Zavrieť

Porady

Predaj zdedeného bytu

Po babke sme so sestrou zdedili byt, ktorý sme minulý rok predali (bolo to cca 2 roky po zdedení). Pozeral som si zákon o dani z príjmov, ale nie je mi celkom jasné či sme oslobodení od platenia dane...

Takže v par. 9 ods. 1 c) sa píše o oslobodení v prípade "ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa". Do kedy sa týchto 5 rokov ráta? Do smrti poručiteľa alebo až do dátumu predaja? Lebo do smrti 5 rokov nebolo, ale do predaja už hej...

Ak by teda neplatilo to oslobodenie, ako je to s výdavkami? Par. 8 ods. 5 b) "pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa §25". Ale v par. 25 som nič o dedení nenašiel... Aká suma sa v tomto prípade použije ako výdavok? Cena bytu uvedená v osvedčení o dedičstve?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    marki
    Po babke sme so sestrou zdedili byt, ktorý sme minulý rok predali (bolo to cca 2 roky po zdedení). Pozeral som si zákon o dani z príjmov, ale nie je mi celkom jasné či sme oslobodení od platenia dane...

    Takže v par. 9 ods. 1 c) sa píše o oslobodení v prípade "ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa". Do kedy sa týchto 5 rokov ráta? Do smrti poručiteľa alebo až do dátumu predaja? Lebo do smrti 5 rokov nebolo, ale do predaja už hej...

    Ak by teda neplatilo to oslobodenie, ako je to s výdavkami? Par. 8 ods. 5 b) "pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa §25". Ale v par. 25 som nič o dedení nenašiel... Aká suma sa v tomto prípade použije ako výdavok? Cena bytu uvedená v osvedčení o dedičstve?
    Ste dedičmi v priamom rade a doba medzi nadobudnutím a predajom presiahla 5 rokov /do 5 rokov sa ráta aj doba po ktorú mal poručiteľ byt vo vlastníctve/. Takže: predaj tohto bytu je oslobodený od dane z príjmu

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    marki
    Po babke sme so sestrou zdedili byt, ktorý sme minulý rok predali (bolo to cca 2 roky po zdedení). Pozeral som si zákon o dani z príjmov, ale nie je mi celkom jasné či sme oslobodení od platenia dane...

    Takže v par. 9 ods. 1 c) sa píše o oslobodení v prípade "ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa". Do kedy sa týchto 5 rokov ráta? Do smrti poručiteľa alebo až do dátumu predaja? Lebo do smrti 5 rokov nebolo, ale do predaja už hej...

    Ak by teda neplatilo to oslobodenie, ako je to s výdavkami? Par. 8 ods. 5 b) "pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa §25". Ale v par. 25 som nič o dedení nenašiel... Aká suma sa v tomto prípade použije ako výdavok? Cena bytu uvedená v osvedčení o dedičstve?
    K citácii § 8 ods.5 b/ -toto ustanovenie platí až od 1.1.2006, takže na Váš predaj , ktorý sa uskutočnil v roku 2005 sa nevzťahuje.

    YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

    YVETTE
    Prosím veľmi súrne. Teta, slobodná, bezdetná zomrela, a byt po nej dedili v roku 2008 jej súrodenci, teda dedenie nie v priamom rade. Súrodenci tento byt predali v roku 2008. Príjem z predaja tohto bytu teda podlieha dani z príjmov. Ďakujem.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    YVETTE Pozri príspevok
    Prosím veľmi súrne. Teta, slobodná, bezdetná zomrela, a byt po nej dedili v roku 2008 jej súrodenci, teda dedenie nie v priamom rade. Súrodenci tento byt predali v roku 2008. Príjem z predaja tohto bytu teda podlieha dani z príjmov. Ďakujem.
    Príjem z predaja bytu zdedeného po súrodencovi v roku 2008 a predaného v roku 2008 by mohol byť od dane oslobodený iba v prípade, ak by predávajúci dedič spĺňal podmienku trvalého pobytu v byte najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
    Naposledy upravil Mária.K. : 18.05.08 at 18:38

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    YVETTE Pozri príspevok
    Prosím veľmi súrne. Teta, slobodná, bezdetná zomrela, a byt po nej dedili v roku 2008 jej súrodenci, teda dedenie nie v priamom rade. Súrodenci tento byt predali v roku 2008. Príjem z predaja tohto bytu teda podlieha dani z príjmov. Ďakujem.
    A aká je otázka?

    YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

    YVETTE
    Otázka už nie je žiadna. Keďže sa jedná o dedenie nie v priamom rade, a ani jeden zo súrodencov /dedičov/ nemal v tom byte trvalý pobyt, predaj tohto bytu podlieha dani v zmysle zákona o dani z príjmov. Prajem pekný zvyšok dňa.

    Predaj zdedeného bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.