Zavrieť

Porady

dobropis z EÚ

Došiel mi dobropis z Nemecka dňa 15.3.2006, vystavený 28.2.2006.
Akým kurzom ho mám naúčtovať a aký kurz mám použiť pri DPH.
Používam 2 kurzy, softvér mi to umožňuje. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    mončika
    Došiel mi dobropis z Nemecka dňa 15.3.2006, vystavený 28.2.2006.
    Akým kurzom ho mám naúčtovať a aký kurz mám použiť pri DPH.
    Používam 2 kurzy, softvér mi to umožňuje. Ďakujem.
    Dobropis zaúčtuješ dňom jeho obdržania a prepočítaš ho kurzom faktúry, ku ktorej je dobropis vystavený .

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    mončika
    Došiel mi dobropis z Nemecka dňa 15.3.2006, vystavený 28.2.2006.
    Akým kurzom ho mám naúčtovať a aký kurz mám použiť pri DPH.
    Používam 2 kurzy, softvér mi to umožňuje. Ďakujem.
    PreDPH§26/1 posledná veta (novela k 1,1,2006)= kurz ktorý ste použili na prepočet DPH pôvodnej Fa, kedy bola DP v pôvodnej FA.

    mončika je offline (nepripojený) mončika

    mončika
    Čiže dobropis naúčtujem kurzom dňa kedy mi došiel a DPH kurzom pôvodnej faktúry ,ku ktorej bol vystavený?

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Prosím vás , prečítala som si tento príspevok a ohľadom dph-kurz to viem, ale mne ked prišiel dobropis, tak som ho prepočítala jednym kurzom a to kurzom k pôvodnej faktúre ku ktorej patrí dobropis. Iný a hlavne ďalší som nepoužíla, je to správne? Môhol by mi niekto dať k tomu stanovisko , kde v zákone je použitý takýto postup, že treba na prepočet použiť ešte aj kurz vystavenia okrem kurzu k dph.
    ja používam 2 kurzy-1. den dodania tovaru z EU (zakon o účtov.)
    2. den vystavenia faktury na účely DPH.(zakon o DPH)

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    domacnost
    Prosím vás , prečítala som si tento príspevok a ohľadom dph-kurz to viem, ale mne ked prišiel dobropis, tak som ho prepočítala jednym kurzom a to kurzom k pôvodnej faktúre ku ktorej patrí dobropis. Iný a hlavne ďalší som nepoužíla, je to správne? Môhol by mi niekto dať k tomu stanovisko , kde v zákone je použitý takýto postup, že treba na prepočet použiť ešte aj kurz vystavenia okrem kurzu k dph.
    Rieši to §26 ods. 1 zákona o DPH platného od 1.1.2006. Použiješ kurz pôvodný aj do účtovníctva aj do DPH.

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Faktura z EU je vystavená v 1/06, tovar prišiel v 2/06, faktúra je vystavená
    pred nadobudnutim tovaru t.j. na DPH použijem kurz 15.3.
    Dobropis k tejto fakture /na nedodaný tovar/ bol vystavený vo februári 2006 a aj nám došiel vo februári 2006. Mám ho zaevidovaný vo februári a na DPH by som mala použit kurz povodnej faktúry t.j.15.3.? Možem dat dobropis do DPH vo februári, ked povodná faktúra bude v marci?

    Kobra je offline (nepripojený) Kobra

    Kobra
    kalkulka
    Rieši to §26 ods. 1 zákona o DPH platného od 1.1.2006. Použiješ kurz pôvodný aj do účtovníctva aj do DPH.
    Chcela by som si potvrdiť, že uvedený paragraf platí aj pre fakturáciu a vystavovanie dobropisov v cudzej mene medzi slovenskými subjektami.
    Ak mám napr. dnes - marec vystaviť dobropis v EUR-ách slovenskému odberateľovi k faktúre z februára, tak použijem kurz EUR z februára?
    Ďakujem.
    Naposledy upravil Kobra : 24.03.06 at 09:47

    Kobra je offline (nepripojený) Kobra

    Kobra
    Fakturuje niekto na Slovensku v EUR?
    Použijem pôvodný kurz faktúry aj pri vystavení dobropisu?

    azalka je offline (nepripojený) azalka

    azalka
    Kobra
    Fakturuje niekto na Slovensku v EUR?
    Použijem pôvodný kurz faktúry aj pri vystavení dobropisu?
    Pripájam sa k otázke, pretože v zákone o DPH je len zmienka o kurze pri vastavovaní dobropisu z iného člen.štátu (teda mimo SR). Ja používam kurz zo dňa vystavenia (=daň.povinnosti) daného dobropisu, teda neberiem do úvahy kurz pôvodnej faktúry.
    Psm, o Vaše názory.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    azalka
    Pripájam sa k otázke, pretože v zákone o DPH je len zmienka o kurze pri vastavovaní dobropisu z iného člen.štátu (teda mimo SR). Ja používam kurz zo dňa vystavenia (=daň.povinnosti) daného dobropisu, teda neberiem do úvahy kurz pôvodnej faktúry.
    Psm, o Vaše názory.
    Už v príspevku č.3 je poukaz na § 26, ods.1, a poslednú vetu v ňom .Citujem: " Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti".
    Ide o kurz platný pri vzniku daňovej povinnosti v čase pôvodnej dodávky.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ahojte, prosím Vás, dobropis z EU sa vykazuje aj do DPH. Ja so si vytvorila Záväzok, zaškrtla som tam dobropis, ale neviem, kde sa mi zobrazí opravená DPH v priznaní k DPH?Vediem JÚ.Ďakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Maxinka
    Ahojte, prosím Vás, dobropis z EU sa vykazuje aj do DPH. Ja so si vytvorila Záväzok, zaškrtla som tam dobropis, ale neviem, kde sa mi zobrazí opravená DPH v priznaní k DPH?Vediem JÚ.Ďakujem
    V DP DPH by si mala mať:
    r.23 = - základ dane
    r.24 = - DPH
    r.25 = + DPH
    Naposledy upravil Paula : 11.04.06 at 11:46

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    apsgroup
    Faktura z EU je vystavená v 1/06, tovar prišiel v 2/06, faktúra je vystavená
    pred nadobudnutim tovaru t.j. na DPH použijem kurz 15.3.
    Dobropis k tejto fakture /na nedodaný tovar/ bol vystavený vo februári 2006 a aj nám došiel vo februári 2006. Mám ho zaevidovaný vo februári a na DPH by som mala použit kurz povodnej faktúry t.j.15.3.? Možem dat dobropis do DPH vo februári, ked povodná faktúra bude v marci?
    Záludná situácia. .-)
    Môj názor:
    Nie je možné opravovať základ dane a daň v prípade, že ešte nevznikla daňová povinnosť. Dobropis by som zahrnula do DP v rovnakom čase a kurze ako vzniknutú daňovú povinnosť. Neuvažovala by som so skorším zahrnutím opravy ZD a DPH z titulu dobropisu do DP. Nejednalo by sa totiž o opravu ZD a dane, nakoľko ešte nevznikla daňová povinnosť. Mám za to, že tento postup nebude rozporovaný. V čase vzniku daňovej povinnosti zahrniete nadobudnutie tovaru do DP vo výške skutočnej dodávky.

    Argument:
    Do DP vlastne nezahŕňame dobropis ako taký, ale zohľadňujeme skutočnú dodávku vo výške známej v čase vzniku daňovej povinnosti.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová
    Argument:
    Do DP vlastne nezahŕňame dobropis ako taký, ale zohľadňujeme skutočnú dodávku vo výške známej v čase vzniku daňovej povinnosti.
    Uvažovala by som v tomto prípade v záznamovej povinnosti podľa § 70 s jedným zápisom týkajúcim sa hodnoty skutočne nadobudnutého tovaru a nie so sumou faktúry a dobropisu osobitne.

    azalka je offline (nepripojený) azalka

    azalka
    Paula
    Už v príspevku č.3 je poukaz na § 26, ods.1, a poslednú vetu v ňom .Citujem: " Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti".
    Ide o kurz platný pri vzniku daňovej povinnosti v čase pôvodnej dodávky.
    Paula, ale §25, na kt. sa odvoláva §26 ods.1 sa týka len opráv základu dane dovozu tovaru a služieb z iného členského štátu a nie "domácich" .
    Takže ako? Ja som sa svojim príspevkom pripájala k otázke KOBRY, teda fakturácia v eurách medzi slovenskými obch.partnermi.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    azalka
    Paula, ale §25, na kt. sa odvoláva §26 ods.1 sa týka len opráv základu dane dovozu tovaru a služieb z iného členského štátu a nie "domácich" .
    Takže ako? Ja som sa svojim príspevkom pripájala k otázke KOBRY, teda fakturácia v eurách medzi slovenskými obch.partnermi.
    Azalka . § 26/1 , ktorý hovorí o platbe v cudzej mene aj medzi sl. sub. (hovorí o dodaní tovaru aj nadobudnutí tovaru)sa odvoláva v poslednej vete na § 25. A§ 25 rieši aj domáce DB a ŤP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.