Zavrieť

Porady

neskoro odovzdaný pokladničný doklad

Prosím Vás stretli ste sa s niečím takýmto?

Majiteľ firmy mi do účtovníctva priniesol príjmový pokladničný doklad o úhrade našej vyšlej faktúry. Tento PPD je z roku 2011. Pri inventarizácii pohľadávok k 31.12.2012 sa náš partner - odberateľská firma ohradila, že inventarizácia nesedí, s tým, že uhradili faktúru v hotovosti majiteľovi. Ťahalo sa to dlho, ale teraz doniesol doklad, na ktorom je jeho podpis a z ktorého je preukázateľné, že tie peniaze prijal.

Čo by ste spravili? Zaúčtovali by ste ho ako príjem do pokladne tohto roku? Alebo by ste otvorili účtovníctvo roku 2011 aj 2012 a poslali na daňový úrad novú súvahu? Daňové priznanie ani výsledovka sa meniť nebudú.

A ešte jedna vec, ktorá s tým súvisí. Nebude problém z pohľadu Zákona o ERP. Keďže odberatelia nám všetky faktúry platia na účet, registračnú pokladňu nemáme. A v roku 2011 nebola povinnosť úhradu faktúry riešiť cez ERP, avšak teraz už je.


Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Nepíšeš o akú sumu sa jedná. Nerozumiem, prečo odberateľská firma neposkytla doklad o úhrade faktúry a naťahovalo sa to doteraz? Že by ani oni nemali doklad?
    Ale ty musíš riešiť problém, tak k otázke. Ak by išlo o nevýznamnú sumu, napísala by som zápis s konateľom(majiteľom), v ňom uviedla čo sa stalo a zaúčtovala by som v tomto roku zníženie pohľadávky z titulu úhrady faktúry odberateľom a účtovala o pohľadávke voči konateľovi(majiteľovi). Ten, keď Ti dá peniaze, tak ich vložíš do pokladne a vypáruješ pohľadávku voči nemu. Samozrejme, že to nie je úplne správne, ale podľa výšky sumy na tom doklade, by som sa ja rozhodovala. s prihliadnutím na fakt, že táto transakcia neovplyvnila v ničom VH.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Zrejme nad 5000 euri.

    Ten doklad mal zrejme majiteľ niekde v šuflíku.
    účtovník 007 Len mi je divnô, že ani odberateľ nemal chuť zdokladovať svoju úhradu a naťahoval to doteraz.. Predsa mohla účtovníčka okopírovať doklad o úhrade a bolo by vymaľované.
    účtovník 007 Aj keby to bolo viac ako 5000 Eur, tak nech to vloží na účet firmy v banke. Alebo že by ich už nemal, :-)
    Maja2 Presne, doklad mal v "šuflíku". Ide o sumu 2 tis. eur. A keďže fyzicky si pokladňu vedie sám a mne len podpisuje inventúru pokladne, tak som nemala ako zistiť, že tie peniaze dostal a mne to nedal na zaúčtovanie.
    Maja2 Odberateľ to považoval za vybavené tým, že neodsúhlasil inventarizáciu pohľadávok.
    účtovník 007 Ale ak neodsúhlasil, tak si mala zisťovať dôvody rozdielov. Teraz je už po funuse. Ja by som to riešila tak, ako som napísala vyššie, no problém bude asi v tom, že na vklad na účet vo výške 2 000 evri už neostalo.
    Maja2 Mala som to zisťovať, to je fakt. Ďakujem za radu. Mne sa ten tvoj postup páči, spravím tak.
      zbaliť

    neskoro odovzdaný pokladničný doklad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.