Zavrieť

Porady

Preplatenie cestovných výdavkov - zo zdrojov EÚ

Milí poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dúfam, že sa tu nájde niekto, kto sa venuje problematike preplácania cestovného v rámci projektov financovaných zo zdrojov EÚ.

Konkrétne by ma zaujímalo, na základe akého kľúča sa rozhodovať medzi uznávaním potvrdení o výške cestovného stiahnutého z internetu napr. z www.cp.sk? Jedná sa o situácie, kedy frekventanti na školenie reálne cestovali autom a potvrdenie predkladajú len ako podklad k preplateniu cestovných výdavkov do výšky II. triedy verejnej dopravy.

Logicky by som uznala to potvrdenie, na ktorom je uvedený spoj, ktorým by frekventant v prípade, že by nebol na školenie išiel vlastným autom, stihol aj reálne na miesto školenia doraziť tak aby na školení bol od jeho začiatku.

Čo však v prípade, že takýto spoj nie je práve ekonomicky najvýhodnejší? Ak by totiž chcel frekventant cestovať najlacnejším spojom, tak by na miesto školenia došiel buď 3 hodiny pred jeho začiatkom alebo už len s oneskorením.

Napr. situácia:

Začiatok školenia od: 14:00

1. spoj – príchod o 10:00 – cena 5,10 eur (frekventant by došiel na miesto školenia príliš skoro),
2. spoj – príchod o 13:00 – cena 5, 30 eur (najdrahší variant – avšak prakticky možný),
3. spoj – príchod o 13:55 – cena 5,20 eur (ani najdrahšia ani najlacnejšia možnosť – avšak otázne je či by frekventant stíhal dôjsť zo zastávky do školiacej miestnosti),
4. spoj – príchod o 14:10 – cena 5,10 eur (ani najdrahšia ani najlacnejšiavarianta – avšak frekventant by meškal zo školenia – ak by nebol na školenie išiel autom a reálne zvolil takýto spoj),
5. spoj - príchod o 16.30 - cena 5,00 (najlacnejší variant - avšak frekventant by mal veľké omeškanie zo školenia).

Koniec školenia na ďalší deň o 14:00

1. spoj – odchod o 13:00 – cena 4,90 (najlacnejší avšak frekventant zo školenia skôr odísť nemôže),
2. spoj – odchod o 14:05– cena 5,00 (nie najdrahší ani najlacnejší variant avšak ešte vždy nereálne aby ho frekventant stihol, keďže školenie končí o 14:00),
3. spoj – odchod o 14:15 – cena 5,30 (najdrahší – je pravdepodobné, že by frekventant v prípade, ak by nebol na školenie šiel vlastným autom cestoval práve týmto spojom),
4. spoj – odchod o 16:30 – cena 5,10 (ani najdrahší ani najlacnejší – frekventant by ním v praxi aj mohol cestovať).

Samozrejme vyskytuje sa aj ideálny prípad – kedy ekonomicky najvýhodnejšie spojenie (najlacnejšie) premáva presne aj v potrebnom čase – avšak len zriedkavo.

Ako by ste Vy postupovali pri situáciách podobným tým predchádzajúco uvedeným? Ktorý princíp uprednostniť – princíp ekonomicky najvýhodnejšieho spojenia (aj keď to budú spojenia časovo nevyhovujúce – čiže frekventant by sa tým spojom ak by nebol cestoval na školenie autom - za takú sumu načas na školenie nedostal. Avšak keďže cestoval autom a potvrdenie má len informatívny charakter tak mu preplatiť len cenu najlacnejšieho spojenia) alebo princíp časový (t. j. bez ohľadu na to, či toto spojenie je najdrahšie mu ho preplatiť – nakoľko by inú možnosť dopraviť sa domov nemal).

Možno sa niektorý pousmejete nad mojou otázkou – z môjho uhla pohľadu tu však vznikajú situácie – ktoré nezodpovedajú logike. Som vďačná za každú radu.

Veľmi pekne ďakujeeeem. Prajem Vám pekný zvyšok dňa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ja osobne by som brala do uvahy cenu toho spoja, ktorym by v pripade ak by nepouzil auto cestoval - ci uz je to najlacnejsi alebo najdrahsi
    Emily1 Ďakujem pekne za názor avalik :-) T. j. vyhráva najlogickejší variant :-)) Nájde sa ešte niekto - kto by s touto problematikou mal aj priamu praktickú skúsenosť - príp. vedel o nejakom konkrétnom odporučení priamo od Riadiaceho orgánu?

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Záleží na tom, čo je uvedené v projekte. Ak je napísané, že sa prepláca len preukázaný cestovný lístok, tak je cestovné autom, aj keď do výšky hromadnej dopravy, neoprávnený výdavok. Prekonzultuj si to s projektovým manažérom a prípadne požiadaj o zmenu v projekte, v časti, týkajúcej sa cestovného a v tejto zmene presne napíš, ktorý spoj budeš brať do úvahy.
    Emily1 Ďakujem veľmi pekne za pomoc Dav.

    Oprávnený výdavok to bude určite, projekt už je tak nastavený, to viem. Akurát nie je špecifikované presne podľa akých pravidiel – akého princípu – čiže do akej výšky budeme cestovné preplácať (nakoľko sa zrejme nerátalo s toľkými možnými variantmi tých potvrdení).

    Ak som teda dobre pochopila... pokiaľ si ja zvolím pravidlo (dajme tomu, že budem preplácať ekonomicky najvýhodnejší variant s prihliadnutím na čas)... môžem podľa neho kľudne postupovať ... V prípade, že by mal Riadiaci orgán pri kontrole oprávnenosti výdavkov nejaké pripomienky (t .j. chcel by napr. ekon. najvýhodnejší variant bez ohľadu na čas a z tohto dôvodu by nám povedzme chcel krátiť výdavky) tak mu svoj postup vysvetlím zaslaním odôvodnenia resp. to odôvodnenie zašlem už rovno spolu s prvou žiadosťou o platbu, v ktorej si budem nárokovať preplatenie cestovného ... a malo by to byť tým pádom vyriešené?
    Dav Áno, takto by to malo byť v poriadku.

    Preplatenie cestovných výdavkov - zo zdrojov EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.