Zavrieť

Porady

Osobná asistencia

Ahojte, vie mi niekto poradiť ohľadom osobnej asistencie. Keďže som zamestnaná a zároveň vykonávam osobnú asistenciu som povinná sa nahlasiť k registrácii na daňový úrad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    mia444
    Ahojte, vie mi niekto poradiť ohľadom osobnej asistencie. Keďže som zamestnaná a zároveň vykonávam osobnú asistenciu som povinná sa nahlasiť k registrácii na daňový úrad.
    Podľa § 6, ods.2, písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa odmena, ktorú dostáva osobný asistent za výkon činnosti osobného asistenta od občana s ťažkým zdravotným postihnutím, považuje za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha dani z príjmu fyzických osôb. To platí i v prípade, ak osobný asistent túto činnosť nevykonáva ako svoju živnosť. Tento príjem nie je možné považovať za príjem zo závislej činnosti. Osobný asistent sa registruje na DÚ a obdrží daňové identifikačné číslo.
    Príjmy, plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie, si priznáva osobný asistent v daňovom priznaní sám, postupuje teda rovnako ako občan, ktorý vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

    matoga je offline (nepripojený) matoga

    matoga
    Tá povinnosť registrácie je známa, ale podľa akej legislatívy je povinný - osobný asistent sa nahlásiť na DÚ.
    Ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    matoga
    Tá povinnosť registrácie je známa, ale podľa akej legislatívy je povinný - osobný asistent sa nahlásiť na DÚ.
    Ďakujem
    Zákon o správe daní a poplatkov č. 511/1992 v znení zákona 584/2005 Z.z. paragraf 31.

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    p.Mihál
    Má povinnosť zaregistrovať sa aj asistent, ktorý v priebehu jedného zdaňovacieho obdobia ( kalendárneho roka) bude mať príjem z osobnej asistencie 40 000 Sk a žiaden iný príjem nemá? Podľa mojich poznatkov nie je povinný asistent s touto výškou príjmu podávaľ ani daňové priznanie a tak som na pochybách či v týchto prípadoch je registrácia nutná.
    Ďakujem Dana 22

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Danka zaregistrovať sa musíš na DU.

    Len na konci zdaňovacieho obdobia, keď zistíš, že Tvoj príjem netreba priznávať, tak jednoducho nepodáš DP.

    Sú aj živnostníci, ktorí sa zaregistrovali na DU a tiež im nemusí vyplynúť povinnosť podať DP.

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    Ďakujem Muška,

    Považujem za potrebné povinnosť registrácie osobných asistentov dostatočne vysvetliť, nakoľko mnohí z nich túto prácu vykonávajú len občas aj to krátkodobo(študenti počas prázdnin) a povinnosť registrácie práve z dôvodu nezdaniteľného príjmu nepovažujú za potrebnú.
    Ja sama som si myslele, že nemusí sa registrovať, a to po prečítaní Zákona č.511/1992 Z.z o správe daní a poplatkov §31 odst. 2 , kde sa hovorí o oznamovacej povinnosti správcovi dane, ak má daňovník príjmy podliehajúce dani.

    Príjem z osobnej asistencie sa nepovažuje za príjem zo živnosti ani z podnikania podľa Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov fyzických osôb §6 odst. 2 písm.b

    Prosím vysvetlite mi to ešte raz.
    Dana 22

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    1.Príjem je predmetom dane, to sa nedá poprieť.
    2.Nejedná sa o príjem podľa §5, a §7.
    3.Podľa §8 , ods.1,písm a)-príležitostná činnosť.... to by som to posúdil individuálne, ak je to podľa tohto paragrafu tak by som aj vedel odôvodniť že sa nemusím registrovať.
    4.Ak to ni je ani jeden z paragrafov hore uvedených (tento príjem nie je ani oslobodený) tak potom mi zostáva len §6 a potom samozrejme aj registrácia.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Pokiaľ máš s dotyčným občanom zmluvu o asistencii si povinná do 30 dní (myslím že je to 30 dní) sa zaregistrovať na DU. Bude Ti pridelené DIČ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.