Zavrieť

Porady

COL vs DN vs mm - Napojenie potrubia na armatury

Ahojte,
nasiel som vztahy a prepocty medzi tymito mierami
(1 col - DN 25 - 25,4mm...
3/4 col - DN 20 - 19,05mm
atd...)

Otazka ale je, AKY rozmer armatury v coloch dat na potrubia, ktorych priemer sa bude menit.
Napr. mam medennu ruru od kotla, ktorej priemer som vypoctom stanovil na 28/1i mm. A teraz treba vlozit na toto pozrubie napr gulovy ventil. Aka je logika volby velkosti zavitu napr. tohto guloveho ventilu v col-och " ?
Napr. 1" je 25,4 mm a teda musim volit najblizsi vyssi priemer zavitu guloveho ventilu - cize 1 1/4" - 31,75 mm. To mi pride ale velka vola medzi trubkou a GV. Ci?

Alebo mam ruru na studenu vodu 18/1i a tam treba filter, 1 smer. ventil, atd...

Alebo sa to stanovuje inak? Riesim to zatial teoreticky, nikdy som sa s tym prakticky nestretol, preto sa pytam.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    Neviem či ta spravne chapem ale ty chceš na medenú trubku rezať závit a tam našrobovať ventil ? Ja s medou nerobím ale myslím že nato bude nejaký iný spôsob, nejaký lisovací,šrobovací fiting so závitom a až tam našrobuješ ventyl.Medené trubky majú tenkú stenu nato aby si tam rezal závit.
    Ak som to zle pochopil ta pardon.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    command Ja len dodam ze ak to myslis na klasicke vodarske rury tak tie by mali posovat cize 3/4 col rura musi pasovat na 3/4 col armaturu, nakolko ked kupuje ruru tak si nepytas 25mm ale col a pod. a inak col je 32mm nakolko rozmer sa udava vnutorny nie vonkajsi cize ked mas ruru hrubu 32mm vnutorny je 25mm a to je ten 1 col. vid http://www.porada.sk/t204112-rozmery...col-vs-mm.html
    col col dakujem,
    ide mi presne o to, ze najprv dimenzujem potrubie. Tak teda budem uvazovat klasicke-ocelove. Pri dimenzovani metodou optimalnej rychlosti mi vyjde, ze VNUTORNY priemer potrubia musi byt MINIMALNE napr 14 mm (cize 14mm a viac).
    Podla tabulky http://www.atlassteels.co.nz/documen...v_Jan_2012.pdf
    zvolim teda najblizsi vyssi - a teda DN15 - cize 1/2"? Cize pridem do obchodu a poviem, chcem 1/2 col a na tu 1/2 col pojde teda 1/2 armatura (napr gulovy ventil, filter, trojcestny atd...)

    A na vykresne zaznacim to potrubie DN 15? A keby chcem kotovat vonkajsi priemer tak zakotujem podla tejto zdrojovej tabulky ⌀21,3- cize najblizsie sa taky priemer asi nevyraba, cize tam zakotujem ⌀20?

    Ide mi o tu logiku dimenzovania a nasledneho znacenia a vyberu potrubia a armatur v praxi
    command Tak jak si v obchode nevypitas ruru s rozmerom 21.3mm tak ju ani nenaznacis ale napises teda dn15 alebo 1/2 col. A naco tam chces zakotvovat vonkajsie rozmery? Mozno by pomohlo co vlastne ides presne robit.
    command Ano presne tak ked prides do obchodu a chces davat 1/2 col vedenie povies ze chces 1/2 ruru , 1/2 gulovy ventil (samozrejme povies ci chces obe strany vnutorny priemer alebo jeden vonkajsi jeden vnutorny) na ruru sa robia iba vonkajsie zavity(a doma pokial nemas zavitovac na rury to nespravis), preto sa pozivaju rozne armatury ako vsuvky, natrubky a pod.
    col col no konecne v tom mam jasno, dakujem

    No jedna sa o pracu, v ktorej navrhujem vykurovanie objektu. A nevedel som ani, ci dat tie potrubia v kotolni (od kotla, do TUV zasobnika a akumulacky) ocelove alebo medene. Viem iba, ze rozvodne potrubia z kotolne ku radiatorom/rozdelovacom (v pripade podlahovky) budu medene, a tam sa tusim - ak som to spravne pochopil, znacia prave tie vonkajsie rozmery a hrubka steny.
    command Len to je to co je napisane hore medene trubky sa vobec nespajju tak ako ocelove a taktiez ta tabulka ktoru si mal je na ocelove potrubia. medene trubky sa tusim vobec neznacia col alebo dn ale len v milimetroch a ide o vonkajsi priemer
    col col hej uz som si to ujasinil. dakujem za rady
      zbaliť

    COL vs DN vs mm - Napojenie potrubia na armatury

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.