Zavrieť

Porady

Účtovanie PZP motorových vozidiel

Dobrý deň, potrebovala by som zodpovedať otázku - doteraz som účtovala PZP motorových vozidiel na 568. Známa ma presviedča, že by som to mala účtovať na 548. V Cenigovej je to napríklad uvedené pri obidvoch účtoch... ktoré účtovanie je správne? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Správny je účet 548.
    Doplním. §68 Postupy účtovania
    (7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú hospodárskej činnosti, napríklad príspevky právnickým osobám, poistenie majetku určeného na prevádzkovú činnosť a iné poistné súvisiace s prevádzkovou činnosťou. Na samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40 ).
    Naposledy upravil Tweety : 17.10.13 at 07:44
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dominika22 ďakujem
    dominika22 čiže pzp na 548 a havarijné ide na 568??? bude to dobre
    a_je_to nie, po novom obidvoje na 548. Cenigová má podľa mňa metodickú pravdu, lebo sú to ekonomickou povahou finančné náklady. Tak ako poplatky z BÚ sú finančnými nákladmi, hoci sú zrazené z prevádzkového bežného účtu. Ale PÚP je ako zákon, musíš to dodržať. Takže 548 ...
    Centrum Aj havarijné poistenie, je to tiež náklad , ktorí súvisí s prevádzkovou činnosťou ( doporučujem náklady - poistiek analyt,rozlíšiť.).
    marhri všetko na 548
    _Ajuska ak tomu spravne rozumiem, ked je platene PZP cez ucet, mala by som to zauctovat:
    predpis PZP na 548/379
    uhradu z uctu na 379/221
    alebo mam pouzit 381/379?
    Dakujem
      zbaliť

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Poistné MV vždy na 548.
    Na 568 účtujeme poistné súvisiace s finančnou činnosťou, napr. pri úvere. Mimochodom, platilo to vždy tak.

    (7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.

    Účtovanie PZP motorových vozidiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.