Zavrieť

Porady

Môže mi zamestnávateľ z náhrady mzdy za dočasnú pracovnú neschopnosť odrátať dva dni, pretože je to víkend?

Problém sa týka mojej sestry. Je zamestnaná na riadny pracovný pomer nepretržite už viac ako 3 roky na rovnakej pracovnej pozícii v nemenovanom hypermarkete. V októbri tohto roku, presnejšie 23.10.2013 nastúpila na PN, ktorá trvala do 31.10.2013 s nástupom do práce 01.11.2013. Spolu je to 9 kalendárnych dní. zamestnávateľ jej oznámil, že nakoľko počas jej práceneschopnosti bol víkend, t.j. konkrétne 2 dni 26. a 27. októbra 2013, tak si musí tieto dva dni nadrobiť, nakoľko sa jej to nepočíta do PN-ky, nakoľko víkendy sa nepreplácajú. Moja otázka znie, či je to možné? Zamestnávateľ tvrdí, že to tak robia, že je to správne a je to v poriadku. Je správne ak zamestnávateľ nepreplatí PN-ku za celých 9 dní (1. až 3. deň 25 % a 4. až 9. deň 55?), ale len za 7 dní, pretože dva dni z PN-ky bol víkend? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    NIE, nie je to v poriadku. PN sa prepláca za KALENDÁRNE dni.

    http://www.finance.sk/dane/informaci...mzdy/co-to-je/

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    DPN sa počíta v KD, prvých max. 10 KD prepláca zamestnávateľ náhradu príjmu, ak DPN pokračuje, ďalšie dni prepláca nemocenské SP.
    Ak zamestnáv. takto postupuje porušuje zákon.
    tomm999 Čiže ak PN-ka trvá 30 dní, dajme tomu od 01.10.2013 do 30.10.2013, zamestnávateľ vyplatí 10 dní a Sociálna poisťovňa 20 dní bez ohľadu na to, koľko voľna, resp. víkendov či sviatkov v mesiaci je, rozumiem správne?
    Tweety ÁNo, presne tak, počítajú sa všetky kalendárne dni.

    Môže mi zamestnávateľ z náhrady mzdy za dočasnú pracovnú neschopnosť odrátať dva dni, pretože je to víkend?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.