Zavrieť

Porady

predčasný dôchodca a zároveň SZČO

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je už niečo uzákonené ohľadom predčasného dôchodcu a je zároveň SZČO?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    To je môj prípad, čakám, či mám zrušiť živnosť, lebo som dostala minulý rok minimálny predčasný dôchodok, tak ma to riadne naštvalo, čo vymysleli, či mám zo 6000 existovať. Zatiaľ to nie je schválené.

    mackova je offline (nepripojený) mackova

    mackova
    ahoj Gita, prosím ťa mám kamaráta, ktorý je predčasný dôchodca a panička na sociálnom mu povedala, že už jr to schválené.
    rozumieš to mu?
    Monika Kováčová
    bububu od ministerky Tomanovej... ktovie čo bude, ale nový zákon o sociálnom poistení schválený ešte nebol..

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Uzákonené to nie je, ale pani ministerka má nevyvrátiteľnú snahu všetkým "špekulantom", ktorí podnikajú ako SZČO a súčasne poberajú predčasný dôchodok, osladiť ich život.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Presne tak, netreba robiť paniku, novela zákona č.461/2003 Z.z. je zatiaľ v NR SR, a je zaradená do programu 13. schôdze NR od 11.9.2007 ako bod č. 26 (ČPT 386).
    A pokiaľ ide o informácie osadenstva SP, tie netreba brať vážne - iba čo vás pomylia a zneistia. Seriózne info dávať (až na ojedinelé výnimky) nevedia.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Paniku robiť netreba ale zostať čušať ako voš pod chrastou a potom "pri pive" nadávať, čo to zasa "páni v parlamente" vymysleli, tiež nie je najlepší nápad.

    To, že súčasní poberatelia predčasných dôchodkov, ktorí budú chcieť po 1.1.2008 pracovať v pracovnom pomere alebo podnikať ako SZČO, budú po schválení predloženej novely výrazne poškodení, je fakt. Viac tu:
    http://blogy.etrend.sk/106033/mihalb...nych-dochodkov

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Tak teraz ste ma, pán Mihál, prekvapili. Ja som počítala s tým, že sa tá "pokuta" vráti, keď si dam prepočítať ten biedny predčasný dôchodok napr. od 1.1.2008. Nemám radosť z toho!!!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Robiť sa bude dať na tie formy práce, pri ktorých sa človek nepovažuje podľa zákona o sociálnom poistení za zamestnanca a nepovažuje sa za SZČO. Teda napríklad:
    - dohody - DoVP, DoBPŠ, DoPČ,
    - zmluvy podľa občianskeho zákonníka,
    - zmluvy podľa Autorského zákona.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V týchto prípadoch sa dôchodok nenavyšuje ani teraz - čo je spravodlivé, pretože sú to formy zárobkovej činnosti, z ktorých sa neplatí poistné na starobné poistenie.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Viem, že sa nenavyšuje, ale mnohí poberatelia PSD pracujú ďalej na HPP preto, aby si výrazne prilepšili a zároveň aby sa im dôchodok navyšoval.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Kde človek pozrie, všade samý špekulant, fuj...

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    a keď si platím odvody do SP ako živnostíčka? Na riadnom dôchodku sa dá pracovať a môže sa potom prepočítať? Už ničomu nerozumiem. Ako by to bolo napríklad, keby som sa teraz zamestnala a nepoberala PSD až do dovršenia starobného veku?

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Ako sa dá vyriešiť situácia, ak niekto poberá predčasný starobný dôchodok a zároveň má s.r.o. kde je jediným konateľom a aj zamestnancom. "Riadnym" dôchodcom sa stane v septembri 2008. Ak bude schválený návrh p. Tomanovej, čo má tento človek počas tých 9 mesiacov spraviť, aby neprišiel o dôchodok, ale ani o príjmy z s.r.o?
    Môže zostať v s.r.o. ako konateľ bez príjmu a robiť pre vlastnú s.r.o. napr. na príkaznú zmluvu? Alebo je aj nejaké iné riešenie?
    Naposledy upravil sta : 20.09.07 at 09:03

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    sta Pozri príspevok
    Ako sa dá vyriešiť situácia, ak niekto poberá predčasný starobný dôchodok a zároveň má s.r.o. kde je jediným konateľom a aj zamestnancom. "Riadnym" dôchodcom sa stane v septembri 2008. Ak bude schválený návrh p. Tomanovej, čo má tento človek počas tých 9 mesiacov spraviť, aby neprišiel o dôchodok, ale ani o príjmy z s.r.o?
    Môže zostať v s.r.o. ako konateľ bez príjmu a robiť pre vlastnú s.r.o. napr. na príkaznú zmluvu? Alebo je aj nejaké iné riešenie?

    Môže kľudne pre svoju s.r.o. robiť na mandátnu (konateľskú, čiže obchodnú) zmluvu. Takýto výkon činnosti sa nepovažuje sa zárobkovú činnosť v zmysle návrhu novely zákona o soc. poistení. Pracovnú zmluvu si v prípade schválenia novely v jej súčasnej podobe ukončí k 31.12.2007. Aj tak mi nie je jasné, prečo robí aj na PZ ako zamestnanec ?
    Vysvetlíš prečo ?

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    ajobs Pozri príspevok
    Môže kľudne pre svoju s.r.o. robiť na mandátnu (konateľskú, čiže obchodnú) zmluvu. Takýto výkon činnosti sa nepovažuje sa zárobkovú činnosť v zmysle návrhu novely zákona o soc. poistení. Pracovnú zmluvu si v prípade schválenia novely v jej súčasnej podobe ukončí k 31.12.2007. Aj tak mi nie je jasné, prečo robí aj na PZ ako zamestnanec ?
    Vysvetlíš prečo ?
    Ďakujem. Je to prekladateľka/tlmočníčka, predtým robila ako SZČO, teraz má s.r.o. a je tam jediným zamestnancom. Neviem prečo to má takto vymyslené, ja už som ju takto prebrala. Veď keď pre svoju s.r.o. pracuje (prekladá, vystavuje fa,....) tak by mala mať pracovnú zmluvu ako zamestnanec, nie?

    Ešte doplním, ona v súčasnosti za to, že je konateľka nepoberá žiaden príjem, ani si nevypláca žiadne odmeny. Má len tú PZ z ktorej má mesačný príjem a to je všetko.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    sta Pozri príspevok
    Ďakujem. Je to prekladateľka/tlmočníčka, predtým robila ako SZČO, teraz má s.r.o. a je tam jediným zamestnancom. Neviem prečo to má takto vymyslené, ja už som ju takto prebrala. Veď keď pre svoju s.r.o. pracuje (prekladá, vystavuje fa,....) tak by mala mať pracovnú zmluvu ako zamestnanec, nie?

    Ešte doplním, ona v súčasnosti za to, že je konateľka nepoberá žiaden príjem, ani si nevypláca žiadne odmeny. Má len tú PZ z ktorej má mesačný príjem a to je všetko.

    Môže mať iba konateľskú zmluvu , pracovnú zmluvu nepotrebuje - ušetrí na odvodoch do SP, a o to viac si môže vyplatiť v rámci tejto zmluvy.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    ajobs Pozri príspevok
    Môže mať iba konateľskú zmluvu , pracovnú zmluvu nepotrebuje - ušetrí na odvodoch do SP, a o to viac si môže vyplatiť v rámci tejto zmluvy.
    Ok, ďakujem skúsim jej navrhnúť toto riešenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.