Zavrieť

Porady

Byvalý zamestnávateľ mi nechce vydať osvedčenia a certifikáty, môže?

Ukončil som pracovný pomer a zamestnávateľ mi nechce vydať osvedčenia a certifikáty, keď som si zvyšoval kvalifikaciu platil ich zamestnavateľ, ale nepodpisali sme žiadnu dohodu ani nič podobné... nechce mi ich dať a tvrdí že sú majetkom firmy. Má na to právo? Ďakujem za odpoveď
felix1 Neviem ako neseriozne sa jedna zo stran ( zamestnavatel+zamestnanec) zachovala takze z moralneho hladiska sa to neda posudit. Ak nechcu tak ti ani nic nevydaju. Hodnota skolenia je od par desiatok EUR az po niekolko tisicok EUR. Nehrozi ze na zaklade skolenia sa zamestnas u konkurencie a ta to bude mat vyskoleneho pracovnika bezplatne??? Na osvedceni sa v slusnej firme ( v zahranici ) uvadza meno osoby a nazov organizacie ktora pracovnika vyslala a teda aj znasala naklady spojene s tymto skolenim. Seriozna firma zabezpecujuca zvysovanie kvalifikacie ti nevyda ani za poplatok opis dokladu, ale v SR mozno aj za flašku ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    V podstate nic mu neprikazuje ti ich vydat, hradil ich on.
    Mozno by slo kontaktovat firmu, kde si osvedcenia robil, so ziadostou o vydanie duplikatu. Niektore to robia za nejaky poplatok, mensi ako cena kurzu.
    pavol54 ale v tom prípade by sa jednalo o neoprávnenie obohatenie lebo firma dva kurzy nespravila tak si nemôže toto dovoliť správne by mala reagovať "choďte za notárom a nechajte si overiť kópiu originálu", alebo nech žiadateľ uhradí náklady a originál dostane
    mal si podat ziadost o pracovny posudok podla §75 zakonika prace.(§ 75
    Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
    (1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
    certifikaty na tvoje meno su tvoj majetok hoci ho uhradzala firma,ak inak nemas uvedene v pracovnej zmluve
    pavol54 fotokópii môže maj dvadsať ak sa nepreukáže originálom, tak môže doložiť kópiu že bol minulý týždeň minister a s účtom na Belize

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Veď sú na tvoje meno, tak zamestnávateľovi sú vlastne nanič. Majetkom firmy nie sú, presne tak, ako zamestnanec. Treba sa rozumne dohodnúť, možno je len nespokojný s tvojím odchodom z firmy, zistil, že urobil chybu.
    matej.h no je na mna doslova nasr*** lebo som odisiel, tak neviem ci sa dohodneme...
    tictac7 ako si odišiel? zo dňa na deň?

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ak si ich robil pre potreby zamestnávateľa, na ktoré ťa on poveril, nemusí ti ich vydať, zamestnávateľ mal náklady, certifikáty potreboval on pre určité dôvody, takže sú jeho vlastníctvom, ale skús požiadať firmu, u ktorej si certifikáty získal
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Anik ľudia veď riešite niečo čo už je dávno vyriešené príspevok je z roku 2013
    pavol54 ha ha fakt dobrý postreh
    Terezia13 nuž Anik máš ty veru pravdu.....ale bolo to medzi obnovenými, v starých príspevkoch sa mi fakt nechce kutať
    Anik ja viem, niekedy človek nekontroluje dátum ak sa to nanovo objaví, len ma to zaujalo
    prajem príjemný večer cmuk
      zbaliť

    Byvalý zamestnávateľ mi nechce vydať osvedčenia a certifikáty, môže?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.