento rok ju chcem vyradit alebo buduci preto sa pytam lebo sama neviem ci ju mozem vyradit ked sa nevymahala
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.