Zavrieť

Porady

Ake su nevyhody predajak domu do roku od zdedenia?

Zdedili sme dom, dom je na pozemku, ktory zdedila jedna osoba a ta chce predat pozemok aj dom cim skor. Ale dom je spolocny pre 3 osoby. Cize z predaja domu si rozdelime peniaze. Ale pocul som ze oplati sa pockat 5 rokov aby sme neplatili nejaku dan a este daku platbu neviem kam. Mohol by mi to niekto vysvetlit? Kolko sa plati a kde a kolko treba cakat aby sme neplatili nic. Dakujem
21 komentárov     zbaliť
luja5 Po kom ste zdedili dom a po kom tá jedna osoba pozemok? Išlo o priame dedenie, t.j. po rodičoch/starých rodičoch...?
peterncr cely pozemok zdedily po starkej, jej 3 deti. Rozdelili si ho na 3 pricom na jednej casti je aj dom. A ta cast patri jednej dcere. Ale peniaze z domu sa rozdelia pre 3. Peniaze za pozemok ostanu pre tu jednu osobu (dceru starkej). Ide o to ze nechceme z toho mala este platit tam kam nemusime. Ako to je teda?
Mila123 ako dlho pozemky (nehnuteľnosti) vlastnil nebožtík? ak dávno, dávno, platí, podľa § 9 ZDP je predaj uvedených zdedených nehnuteľností od dane z príjmu oslobodený
marjankaj Pekne si to "vysvetlil"
Ako a kedy tá jedna dcéra prišla k tomu domu?
Ako si "rozdelili" pozemok? Ako je to zapísané v katastri?
Píšeš, že pozemok zdedila jedna osoba. A potom zase napíšeš že celý pozemok zdedili jej tri deti?
peterncr nie nie , citaj pozorne, cely pozemok zdedili 3 deti po starkej ! aka jedna osoba? rozdelili si ho na 3 casti ale je jasne ze na jednej bude aj dom , tak peniaze z domu sa rozdelia 3. Tot vse , ale to nieje tak dolezte, otec mi vravi vraj 5 rokov mame cakat s predajom aby sme nemuseli pratit takych 20% dan a 20% taku blbost neviem kam. Chem vediet ako to je co je pravda.
peterncr to mila. nebostikcka tam zila dlhe roky neviem ci 50 ci kolko ... a mala v papieroch 3 dedicov ktory zdedili pozemok a nasledne si ho uz rozdelili na 3 casti. atd. to dalej som uz pisal
marjankaj Veď si prečítaj po sebe prvú vetu v otázke.
marjankaj Ak babka vlastnila pozemok a aj dom, tak jej tri dcéry zdedili každá 1/3 z pozemku a aj z domu. Ak sa ovšem nedohodli na inom rozdelení.
Pozri sa kto má čo napísaný v katastri. A iba to môže predať a dostať za to zaplatené.
Všetko je od dane oslobodené, nakoľko babka vlastnila nehnuteľnosti určite viac ako 5 rokov.
peterncr no mozno to nieje najlepsie napisane ale ten koment neskor to vysvetluje dopodrobna.
A ano tak ako pises v prvej vete. Tak momentalne je.
marjankaj Ak je pozemok (parcela) rozdelený na tri časti, tak vlastníte každý jednu časť.
Ak však rozdelený nie je, tak vlastníte po 1/3 z každej časti pozemku.
Ako je to rozdelené je zapísané v katastri. Alebo by malo byť.
peterncr pisem ja lebo on mami som dostal ten pozemok a tu cast domu.
marjankaj Kto si ty? A kto je mama?
marjankaj Ak tebe mama ten pozemok DAROVALA, tak musíš s predajom počkať 5 rokov. Inak budeš zdaňovať a aj platiť odvody do zdravotnej poisťovne.
marjankaj Teda kŕmiš nás tu báchorkami a podstatné veci uvedieš až keď je skoro po funuse.
marjankaj Ak tomu teda rozumiem, tak ak ten dom teraz predáte, tak ty z tvojho podielu budeš platiť daň 19% plus odvody do zdravotnej poisťovne 14%. Teda tebe zostane iba 67% z vyplatenej sumy. Tvoje tety dostanú 100% z vyplatenej sumy. Vyplatená suma je 1/3 z úradnej ceny.
Tvoj otec má pravdu.
peterncr nie , este nic nedala, lebo zase by musela platitt tu dan, ... ok kaslite nato, to podstatne napisala LUJA 5 za co jej dakujem
marjankaj Si kompletný?
Píšeš ako fúka vietor. Raz tak a potom zase naopak.
Mama by neplatila žiadnu daň, lebo ona to zdedila a to je oslobodené. Ak by to však tebe darovala alebo predala, tak ty by si daň platil.
Luja5 to napísala dobre, ale pre teba je to akoby v cudzej reči. Ako keby si spadol z oblakov.
Ale ak zmeníš údaje sedemnásťkrát, tak ti ťažko normálne poradiť.
luja5 Peterncr, doplnila som svoju odpoveď, keďže z Tvojich komentárov pre mňa vyplynulo, že dedičkou bola Tvoja mama a napriek ďalším Tvojim doplneniam mi stále nie je jasné, kto by mal predávať 1/3 domu ako spoluvlastník, kto by si mal deliť peniaze... Nie som si teda ani istá, či si moju pôvodnú odpoveď celkom dobre vysvetľuješ.
marjankaj No ja to vidím takto:
Babka mala tri dcéry a tie zdedili dom aj pozemok. Pozemok si rozdelili a dali zapísať na katastri. Jedna z dcér mala pozemok aj s domom. Jej manžel (otec zadávateľa) nemá nič(ten predsa nededil). Teda predávať môže iba zadávateľova matka a nebude platiť žiadne dane. Ale ak to darovala zadávateľovi a aj sa to zapísalo do katastra, tak zadávateľ sa plateniu dane nevyhne. Ale to by zadávateľ musel spolupracovať a ozrejmiť niektoré fakty. Nikto tu nemá čarovnú guľu, aby to všetko vedel.
luja5 Marjankaj, len tak btw. - ja som zase tipovala, že babka mala dve dcéry a jedného syna, ak som sa dočítala, že "... vsetci zili s babkou viac ako 5 rokov (ako sa patri na dceri a syna ...asi tak ) a su priamy dedici,...", preto som si zo začiatku myslela, že dedičom mohol byť aj otec petrancr, ešte ma pomýlilo aj to, že "otec vraví", ale vyšlo mi nakoniec z toho, že im vlastne len radí...
marjankaj Veď to. Rady sú celkom v poriadku. Len keby sme vedeli presné znenie otázky? A neprezradí ani za svet. Mlčí ako partizán
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (§ 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov).
    Ak teda všetci traja predávajúci zdedili dom po starkej v priamom rade (spoluvlastníkmi domu sú jej deti ako priami dediči) a ich doba spoluvlastníctva spolu s dobou vlastníctva domu u starkej ako poručiteľky prekračuje päť rokov (čo predpokladám), príjem z predaja domu bude oslobodený od dane (a aj od zdravotných odvodov).

    Doplnenie:

    1. Z komentárov pre mňa vyplýva, že dedičkou bola Tvoja mama ako dcéra Tvojej starkej. Ak teda mama ako priama dedička predá svoju zdedenú 1/3 domu a túto vlastnila rok, bude mať príjem z predaja oslobodený od dane a od zdravotných odvodov, ak jej mama (Tvoja starká) vlastnila dom aspoň štyri roky. V tomto prípade sa k dobe vlastníctva 1/3 domu u mamy pripočíta doba vlastníctva domu u starkej.

    2. Ak si Ty zapísaný na liste vlastníctva k domu ako spoluvlastník s podielom 1/3, pričom 1/3 domu si nezískal priamym dedením, ale iným spôsobom od mamy a Ty budeš predávať (zo zadania témy a z komentárov mi to stále nie je jasné), bude sa posudzovať len Tvoja doba vlastníctva 1/3 domu, doba vlastníctva u mamy a u starkej sa k Tvojej dobe vlastníctva nepripočíta. V takom prípade by si pri predaji do piatich rokov od získania svojej časti domu mal podať daňové priznanie a zaplatiť daň + zdravotné odvody. Neplatil by si to však z celej sumy, ktorú by si dostal za predaj, ale len z rozdielu medzi tým, čo by si dostal a Tvojimi výdavkami. Jednoduchšie povedané zo zisku, ktorý by nemusel byť nijako veľký, možno aj nulový, záležalo by od výšky výdavkov v porovnaní so sumou, ktorú by si dostal za predaj. Výdavky, do ktorých by sa Ti zahrnula aj obstarávacia cena Tvojej časti domu podľa toho, akým spôsobom si ju získal – to je osobitná časť, ktorou by malo význam sa zaoberať, len ak by to pripadalo do úvahy.
    Naposledy upravil luja5 : 11.09.13 at 11:48
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peterncr Pekne napisane, dakujem, asi to aj chapem :-D
    Oni zdedili jeden velky pozemok aj s domom priamo, ako pises. A potom si ho delili. Uz bol aj zememerac ci ako sa vola, Pozemok uz je napevno rozdeleny. A az teraz v pondelok idu nieco podpisovat, ja som z toho uz jelen. Ci az teraz dedicke papiere ci co ...Znalen nam ohodnotil dom na nejaku ciasku a z nej sa budeme delit. Preto potrebujem vediet ci cakat 5 rokov ci nie. Lebo ja si radsej pockam ale tí ostatni dvaja sa ponahlaju s predajom.

    Ale iste je ze vsetci zili s babkou viac ako 5 rokov (ako sa patri na dceri a syna ...asi tak ) a su priamy dedici, cize by to malo byt v poriadku.
    marjankaj Je úplne jedno či žili s babkou alebo nie. Dôležité je v ktorom roku to babka nadobudla. A odvtedy sa počíta 5 rokov. Ak to zdedila po prababke, tak sa to počíta od roku keď to nadobudla prababka.(Teda inak ako dedením v priamom rade)

    A ak je pozemok rozdelený, tak nemusíte čakať jna iných. Pozemok môžete predať aj samostatne. Teda okrem toho na ktorom je ten dom.
    luja5 Zjednodušíme to: babka určite vlastnila pozemok a dom viac ako päť rokov, tak jej dcéry a syn môžu predať zdedené po nej bez obavy z dane z príjmu z predaja, lebo ho budú mať oslobodený (nie je dôležité, či s ňou žili a ako dlho). Teda predpokladám, že predávajúcim je Tvoj otec (mama) ako dedič-spoluvlastník, nie Ty - nie je mi celkom jasné, prečo píšeš, že Ty si radšej počkáš. Ale ak píšeš za otca (mamu) ako syna (dcéru) starkej, tak ok.
    marjankaj No asi by bolo dobré vysvetliť kto je kto?
    Starká bude zrejme babka.
    Netuším kto je ten otec(ten čo mu radil)
    A netuším kto je peterncr. Že by to bola jedna z tých dcér?

    To bude asi úloha pre Sherlocka Holmesa aj s doktorom Watsonom.
    peterncr my nechceme predat pozemok, nas (moj) ale teta chce co je jej a je nanom nas spolocny dom ....
    marjankaj No zachvíľu tam zamontuješ celú dedinu. Aká teta?
    To vyzerá na celý seriál.
    Čo keby si aj odpovedal na otázky?
    Kvaka Peter, niekde vyššie píšeš, že ti to mama ešte nedarovala, ako aj to, že babka to vlastnila viac ako 5 rokov, takže príjem z predaja domu budete mať určite oslobodený, tak ako píše luja5 v bode 1.
    marjankaj Ja sa ho to stále pýtam a furt ništ.
    A on chce predávať. Či počkať s predajom? Teda predávať, čo ešte nemá?
    Hlavne, že on to chápe. Ale ako Buchač napísal, chápe TRT.
    Kvaka Janko, však to je asi tak, že jemu to mama akože dala, ale nie na papieri. Skôr ako mu to daruje, ten dom predajú, takže zisk z predaja očakáva Peter, aj keď to v skutočnosti predá mama. Preto sa zaujíma o daň z príjmu. Nechce pochopiť, že pri dedení v priamom rade sa "dedia" aj tie roky vlastníctva babky.
    luja5 Kvaka, myslím si, že by to mohlo byť aj tak, ako píšeš.
    Mám pocit, že petrovincr to mohol zamotať otec, podľa jedného z komentárov „...otec mi vravi vraj 5 rokov mame cakat s predajom aby sme nemuseli pratit takych 20% dan a 20% taku blbost neviem kam. Chem vediet ako to je co je pravda.". Ťažko povedať, prečo otec vraví petrovincr a nie jeho mame, či otec len niečo niekde započul o 5 rokoch, či otec vie niečo, čo my nie..., tak chcem len dúfať, že zadávateľ otázky sa z tohto celého správne vymotá.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    CITUJEM :
    peterncr (Včera 17:59) Pekne napisane, dakujem, asi to aj chapem :-D
    Oni zdedili jeden velky pozemok aj s domom priamo, ako pises. A potom si ho delili. Uz bol aj zememerac ci ako sa vola, Pozemok uz je napevno rozdeleny. A az teraz v pondelok idu nieco podpisovat, ja som z toho uz jelen. Ci az teraz dedicke papiere ci co ...Znalen nam ohodnotil dom na nejaku ciasku a z nej sa budeme delit. Preto potrebujem vediet ci cakat 5 rokov ci nie. Lebo ja si radsej pockam ale tí ostatni dvaja sa ponahlaju s predajom.

    VRAVÍM :
    V súvislosti so všetkými komentármi ( pospletanými jak bič a korbáč dokopy ) si myslím ( viem - som presvedčený ) , že nechápeš absolútne nič .

    Ale poviem aj svoj názor ....
    Ty nesúhlasíš s predajom - nuž dobre . Ibaže , ak nik nebude do domu vrážať tie financie , tak bude chátrať . Ako sa budete spolupodieľať na tých nutných nákladoch ???
    Osobne si myslím , že aj po tých piatich rokoch čakania nejak nezarobíš .
    Radšej by bolo dobré stanoviť takú sumu , aby bol vlk ( štát a dane ) sýty a aj barani ( dediči ) v poriadku ostali ...

    Ake su nevyhody predajak domu do roku od zdedenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.