Zavrieť

Porady

DOTÁCIA Z ÚP

Prosím vás poradte mi, úž mám v tom chaoz opravujem rok 2012 a neviem ako mám účtovať čerpanie dotácie od ÚP, peniaze mi prišli na účer a ked som ich z účtu postupne vyberala tak to mám účtovať tak, že ked ich vyberiem z BÚ tak ich cez priebežné položky účtujem do pokladne ako PNZD - dotácia pokladne z BÚ? lebo bývala účtovníčka mi tieto peniaze takto neevidovala, ked som si ich po čiastkách vyberala z účtu tak mi ich evidovala ako osobnú spotrebu a na konci roka mi vyčerpanú sumu dala ako VOZD tak teraz mám z toho zmätok? účtujem JÚ....prosím poradite mi ako je to správne? ďakujem pekne
10 komentárov     zbaliť
enfa Ešte by som potrebovala prosím poradiť ako je to s dotáciu z ÚP, ktorá je na pod. účte a výberom z účtu pre dotáciu pokladne?
Je potrebné to účtovať cez interné doklady?
Vďaka
mondes Nie, dotáciu pokladne z BU normálne zaúčtuješ cez priebežné položky, až následné čerpanie dotácie z pokladne budeš účtovať cez interné doklady tak, ako som písala nižšie.
enfa ok, takže výber z bankomatu, cez priebežné položky na príjem do pokladne?
mondes presne tak.
enfa super, Ďakujem, ešte poprosím ako je to s úhradou telefónu, napr. mám z účtu zaplatené 40 € úhradu, ale z dotácie môžem použiť len 30 €, na interný doklad dám len tých 30 € ale z účtu riadne 40 € ?
mondes Sumu rozdelíš na 30 a 10 eur, tých 30 zaúčtuješ cez interné doklady tak, ako som písala nižšie a tých otatných 10 eur zúčtuješ ako normálnu úhradu z BU.
enfa dakujem, ešte nájsť v money to rozdelenie
mondes Aké rozdelenie? Veď si to len na bank. výpise sumu 40 eur ceruzkou rozdeľ na 30 a 10 a tých 30 zaúčtuj cez ID a 10 normálne, ako účtuješ výdaje z BU.
enfa aha, asi si sedím na ..., jasne , ale z bu uhradím celých 40, však? asi sú to hlúpe otázky, ale človek sa učí
mondes Takže takto: Cez ID- Príjem, si zadáš stlpec v PD ako PNZD a sumu dáš mínus 30 eur. Potom opäť cez ID si dáš Príjem a stlpec v PD bude POZD a plusom dáš 30 eur. Týmto si si preúčtovala sumu 30 eur z príjmov neovpl. základ dane do POZD. A následne z BU zaúčtuješ výdaj 30 eur a stlpec v PD dáš Výdavok za služby-telefónne. A potom opäť dáš výdavok z BU za telefónne služby na tých zvyšných 10 eur. Aspoň ja to tak robím v alfe plus.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Dotáciu zaeviduješ do záväzkov voči ÚPSVaR. Príjem dotácie na BÚ zaúčtuješ ako PNZD v členení Dotácia z ÚPSVaR. Čerpanie dotácie účtuješ cez interné doklady a to tak, že najprv dáš Príjem, stĺpec PD bude PNZD a čerpanú čiastku dáš mínusom. Ďalej opäť cez ID si zvolíš Príjem, stĺpec PD bude POZD a tú istú čiastku zadáš normálne plusom. Týmito krokmi si preúčtuješ čerpanú čiastku z dotácie z PNZD do POZD. A posledným krokom je úhrada z BÚ. To už zaúčtuješ normálne, podľa toho, čo si nakúpila. A na konci napr. mesiaca alebo štvrťroka nezabudni záväzky ponížiť o čerpané čiastky z dotácie. Jednoducho vojdeš do záväzkov a cez oprav ponížiš položku po položke.
    AdrianaDk dakujem ti

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    prosím Vás, SZČO uvažuje, že pre účely daňového priznania bude za rok 2013 uplatňovať paušálne výdavky, ako to bude s nevyčerpanou dotáciou z UP? Do príjmu dá celú zvyšnú nevyčerpanú časť alebo iba pomernú časť, ktorú vyčerpal?

    čerpanie dotácie rok 2012 - daňové priznanie na základe JU
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad V ktorom roku dostal dotáciu ?
    alohamercy dotáciu dostal v roku 2012. Za rok 2012 bolo robené DP cez skutočné výdavky, pričom bola časť dotácie už čerpaná.
    mondes Áno, zvyšok nevyčerpanej dotácie pripočítaš k príjmu, odpočítaš odvody a 40% paušálne výdavky, ale pozor, max. len do 5040 eur. Ale aj tak pre účely ÚP musíš viesť zvlášť evidenciu o čerpaní dotácie a každý polrok odovzdávať správy na ÚP.
    alohamercy no stretla som sa aj s názorom, že do príjmu pôjde len výška, ktorá bola skutočne vyčerpaná ak chcem uplatňovať paušál
    mondes No tak to na 100% nie je pravda. Do príjmov dáš vyčerpanú dotáciu len v prípade, ak vedieš JU. Len pri paušálnych výdavkoch dáš do príjmu celú dotáciu, v tvojom prípade nevyčerpanú časť.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.