Zavrieť

Porady

Daň z príjmu a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia

Dobrý deň prajem,
za rok 2012 som priznal príjem z dividend ako aj z predaja akcií. Hrubý výnos (žiadne náklady som nevedel odrátať) som pripočítal k príjmu zo závislej činnosti a odviedol som daň z príjmu. Následne som nahlásil aj zdravotnej poisťovni daný príjem a od nich som dostal rožné zúčtovanie s nedoplatkom vyše 1500 EUR za rok 2012. Moje otázky sú:
- podľa logiky daňového priznania je možné za rok 2013 si uplatniť v ročnom zúčtovaní dane z príjmu FO aj zaplatené dodatočné odvody za zdravotné poistenie pred výpočtom dane, t.j. je to položka znižujúca základ dane alebo mám podať dodatočné dnové priznanie ešte raz za rok 2012?
- ak som akcie kupoval z úveru a platil som aj úroky a iné poplatky, nie sú to položky, ktoré by bolo možné si uplatniť vo forme zníženia vymeriavacieho základu na ZP a možno aj na daň z príjmu?
Ďakujem za Vašu odpoveď, usmernenie.
Veľmi rád platím dane, lebo to znamená, že mám aj príjem, ale následný odvod do zdravotnej poisťovne ma už trošku štve.
Peter z Lučenca
Naposledy upravil pocsa : 14.08.13 at 18:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Daň z príjmu a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.