Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodca a PN

Ahojte. Nevie mi niekto poradiť? Zamestnanec skončil dňa 31.08.2013 PP. 02.09. si požiadal o predčasný starobný dôchodok. Je potrebné, aby sa prihlásil na úrad práce počas doby kedy mu príde rozhodnutie o priznaní dôchodku? Platí na tohto zamestnanca ochranná doba alebo ako predčasný dôchodca nemôže poberať dávku v nezamestnanosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milagros208 Rozhodnutie ešte nemá, ale mal by ho mať ku dňu požiadania, teda 2.9. Má sa ešte prihlásiť na úrad práce alebo môže ísť aj na PN? Ďakujem.
    veronikasad Je predpoklad, že mu PSD pre dostatočný príjem schvália ?
    milagros208 Určite mu schvália. Priemerný osobný mzdový bod mu vychádza viac ako 1,1 a odpracovaných má cca 41 rokov.
    veronikasad V tom prípade je zbytočné, aby sa evidoval na UP. Za 1.9. nech si doplatí v ZP ako samoplatitel. Nárok na nemocenské (podľa môjho názoru), by mal len v prípade, keby PN-ka začala pred podaním žiadosti o PSD.
    Teraz mu už nezostáva nič iné, len čakať na rozhodnutie SP o priznaní PSD - lehota SP je 90 dní, v súčasnosti vybavujú cca do 30 dní.

    Ak mu vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, mal si najskôr vyčerpať podporu, až potom požiadať o PSD. Ušetril by krátenie PSD o 3 %.Má ešte možnosť PSD odmietnuť a požiadať oň neskôr.
    milagros208 Podľa mňa mu ho schvália. Priemerný osobný mzdový bod má viac ako 1,1 a má odpracovaných cca 41 rokov.
    veronikasad V druhej časti odpovede som neriešila neschválenie pSD, ale možnosť, ako si ešte vyčerpať dávku v nezamestnanosti, ak mu na ňu vznikol nárok.
    milagros208 Ďakujem za odpoveď. Najprv som nevidela svoj komentár, tak som ho napísala omylom ešte raz. Skúšala som to počítať aj s podporou. Podporu by mal 6 mesiacov po 250 Eur a ušetril by nejakých 12-14 Eur mesačne. A počítal by sa mu mzdový bod aj za tento rok a ten by mu znížil priemerný mzdový bod, keďže teraz má mzdu 500 Eur v hrubom. Predčasný dôchodok by mal mať nejakých 370 Eur. Za 6 mesiacov, keby poberal podporu, by mal príjem o 720 Eur menej, čo by sa mu pri kráteniu vrátilo tak o 5 rokov.
    veronikasad Veď dávku v nezamestnanosti nemusí vyčerpať celú. O PSD môže požiadať koncom roku 2013 (predtým sa odhlási z evidencie UP), rok 2013 sa mu do OMB zarátavať nebude, získa valorizáciu za rok 2013 aj 2014.
    milagros208 Podľa mňa sa mu to však neoplatí. Ušetrí 12 Eur mesačne /krátenie/, ale príde o 120 Eur mesačne, keďže podpora bude oveľa nižšia ako predčasný starobný dôchodok hoc aj po krátení.
    veronikasad Čo potom riešiš ? Odpoveď si dostala. Za 1.9. sa má prihlásiť v ZP ako samoplatitel a zaplatiť alikv.časť ZP. A čakať na výmer zo SP ...
    milagros208 Ďakujem za odpovede. Chcela by som sa ešte spýtať jednu vec. Zamestnanec skončil PP 31.08.Dňa 2.9. požiadal o predčasný starobný dôchodok a chcel by požiadať zamestnávateľa o odchodné. Musí však počkať na rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku. To mu môže prísť až niekedy v októbri alebo neskôr, t.z., že to už do augustovej výplaty nestihne. T.z., že príjem - odchodné bude mať už po skončení PP a v období kedy už bude predčasným dôchodcom. Ako to bude s odvodami a hlavne môže mať ako predčasný dôchodca príjem zo zamestnania? Ďakujem.
      zbaliť

    Predčasný dôchodca a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.