Zavrieť

Porady

dva hlavne pracovne pomery odvody

Dobry den chcem sa opytat...mam dva pracovne
pomery...oba plne cize 8 hodin, robim 16 hodin denne. V
oboch odvadzam plne odvody aj dane akurat v prvom len
si uplatnujem nezdanitelnu cast aj bonus na dieta...v
druhom mam zas tym padom logicky dan vacsiu...avsak
chcem sa opytat, pri rocnom zuctovani v marci ak
odvadzam odvody z oboch prac plnu sumu ako to je....vrati sa
mi jedna ta odvodova cast alebo nie...ked som jedna
osoba? Dakujem za Vase rady.
10 komentárov     zbaliť
veronikasad Uveď súčet hrubej mzdy z oboch pracovných pomerov
Thorheimdall obidvoch za cely rok?
veronikasad Nie, mesačný súčet. Lebo je stanovený max. mesačný vymeriavací základ, V SP sa ročné zúčt. soc.poistenia nerobí
Thorheimdall a ked je kazdy mesiac rozny hruby lrijem v oboch?...bonusy...nadcasy atd?
veronikasad Max.mesačný VZ pre rok 2013 je 3930€. Ak tento príjem z oboch prac.pomerov neprekročíš, žiadne poistné ti nevrátia.
Thorheimdall aha uz rozumiem...potom urcite nemam narok nakolko sucet tychto dvoch prijmov to neprekracuje urcite...len som nevedel ci sa nieco v rocnom zuctovani vracia ci nie. Dakujem za Vasu radu.
veronikasad Ročné zúčtovanie soc.poistenia sa nerobí. Ak by príjem prekročil, musel by si si to sám vybaviť v SP. Ale pri príjme ktorý uvádzaš je to neaktuálne.
Thorheimdall aha lebo ako zamestnanec ked som daval rocne zuctovanie prijmov tak mi zatial vzdy nieco vracali len to bola este aj manzelka na rodicovskom...
tictac7 máš to trocha pomýlené- ročné zúčtovanie, čo Ti robí zamestnávateľ, sa týka daní a nie odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovni...
Thorheimdall jasne len som v tom mal asi chaos...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Pozri najprv Zákonník práce :
    § 85 (2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.
    Potom ďalej :
    § 92 Nepretržitý denný odpočinok
    (1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.
    § 93 Nepretržitý odpočinok v týždni
    (1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.
    § 94 Dni pracovného pokoja
    (1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.
    (2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
    Ďalej je tam kopa paragrafov o maximálnom pracovnom čase a nadčasoch. Týkajú sa síce akoby len jedného zamestnávateľa, ale určite sú aplikovateľné aj na kombináciu dvoch hlavných plných pracovných pomerov. Nie je možné, aby obaja zamestnávatelia o druhom plnom pomere nič netušili.
    Všetky tieto ustanovenia musí zvlášť druhý zamestnávateľ brutálne porušovať. Určite to neprehliadne SP a možno ani IP, ak sa mesačné výkazy vyhotovujú pravdivo. Ak takto vysvetlíš situáciu SP a ZP, v snahe usporiť odvody, tak riešenie pôjde skôr týmto smerom,než k nejakej úľave. Lebo ide o protiprávny stav.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R zamestnávatelia nič neporušujú .. keby aj o sebe vedeli. zamestnanec môže mať toľko PP, koľko vládze (aj 24 hod teoreticky) ... už či naozaj vládze ..?????
    promont maja ... pripájam sa k a_je_to ... ak si tu " pomáhame navzájom" = mali by sme sa pamätať na poškodzovanie zdravia, vznik pracovného úrazu z dôvodu únavy ... však dovolenku tiež máme z dôvodu "povinného" oddychu, podľa mňa, hlavne nato, aby sa predišlo pracovným úrazom ...

    ... ak je potrebné, z určitého dôvodu ( napr. zodpovedný zástupca ako garant vykonávanej živnosti ... napr. Technická inšpekcia vyžaduje pracovný pomer ...), mať dva pracovné pomery, tak na strátený = polovičný pracovný úväzok ...
    kopretinka ale zadávateľ nerieši,či si má zamestnať na 8 alebo 4 hodiny v druhom PP,on rieši odvody.Takže komentáre o vyhorení,poškodení zdravia a pod sú od veci................
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    nesuhlasim s a_je_to

    ... § 50

    Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne.

    ... t.j. zakon umoznuje niekolko pracovnych pomerov u jedneho zamestnavatela a tie neobmedzuje poctom hodin ... zakon nezakazuje dalsi pracovny pomer u ineho zamestnavatela ... cize SP ani ZP nemaju pravo zistovat a obmedzovat pocet pracovnych pomerov zamestnanca, IP takisto nema pravo obmedzit zamestnanca v pocte pracovnych pomerov
    a_je_to ... nevieme, čo robí. Možno je to práca, ktorá ani nie je prácou a táto úvaha je nadbytočná. Ale ak by vznikol syndróm vyhorenia, alebo ťažký pracovný úraz s následkami a regresom ... to by sme videli, či by to bolo tak, ako píšeš ... Odsedel som ako technológ v jednej kancelárii s bezpečnostným technikom 7 rokov, .... aj keď to bolo za socíku. Za tú dobu sa riešili dva smrteľné pracovné úrazy, viacero pracovných úrazov s následkami a niekoľko chorôb z povolania. Hľadali sa dôvody aj tam, kde by ich nikto nečakal.A vtedy, dá sa povedať ani nezávislí právnici neexistovali.
    avalik syndrom vyhorenia moze vzniknut aj pri jednom pracovnom uvazku, tak isto tazky pracovny uraz ... samozrejme je na zadavatelovi aby si rizika unavy zhodnotil sam ...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    preplatok na poistnom by si mal iba v prípade - ak v konkrétnom mesiaci prekročíš max VZ.
    Čo sa týka zdravotných odvodov - tam ZP spraví RZZP - a ak výjde - preplatok ti vrátia.
    SP zučtovanie nerobí - ale môžeš si sám vyžiadať preplatok na poistnom - viď § 145 zák o SP. (Skontroluj si súčet VZ v každom mesiaci, či náhodou neprekročil - hlavne ak sú odmeny)
    veronikasad Thorheimdall (08.11.13 08:43) aha uz rozumiem...potom urcite nemam narok nakolko sucet tychto dvoch prijmov to neprekracuje urcite...len som nevedel ci sa nieco v rocnom zuctovani vracia ci nie. Dakujem za Vasu radu.

    dva hlavne pracovne pomery odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.