Zavrieť

Porady

Fakturovať s, alebo bez DPH?

Ahojte, poprosila by som o radu...V roku 2008 sme kúpili nehnuteľnosť bez DPH. Kúpili sme ju od fyzickej osoby, nepodnikateľa. My sme platcovia DPH a teraz ju predávame s.r.o., ktorá je tiež platca DPH. Fakturovať bez, alebo s DPH? Ďakujem za každú info!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Pozri si najprv § 38, ods. 1 ZoDPH, či predávaná stavba spĺňa podmienky pre oslobodenie od DPH a potom sa rozhodni, či cenu navýšiš o DPH, alebo nie. Kupujúci má nárok na odpočet, takže pre vás oboch je to cenovo viacmenej skoro jedno. Iba časový faktor odvodu a odpočtu sumy DPH hrá rolu. Keďže bola kúpená od neplatiteľa DPH, tak § 54 je bezpredmetný.

    sushka je offline (nepripojený) sushka

    sushka
    Poopravím predchádzajúcu odpoveď: od 1.10.2012 funguje pri predaji nehnuteľností (stavba po 5 rokoch od kolaudácie) prenos daňovej povinnosti ( §69 ods. 12 písm. c) Zákona o DPH). V tom prípade za splnenia 5 rokov od prvej kolaudácie a pri uplatnení DPH sa použije režim samozdanenia. To znamená, DPH na vstupe aj výstupe uvádza v daňovom priznaní kupujúci, u predávajúceho to bude bez DPH (s odvolávkou na príslušné paragrafy na faktúre).
    Ak sa rozhodnete o oslobodení - v tom prípade treba riešiť otázku vrátenia DPH z prípadných technických zhodnotení, ktoré bolo odpočítané.
    Ináč - čo sa týka samozdanenia nehnuteľností - v praxi sa veľmi často stretávam s neznalosťou, resp. nepochopením tohto ustanovenia, ktoré už platí pomaly rok, ale do praxe sa nejak ťažkopádne dostáva, tak teda dúfam, že to chápem a používam správne ja, lebo naozaj som už niekedy na pochybách...
    a_je_to ... a fakt ! toto mi uniklo. Kuriózny návrat veľkým časovým oblúkom k jednému z princípov dane z obratu, ktorá platila od roku 1952 do 1992. Zrejme odkukané aj od Čechov, majú niečo podobné. Najdôležitejšie v legislatíve je každý rok, alebo aj 2-3 krát do roka prijať nejakú novinku. Ktorá síce nič neprinesie, ale o to viac dokáže zaskočiť.

    Fakturovať s, alebo bez DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.