Zavrieť

Porady

Kedy zdaňovať výnosy z podielových fondov?

ahojte všetci,
potrebovala by som poradiť ohľadne podielových fondov. Ku konci roku 2005 nám podielové fondy čosi zarobili. my sme s tou sumou výnosov však nič nespravili nechali sme ju vo fondoch ďalej. otázka je či tieto výnosy zdaňovať alebo nie?? ten stav sa neustále mení a môže byť že už v januári hodnota výnosov klesne..zdaňuje sa to až keby sme si tie výnosy vybrali alebo jednoducho vždy?? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Výnos z podielových fondov máš, až keď ich predáš. Vtedy sa porovnáva, za čo si ich kúpila a za čo predala a v tom roku je prípadný výnos zdaňovaný.

    babs je offline (nepripojený) babs

    babs
    účtovala som to - obstaranie 043 // 221
    - zaradenie 063 // 043
    - výnosy 063 // 665
    neviem či je to správne..je tam výnosový účet a keďže sa to zdaňuje ako bea písala až pri predaji neviete niekto ako by to správne malo byť? ďakujem

    babs je offline (nepripojený) babs

    babs
    namiesto účtu 665 by to asi mal byť účet 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov?? prosím potvrdím mi toto niekto??

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    bea
    Výnos z podielových fondov máš, až keď ich predáš. Vtedy sa porovnáva, za čo si ich kúpila a za čo predala a v tom roku je prípadný výnos zdaňovaný.
    Dcera si dala nejake uspory do akcioveho podieloveho fondu, v banke ju informovali, ze ak po predaji peniaze nevytiahne v plnej hodnote a necha ich na ich ucte , tak ten vynos /rozdiel za co nakupila a predla/nezdanuje , je to pravda? Nerada by som, aby mala v buducnosti s tym nejaky problem.

    Civa je offline (nepripojený) Civa

    Civa
    Ja mam tento isty problem, nakup podielovych listov v s.r.o.. Zauctovala som ho tak ako uviedla babs, ale práve dnes som isla znova otvarať uctovnictvo, lebo som si neni ista tym uctovanim. Zneistela som pri rozhovore s Ing. Cenigovou, nevedela mi vsak povedat presne uctovanie, lebo podielovymi listami sa podrobne nezaoberala. Neviem zhodnotit, ci ide o cenny papier, pri ktorom mame alebo nemame podiel na majetku firmy. Ak mame, samozrejme, ze ide o 043, ale ak nemame, mal by to byť majetkovy cenny papier obstarany za ucelom obchodovania a potom malo by ist o 251 a aj zmena realnej hodnoty sa bude uctovat cez 251/664 a uz sa zdanuje. Kiez by sa teraz niekto, kto mi jednoznacne povie zaver, ozval! Uz nie je vela casu a nerada by som nezdanila nieco, co sa ma a zas naopak. Diky!

    Civa je offline (nepripojený) Civa

    Civa
    Bola by som rada, keby si ma presvedcila nejakym paragrafom alebo niecim, o co by som sa mohla opriet, aby som mohla dobre spavat po odovzdani Priznania. Vies, u mna ide o pravnicku osobu... Ak mas cas a chut, skus mi este poradit. Dakujem. Civa

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    DUPP č.1/2006 rozoberá tému finančný majetok-autorkou je Ing.Kaletová, ktorá publikovala aj postupy účtovania.
    Ja účtujem o podielových listoch v podielovom fonde TAM AAF. Podľa dostupných informácii som si zaradila tieto podielove listy medzi cenné papiere, s ktorými je spojené právo podielnika na podiel majetku v podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku podľa štatútu podielového fondu. Mám ich zaúčtované v obstarávacej cene na 063.
    každý rok dostaneme výpis o dividendách, ktoré sú priamo zdaňované daňou zrážkou správcovskou spoločnosťou a opäť reinvestované.
    Tieto dividendy zaúčtujem 063/665 a daň 341/063
    K 31.12. dostaneme stavový výpis o počte podielov v určitej hodnote v SKK a kedže je tento podielový fond v USD tak je tam uvedená hodnota v cudzej mene a prepočítací kurz. K 31.12 upravím ich hodnotu oproti stavu v účtovníctve a to porovnaním ich výšky na účte 063 s ich hodnotou na stavovom výpise a zníženie hodnoty podielových listov účtujem
    tvorbou opravnej položky 414/096
    ak som v minulých rokoch tvorila opravnú položku a hodnota podielových listov je vyššia tak účtujem čiastočné alebo úplne zrušenie opravnej položky k podielovým listom 096/414
    zostatok účtu 063 upravený o zostatok účtu 096 sa rovná hodnote podielových listov podľa výpisu k 31.12.
    Dúfam, že som to správne pochopila a o tom už niekoľko rokov aj správne účtujem.

    susi28 je offline (nepripojený) susi28

    susi28
    Chcela by som sa opýtať:

    tá daň, ktorú zrazí správca podielového fondu pri reinvestovaní dividendy sa považuje za daň vybranú zrážkou podľa § 43 a uvádza sa ako preddavok na daň na riadku 830 v DP PO /podobne ako napr. daň z úroku na vkladovom účte/?

    tomaskr je offline (nepripojený) tomaskr

    tomaskr
    bea
    Výnos z podielových fondov máš, až keď ich predáš. Vtedy sa porovnáva, za čo si ich kúpila a za čo predala a v tom roku je prípadný výnos zdaňovaný.
    Chcem sa opytat...
    - V roku 2005 som vlozil 600 000,-Sk do podieloveho fondu
    - jan 2006 som mal na ucte 640 000,-Sk
    - feb 2006 vyberam 620 000,-Sk, 20 000,- som nechal na ucte
    - v roku 2007 chcem vybrat zostatok cize 20 000,-Sk
    V tomto pripade som neprekrocil 5 nasobok min. je to v poriadku, nemusim podavat danove priznanie?

    Ing.Dana je offline (nepripojený) Ing.Dana

    Ing.Dana
    accad Pozri príspevok
    DUPP č.1/2006 rozoberá tému finančný majetok-autorkou je Ing.Kaletová, ktorá publikovala aj postupy účtovania.
    Ja účtujem o podielových listoch v podielovom fonde TAM AAF. Podľa dostupných informácii som si zaradila tieto podielove listy medzi cenné papiere, s ktorými je spojené právo podielnika na podiel majetku v podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku podľa štatútu podielového fondu. Mám ich zaúčtované v obstarávacej cene na 063.
    každý rok dostaneme výpis o dividendách, ktoré sú priamo zdaňované daňou zrážkou správcovskou spoločnosťou a opäť reinvestované.
    Tieto dividendy zaúčtujem 063/665 a daň 341/063
    K 31.12. dostaneme stavový výpis o počte podielov v určitej hodnote v SKK a kedže je tento podielový fond v USD tak je tam uvedená hodnota v cudzej mene a prepočítací kurz. K 31.12 upravím ich hodnotu oproti stavu v účtovníctve a to porovnaním ich výšky na účte 063 s ich hodnotou na stavovom výpise a zníženie hodnoty podielových listov účtujem
    tvorbou opravnej položky 414/096
    ak som v minulých rokoch tvorila opravnú položku a hodnota podielových listov je vyššia tak účtujem čiastočné alebo úplne zrušenie opravnej položky k podielovým listom 096/414
    zostatok účtu 063 upravený o zostatok účtu 096 sa rovná hodnote podielových listov podľa výpisu k 31.12.
    Dúfam, že som to správne pochopila a o tom už niekoľko rokov aj správne účtujem.
    Doporučujem pozri si stránku www.ceniga.sk, kde Ing. Cenigová uvádza rôzne pomôcky, inventúrne súpisy, a poznámky zo svojich prednášok. Nájdeš tam správne účtovanie podielových fondov, rôzne príklady, ktoré rozoberala a prednášala na školení minulé leto v Piešťanoch. Treba si pozrieť účtovanie v triede 0-finančný majetok. Ja som to musela tento rok preúčtovať, nakoľko nám invest. spoločnosť zvýšenie hodnoty PL nezdaňuje zrážkovou daňou. Ale našťastie som to v r. 2005 zdanila, preto išlo čisto len o technickú záležitosť.
    Prajem veľa šťastia v bludisku informácií všetkým Poraďákom!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.