Zavrieť

Porady

rozdelenie zisku

Potrebujem poradiť....Som SZČO, manžel je taktiež SZČO. Mne vychádza, že daň platiť nemusím, manželovi vychádza zaplatiť veľmi veľa...Chcela by som sa opýtať, či časť jeho zisku (20%) môže rozdeliť na mňa. Je to uvedené v pragrafe 10 v zákone o účtovníctve, len nie som si istá , či som ho správne pochopila...
Vpored ďakujem..........
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Zákon o účt.:
    § 10
    Účtovný doklad


    (1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

    a) označenie účtovného dokladu,
    b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
    c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
    d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
    e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
    f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
    g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

    (2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


    Zákon o dani z príjmu:
    § 10
    Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
    a účastníka združenia, ktoré nie je
    právnickou osobou


    (1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

    (2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.


    Ste s manželom účastníkmi jedného združenia ???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    nisa
    Potrebujem poradiť....Som SZČO, manžel je taktiež SZČO. Mne vychádza, že daň platiť nemusím, manželovi vychádza zaplatiť veľmi veľa...Chcela by som sa opýtať, či časť jeho zisku (20%) môže rozdeliť na mňa. Je to uvedené v pragrafe 10 v zákone o účtovníctve, len nie som si istá , či som ho správne pochopila...
    Vpored ďakujem..........
    Neviem aký predpis to čítaš, ale zákon o účtovníctve to nebude. Keď pozrieme do histórie , 20 % bola suma, ktorá sa dala rozdeliť na spolupracujúce osoby.To však už neplatí.
    Pohľadaj na Porade témy "príkazná zmluva"... alebo nazri do predmetu Tvojej činnosti - mohla by si mu niečo vyfaktúrovať ...

    nisa je offline (nepripojený) nisa

    nisa
    Môžem mu vyfaktúrovať, že som mu robila účtovníctvo ? Mám to vo svojej živnosti...

    comodo je offline (nepripojený) comodo

    comodo
    V cesku funguje tzv. spolocne zdanenie manzelov. U nas ale asi nie ( ??? )
    Ja s tym starosti nemam , som sam :-(
    Samozrejme ze by som si to prefakturoval.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.