Zavrieť

Porady

opäť opravné položky

Pozdravujem všetkých pracujúcich poraďákov, potrebujem odkonzultovať tvorbu opravných položiek k pohľadávkam. Mám tuzemskú pohľadávku, ktorá bola splatná v r. 2003. Zatiaľ na ňu nebola vytvorená OP. Ak ju teraz vytvorím, bude celá uznaná ako daňový výdavok?
A čo ak vytvorím opravné položky na pohľadávky po lehote splatnosti k pohľadávkam voči zahraničiu. Spadajú aj tieto do daňových výdavkov? Môžem sa pri ich tvorbe odvolať na §20 ods. 14? Platí tento § aj pre zahraničie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Vážne mi nik neporadí? Skúste aspoň trocha. Možno ma to niekam zavedie. Budem si istejšia. Prosím, prosím, prosím.......

    dadika je offline (nepripojený) dadika

    väčšinou som sama sebou dadika
    §52 odst.(18) z.595/2003
    Tvorba opravných položiek k nepremlčaným pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov do 31. decembra 2003, pričom ich splatnosť nastala po 31. decembri 2001, sa uzná do daňových výdavkov vo výške a podľa podmienok uvedených v § 25 ods. 1 písm. v) treťom bode zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, ak ide o pohľadávky, ktoré vznikli do 31. decembra 2003. Ustanovenie § 20 ods. 14 sa použije na pohľadávky, ktoré vznikli po nadobudnutí účinnosti tohto zákona.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ďakujem, ďakujem. Presne to som hľadala a nevedela som si spomenúť, že je to v prechodných ustanoveniach. Ach, ach, keby sme sa nemuseli tak plašiť. Vrelé dík.

    Iveta je offline (nepripojený) Iveta

    Iveta
    dadika
    §52 odst.(18) z.595/2003
    Tvorba opravných položiek k nepremlčaným pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov do 31. decembra 2003, pričom ich splatnosť nastala po 31. decembri 2001, sa uzná do daňových výdavkov vo výške a podľa podmienok uvedených v § 25 ods. 1 písm. v) treťom bode zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, ak ide o pohľadávky, ktoré vznikli do 31. decembra 2003. Ustanovenie § 20 ods. 14 sa použije na pohľadávky, ktoré vznikli po nadobudnutí účinnosti tohto zákona.
    Prepáčte určite „hlúpu” otázku, ale dnes (t.j. 27.3.) som si už neistá vo všetkom - takto vytvorená opravná položka je daňová - ide na 558/391?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Iveta
    Prepáčte určite „hlúpu” otázku, ale dnes (t.j. 27.3.) som si už neistá vo všetkom - takto vytvorená opravná položka je daňová - ide na 558/391?
    Áno, je to daňová OP.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    doplním.. daňová OP do výšky 75% istiny.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Ale len vo výške 75% pohľadávky (istiny). Zvyšných 25% je daňovo neuznaný výdavok (t.j. pripočitateľná položka). Samozrejme ak by bola pohľadávka prihlásená do konkurzu, tak tvorba OP je daňovo uznaná vo výške 100% aj napriek tomu, že bola vzniklá do 31.12.03. Ale to nie je Tvoj prípad.

    Ustanovenie § 20 ods. 14 platí len pre pohľadávky vzniklé od 01.01.04 a platia dodnes. Upozornenie všímaj si "vzniklé" a "splatnosť" - to sú dve rôzne a bohovsky zavádzajúce veci.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA

    to PYTON : obrazne na diľku... podajme si ruky
    za ZHODNé ODPOVEDE. :p:p:p:p

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Môžem uvedené ustanovenia o opravných položkách k pohľadávkam použiť aj pri skončení podnikania???

    napr. mám pohľadávky po splatnosti z roku 2003(opravné položky vytvorím v roku 2005 podľa starého zákona), ako aj pohľadávky po splatnosti z roku 2004(opravné položky vytvorím v roku 2005 podľa nového zákona) a k 30.11.2005 skončím podnikanie.


    Ja osobne nevidím prekážky. Potvrdíte mi to niekto prosím, či náhodou som v zákone o dzp niečo neprehliadol?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.