Zavrieť

Porady

Nákup a predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň,
spoločnosť chce kúpiť administratívnu budovu s pozemkom, na ktorom stojí. Budova je staršia, po 5 rokoch od kolaudácie. Dobre som pochopila podľa §38 odst. 1 a §69 odst.12 c) že my ju kúpime bez dane od predajcu-platcu DPH (nechce ju oslobodit od dane, to nam rovno povedal), v priznaní DPH MY samozdaníme-priznáme tú nehnuteľnosť v našom priznaní a rovno ju odpočítame, čiže výsledkom nášho daň.priznania bude z tejto transakcie 0???? a potom následne, keď ju predáme so ziskom na ďalší mesiac, tak tiež ju predáme platcovi dane bez dane, na zmluve/faktúre uvedieme prenos daň.povinnosti na príjemcu a príjemca to zase samozdani a my v nasom priznani predaj budovy neuvedieme?
A ešte je možné kúpiť a predať tú budovu iba na základne kúpno-predajnej zmluvy alebo sú povinní vystaviť faktúru? lebo zatiaľ mám iba kúpno-predajnú zmluvu. Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Bola zmena v zákone od 10/2012 ide o "tuzemské samozdanenie" tak ako píšeš, predajca platca DPH vám ju predá bez DPH, s uvedením textu : prenos daňovej povinnosti. Vy to samozdaníte vo vašom DPH priznaní.
    Naposledy upravil blondy : 28.10.13 at 08:12
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katuliK1986 Ďakujem. a neviete či stačí iba kúpno-predajná zmluva alebo je nutné mať od nich aj faktúru?
    blondy žiadala by som faktúru, kde by bolo napísaný aj text potrebný pre DPH : prenos daňovej povinnosti na základe §69 odst.12 c. Neviem či toto máte v kúpnej zmluve.
    katuliK1986 áno, práveže v kúpnej zmluve to presne je, odvolávka na tieto paragrafy a výraz "prenos daňovej povinnosti na kupujúceho", sama som to tam vpisovala. keďže kúpna zmluva ešte nie je podpísaná a dolaďujeme posledné detaily, ide mi o to, či tam mám niekde dopísať aj povinnosť predávajúceho vystaviť faktúru, lebo ich účtovníčka sa na tomto obchode podiela veľmi pasívne a mám pocit, že ona ani nevedela o nejakom prenose daňovej povinnosti. bola z toho taká zaskočená, až mňa zneistila a preto som tú otázku radšej šupla sem, či si zákon dobre vykladám. ďakujem
    blondy Je povinný vystaviť faktúru, § 71odsek 1 a v náväznosti na to § 74 odsek 1 písm.k - obsah faktúry : k) slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby,
      zbaliť

    Nákup a predaj nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.