Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus - súrne

Potrebujem urobiť DP pre jednu známu - celkovo má pár dokladov, ale je to špecifický prípad a ja si neviem rady či má nárok na daňový bonus. Už som sa pýtala v inej téme, ale môj príspevok ostal bez odpovede.
Zo zamestnania dosiahla príjem 22.000 Sk, kde jej zamestnávateľ vyplatil daňový bonus na 2 deti za 2 mesiace. Potom bola nezamestnaná. Od 1.9. začala podnikať. Z podnikania dosiahla príjem 12.000 Sk a okrem toho obdržala účelovú dotáciu z Ministerstva kultúry na vydanie knihy. Dotácia bola v plnej sume aj použitá na stanovený účel. Okrem toho mala daňové výdavky na zdravotné poistenie v sume 2730 Sk. Z podnikania teda dosiahla daňový základ 11.270 Sk a celkové príjmy presiahli 6-násobok minimálnej mzdy. Nárok na DB by mala mať. Nie som si celkom istá, či sa dotácia považuje za príjem aj pre účely daňového bonusu. Keby mi mohol niekto poradiť bola by som veľmi rada. Ďakujem. Gaba
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Bohužiaľ,Tvoja klientka nesplnila ani jednu podmienku § 33 ods.1,
zák. o DzP.
Sčítavať tieto príjmy nemôžeš.
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Ja som príjmy nesčítavala. Na základe závislej činnosti jej DB nepatrí. Klientka má živnosť na vydavateľskú činnosť, brala som to tak, že z podnikania dosiahla spolu príjem 62.000 Sk. Výdavky z podnikania spolu sú 52.730 Sk. Celkové príjmy by teda boli nad 6-násobok minimálnej mzdy a bol by vykázaný daňový bonus. Ale naozaj mám pochybnosti, či môžem do príjmu brať aj tú dotáciu. Vďaka za odpoveď, možno sa ešte niekto vyjadrí.
/Dotácia sa zdaňuje, tak som ju brala ako zdaniteľný príjem/
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Prezrela som zákon o dani z príjmu. V §2 písm h) sa hovorí:
Na účely tohto zákona sa rozumie

h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,

v § 33 sa hovorí, kto má nárok na bonus:
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus.
Z toho vyplýva, keďže dotácia je zdaniteľným príjmom podľa §6, tak máš nárok na daňový bonus.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=GABAZ /Dotácia sa zdaňuje, tak som ju brala ako zdaniteľný príjem/[/quote]

Účtovanie dot. je predmetom sam.ustan. §10b postupov účtovania.
Keďže neviem bližšie o tom, ako bola použitá radšej sa ďalej nebudem
vyjadrovať, aby som niekoho nepomýlila.

Pozri ešte §17 ods. 3 pís.h.
Treba lepšie čítať / to akože ja/
píšeš,že bola použitá v plnej výške.
Ináč v zakladajúcej otázke si neuviedla sumu dotácie.
Naposledy upravil Melnick : 21.03.06 at 18:22
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Súhlasím s tebou aj s postupmi účtovania, vychádzala som z toho, že GABA písala, že celá dotácia bola aj použitá čiže celá vstupovala do základu dane podľa § 6. Z jej otázky mám pocit, že vie, o čom píše a že dotácia bola použitá v súlade so zákonom .
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Prosím ťa chcem sa opýtať
Robím Typ A DP
Manželka môjho klienta je na dôchodku a príjem mala 60.000,- Sk odrátam jej zo sumy 87.936,- zvyšok jej môžem uplatniť 27 936,- Sk?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Silkov
Prosím ťa chcem sa opýtať
Robím Typ A DP
Manželka môjho klienta je na dôchodku a príjem mala 60.000,- Sk odrátam jej zo sumy 87.936,- zvyšok jej môžem uplatniť 27 936,- Sk?
Áno. .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Silkov
Prosím ťa chcem sa opýtať
Robím Typ A DP
Manželka môjho klienta je na dôchodku a príjem mala 60.000,- Sk odrátam jej zo sumy 87.936,- zvyšok jej môžem uplatniť 27 936,- Sk?
Za predpokladu ,že dôchodok nepoberala k 1.1.2005
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Melnick
Za predpokladu ,že dôchodok nepoberala k 1.1.2005
Prečo? To je príjem manželky a môže sa uplatniť rozdiel medzi jej príjmami a NČ-tam nie je podstatné či je dôchodkyňa, alebo mi niečo ušlo?
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Upresním to Klient si na seba znížil ZD o čiastku 87936,- a na manželku, ktorá je na dôchodku si chce uplatniť rozdiel medzi 87936 - 60000 doch. = 27936,-
Prosím potvrďte to!!! Silva
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Silkov
Upresním to Klient si na seba znížil ZD o čiastku 87936,- a na manželku, ktorá je na dôchodku si chce uplatniť rozdiel medzi 87936 - 60000 doch. = 27936,-
Prosím potvrďte to!!! Silva
ja tvrdím, že áno.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Ste super.....
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
evina
Prečo? To je príjem manželky a môže sa uplatniť rozdiel medzi jej príjmami a NČ-tam nie je podstatné či je dôchodkyňa, alebo mi niečo ušlo?
No je celkom možné ,že niečo ušlo mne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Melnick
No je celkom možné ,že niečo ušlo mne.
Takže je o.k. , že môže hej?
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Vďaka za odpovede,toľko som špekulovala,aby som čo najvýstižnejšie a najstručnejšie napísala otázku, až som tam nenapísala podstatnú vec. Dotácia bola spolu 50.000 Sk. Som už prepracovaná, veľmi.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Takže keby som to mala zhrnúť, ja by som jej ten bonus dala. ( Len či aj DÚ).
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
evina
Takže je o.k. , že môže hej?
Je načase dať si pauzu. Idem si dať Kit-Kat. Z predchá-
dzajúcich príspevkov vidím,že veci sa mi nejak zamotávajú.
No neviem či vydržím nezapájať sa do 31.3.ako si teraz
dávam sama sebe záväzok.
Naposledy upravil Melnick : 23.03.06 at 23:24 Dôvod: Neodcudzujte ma -nevydržala som , ste hrozne návykoví.
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Dúfam, že ho nedodržíš, kto by potom radil keby si všetci dali pauzu. Obdivujem všetkých, ktorí si nájdu čas a poradia. Ja by som niekedy možno aj vedela viac poradiť iným, ale nestíham. Zväčša hľadám radu ja. Vačšinou si nájdem pomoc v zákonoch, keď si neviem rady, idem na poradu. A to sú potom väčšinou "lahôdky", k čomu mi často neporadí ani nikto na Porade. Ale som naozaj veľmi rada, že je tu taká možnosť výmeny názorov. GAba
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Rada by som poprosila o názory, mám klientku - zo živnosti má 1 fa na 9 tis. a potom má nezdanené príkazné zmluvy podľa občian.zákonn. na 72 tis. Živnosť je jasná v riadku 2 DP a ten zbytok - môže to byť riadok 6 takisto § 6? Ide mi hlavne o to, či má nárok na daňový bonus, či tieto zmluvy sú príjmami z podnikania? Ak nie, tak príjmy z § 8 nespĺňajú nárok na daňový bonus? Vopred vrelé díky.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Posúvam vyššie... nakukne sem niekto?
0 0
Načítať ďalšie