Zavrieť

Porady

ako zabrániť roseniu skla na vonkajšej vitríne-nástenke ?

Potreboval by som poradiť. Istá dobrov.organizácia má vonku umiestnenú vitrínu s čelným sklom, kde sa dávajú aktuálne oznamy. Pri výkyvoch počasia sa čelné sklo orosí alebo v zime omrzne. Týmto sa sklo stáva nepriehľadné, a nástenka nečitateľná. Ako JEDNODUCHO zabrániť orosovaniu? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pankratz je offline (nepripojený) pankratz

    pankratz
    Treba spraviť do rámu pár malých odvetrávacích otvorov, aby prúdil do vitríny vonkajší vzduch. Tak ako je to vyriešené pri plastových oknách s dvomi, alebo tromi sklami.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Martin1310 Pri plastových oknách sa nikam medzi sklá žiadny vzduch nedostáva ,práveže sa tam nesmie dostávať, jediné otvori sú dolu na ráme a tie slúžia na odtok vody v prípade pootvoreného okna za dažda alebo pri netesnosti prvého vonkajšieho tesnenia.
    Ja som to pochopil tak že sa tá vitrína orosuje zvonku ak sa orosuje zvnútra tak by jej vetranie mohlo pomôcť.
    pankratz Na plastovom okne sa nám nevytvára medzi sklami orosenia, pritom na klasických oknách ( drevený rám ) máme hneď pri ochladení orosenie.
    Zoberte si príklad z auta. V zime keď naštartujete a v kabíne je ešte chladno, nadýchate si na sklo rosu tak, že nevidíte už po pár metroch.
    Musíte si okno trochu spustiť aby sa vám vlhký vzduch vyšiel a potom už môže aj zapnúť kúrenie, rosa sa nevytvorí.
    Martin1310 Na plastových oknách sa orosenie zvnútra nemôže vytvoriť práve preto lebo tam niieje žiadna vlhkosť takže sa nemá čo zrážať a nedostane sa tam pretože priestor medzi sklami je dokonale utesnený, prípadne je v nom vákum alebo je napustený iným vhodným plynom.. Toto ale v prípade vitríny nebude možné dosiahnuť.
    V aute sa rosa na skle v prvom rade vytvorí z vášho teplého a vlhkého vzduchu ktorý vydichujete, to ale vo vitríne nehrozí.
    Je to proste počasím môže na tú vitrínu trebárs zasvieťit slnko a tým sa vzduch za sklom zohreje a začne sa odparovať a zrazí sa na studenom skle.Potom začne mrznúť a vznikne s toho námraza.

    Inak ja s vami súhlasím kedže dokonalé utesnenie nieje zrejme možné tak by som skúsil to práve naopak dokonale odvetrať pretože pri lahkej výmene vzduchu bude rozdiel teplôt medzi vnútorním priestorom a sklom a vonkajším prostredím minimálny, najlepšie žiadny.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Na orosenie, zamŕzanie okien vplývajú tieto tri faktory: rozdiel teplôt, netesniace okná a nevetrané priestory.
    buchač Tu je ten pes zakopaný .

    Vezmime si rozdiely - výkyvy tepla .
    Dám modelovú situáciu .
    Na skle sa vždy vytvorí nejaká vrstva vlhkosti a ani to vetranie tomu nezabráni .
    Cez deň je niekedy aj v zime ( povedzme ) teplejšie , no príde rýchly mráz a v momente sa vytvorí námraza ...

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    Ja by som povedal že bud dokonale utesniť dvierka ale to len za predpokladu že sa do skrinky nedostáva vlhksť, napríklad nejakým zatekaním a podobne. Alebo naopak ju dokonale odvetrať. To by ste mohli skúsiť aj tak že by ste ju nechali pootvorenú na nejakú dobu, ak je to teda možné.Ak by sa v pootvorenom stave neorosovala tak potom vyriešiť nejaké vetranie.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Jednoducho: vo vrchnej aj spodnej časti nástenky spraviť vetracie otvory aby vznikla cirkulácia vzduchu. Tým sa vyrovnajú teploty vonkajšieho a vnútorného prostredia. Vrchnú časť prekryť strieškou. Izolačné dvojsklo nepomôže, bude sa rosiť z vnútra. To by si musel zatepliť celý obvod nástenky.
    vopeto Táto rada sa mi zdá ako naj... Včera som do nástenky namontoval 4 ks mriežky priemeru 70 mm. Budem sledovať, ako sa to správa.Za všetky rady ďakujem.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    JEDNODUCHO sa to asi ani nedá ...

    Existujú plyny , ktoré bránia tomu orosovaniu , no pochybujem , že by sa dali aplikovať do nejakej nástenky .
    Tieto sa dávajú do pevne uzavretých priestorov , bežne do tých optických prístrojov - foťáky , ďalekohľady ...

    To omrznutie ani neriešim ...

    Dalo by sa uvažovať o nejakom vložení tepelného telesa , napríklad žiarovky malého výkonu , ktorá by udržiavala stabilnú teplotu .
    Takéto riešenie sa zvykne aplikovať aj pri tých vodovodných prípojkách v šachte , aby nezamrzli tie ventily ....

    ako zabrániť roseniu skla na vonkajšej vitríne-nástenke ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.