Zavrieť

Porady

Prijatá dotácia a DPH na výstupe

Dobrý deň, prosím Vás veľmi o radu. Sme s.r.o. (platiteľ DPH) a prijali sme dotáciu na výrobu filmu na prevenciu kriminality. Túto prijatú dotáciu musíme ponížiť o DPH a túto DPH odviesť? Vstupuje mi táto suma dotácie do výstupu DPH?
A ako je to potom s DPH na vstupe? Mám nárok na odpočet, alebo počítam koeficient?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, dosť mi to súri.
Naposledy upravil petkor : 11.11.13 at 11:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Dotácia nie je predmetom dane z pridanej hodnoty. Pozri Zákon o DPH
    § 2
    Predmet dane
    (1) Predmetom dane je
    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
    b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
    c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie (ďalej len členský štát ),
    d) dovoz tovaru do tuzemska.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petkor Prepáčte, akosi tomu vôbec nerozumiem. My sme s.r.o., ktorá sa zaoberá aj výrobou filmov. Ak by sme ten film vyrábali inej s.r.o., normálne tam dávam DPH. Aký je rozdiel v tom, že sme na to dostali dotáciu? Tiež je to poskytnutie služby za protihodnotu, alebo nie? Ospravedňujem sa, ale ešte som nič takéto neriešila.
    bea No teraz celkom nerozumiem o čo ide. Lebo dotácia nie je úhrada nejakej služby. Dotácia je, podľa mňa, prirovnateľná k darovaným peniazom na určitý účel......
    Ja som sa zatiaľ stretla len s dotáciou na podporu vinárstva. A tu spoločnosť požiadala o dotáciu na presne určený účel, dostala ju. Tá suma išla do výnosov a výdavky, na ktoré bola určená, išli do nákladov. (Účtovanie v PÚ) Výsledok vlastne bol "nula". Ale tu neprichádza nikde do úvahy DPH....
    petkor No my sme prijali peniaze z ministerstva - cize zo SR, musime vyuctovat vsetky naklady, ktore nam vznikli s vyrobou filmu a ten film im odovzdat.
    Tiez tomu nerozumiem. Ale uz som si to zistovala aj cez danoveho poradcu, on mi poradil, ze DPH na vystupe nie je ziadna a na vstupe si DPH normalne odpocitam, akurat ju nemozem pouzit ako vydavok pri vyuctovani prijatych penazi.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dotácia je bez dph. Takže ani žiaden nárok na odpočet ani dph z dodania(na výstupe) lebo žiadne nie je.
    petkor Môžete mi prosím napísať, podľa ktorého § je to oslobodené? Neviem to nájsť v zákone o DPH.
    A tým pádom ani DPH na vstupe vôbec neriešim, nemám nárok na odpočet a dávam celú faktúru do N, aj cenu za službu aj DPH? Ďakujem.

    Prijatá dotácia a DPH na výstupe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.