Zavrieť

Porady

zahraničná faktúra a jej zaúčtovanie

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, dostali sme zálohovú zahraničnú faktúru od českého dodávateľa za služby vykonané v júli. Túto faktúru sme v júli uhradili a prišla nám faktúra k prijatej platbe a následne vyúčtovacia faktúra. Ide o samozdanenie.
Keby som nemala zálohovú faktúru, zaúčtujem to 518, 343AE /321, 343AE.
Moja otázka je, ako to zaúčtujem, keď mám zálohovú faktúru, následne faktúru k prijatej platbe a vyúčtovaciu faktúru?

Ďakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Tento spôsob zaúčtovania záleží dosť od toho aký softvér používaš. Ale v princípe, úhrada zálohovej faktúry 314xy/221, faktúra k prijatej platbe sa zaúčtuje 314xz/321 + samozdanenie a zápočet faktúry k prijatej platbe s hradenou zálohovou faktúrou
    321/314xy. Konečná faktúra bude 518/321 + (samozdanenie, v prípade že sa konečná faktúra nezhoduje už so zaplatenou zálohou) a na záver započítanie konečnej faktúry s faktúrou na prijaú platbu 321/314xz
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sofia323 Ďakujem za odpoved, avšak problém je v tom, že spoločnosť nám zaslala zálohovú faktúru na sumu 36 000 €, ktorá bola v auguste uhradená. A teraz nám poslali konečnú faktúru kde je vyčíslená:
    služba v celkovej sume služby 72 000€
    mínus prvá záloha v sume tých 36 000€
    a ďalšia záloha, ktorú sme tiež až teraz održali a ešte nie je ani uhradená mínus 21 000€
    Suma k úhrade 15 000 €

    Ako daný prípad zaúčtujem? Je to vôbec v poriadku. Nemala nám zahraničná firma vystaviť faktúru k prijatej platbe na zálohu 36 000 a až následne vyúčtovaciu faktúru?

    Prosím, poraďte. ďakujem.
    sofia323 môžte mi prosím niekto poradiť? Ďakujem.
    tictac7 napíš konkrétne sumy a dátumy - nejako je to popletené - neviem, čo myslíš pojmom "tých prvých 36.000 - je to suma z júla alebo prvá záloha z augusta?
    sofia323 Suma 36 000 bola zálohová faktúra, ktorú sme obdržali v auguste a v auguste sme ju zahraničnej firme aj uhradili. 3.9.2013 nám spoločnosť zaslala ostrú faktúru, kde odpočítali uhradenú zálohu a ešte zálohovú faktúru, ktorú nám poslali spolu s ostrou faktúrou. Tá je v sume 21 000. Spolu k úhrade je na faktúre uvedené 15 000. Môžu si odpočítať zálohu v ostrej faktúre, ktorá ešte nebola z našej strany uhradená?
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    si si istá, že nebola uhradená aj tá druhá záloha?
    Ak aj nebola, zrejme oni postupujú bud podľa dohody, alebo podľa zmluvy, alebo podľa svojho SW vo väzbe na zmluvy.
    Ostrú faktúru zaúčtuješ v plnej fakturovanej výške 518/321
    a vyrovnáš so zálohou 321/314, ktorú ste zaplatili.
    Zálohovú na 21000 EUR neúčtuješ. Na rozdiel od vyúčtovacej faktúry budeš mať k úhrade nie 15000 ale 15000+21000 lebo záloha uhradená nebola.
    Až bude úhrada, tak vyrovnáš túto faktúru 321/221.
    So samozdanením - predpokladám - problém nemáš.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sofia323 Tak, písala som do tejto spoločnosti mail, či sa náhodou nepomýlili a neodrátali nám v ostrej faktúre aj zálohu, ktorá nebola uhradená. Odpoved bola, že najskôr máme uhradiť zálohovú faktúru a následne sumu 15 000 - teda ostrú faktúru, aj ked sme ich obdržali súčasne. Tak ako mám teda postupovať? Odpočítam tú zálohu 21 000 a k úhrade budem mať 15 000+21000 ako píšeš?
    Aj ked budeme uhrádzať aj tú zálohovú faktúru?
    KEJKA ved som ti napísala. Zálohovú=neuhradenú neúčtuješ, neriešiš.
    až uhradíš zálohovú, tak zálohu spáruješ s tou ostrou.
    až uhradíš zvyšok 15000 tak zasa spáruješ s ostrou.
    sofia323 ďakujem.
      zbaliť

    zahraničná faktúra a jej zaúčtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.