Zavrieť

Porady

Slušnosť na Porade

admin
Porada je služba, ktorá je tu preto, aby sme si vedeli vzájomne pomôcť.
Je super keď existuje miesto kde sú ľudia ochotní poradiť a pomôcť.

Ľudia sme tu rôznorodí a ja osobne mám rôznorodosť prejavu a názorov rád. Rôznorodosť nás obohacuje a posúva ďalej v našom zaškatuľkovanom zmýšľaní.

Vždy to však musí byť s rešpektom voči druhým.
Platí to pre nováčikov ale aj pre skalných členov.

Chodia tu častokrát nevďační nováčikovia, ktorí nereagujú primerane, ale tí si tento príspevok nebudú čítať, takže skôr sa obraciam na skalných používateľov.

Dnes mi (a to nie prvý krát) prišiel takýto email z ktorého citujem:
"Už niekoľkokrát som na Vašu stránku pridala otázku (väčšinou z právnej oblasti), na ktorú som potrebovala serióznu odpoveď, ale vždy sa mi dostalo hlúpych, výsmešných a bezočivých odpovedí."
...(odpovede)"nie sú mi vôbec užitočné, naopak ma zdržujú, urážajú a nebaví ma blokovať "nevhodné komentáre"

Áno nie je to úplne vyvážená reakcia, apelujem však na vás, ak nemáte čo vecné k otázke napísať, neurážajte, neosočujte. Každá aj zlá otázka sa dá zodpovedať slušne a s rešpektom.

V etikete máme napísané návod ako odpovedať:
"2. Odpovedám tak aby bola moja odpoveď užitočná, bez zbytočných a najmä kritizujúcich komentárov."
Skutočne tu nie sme preto aby sme moralizovali a odsudzovali (častokrát bez úplne poznania pozadia) človeka ktorý sa pýta . Mali by sme tu vychádzať v prvom rade z predpokladu, že ten kto sa pýta to myslí dobre a ide mu o korektné poznanie veci.

Existujú aj extrémy a otázky sú už same o sebe položené s tým že "žiadajú" návod ako obísť zákon, alebo ako poškodiť niekoho iného. V takom prípade otázku kľudne zmažeme, treba to nahlásiť.

Etiketu doplním, aby to bolo jasnejšie:
V odpovedi neodsudzujem pýtajúceho a nemoralizujem nad otázkou. Ak otázka navádza na porušenie zákona tak stačí neodpovedať, prípadne je možné nahlásiť takúto otázku ako nevhodnú, na zmazanie.

Nie je príjemné žiť v štáte kde veľa ľudí na druhých krivo pozerá a namiesto pozitívneho zmýšľania v sebe nosia negatívnu energiu ktorú šíria naokolo a kontaminujú tým celé prostredie. Neodsudzujme ľudí, to ich určite nenaučí správnemu konaniu a nielen ich, ale aj nás samých to necháva zatrpknutých. Slovensko sme my, tak sa správajme voči sebe korektnejšie. Porada sme my, tak sa správajme voči sebe korektnejšie, nech máme radosť z toho že tu na Porade môžeme byť.

Jednoducho Porada bude poradou len ak tu bude priateľská nálada. Ak sa zadusí negatívnou energiou, môžeme to tu zavrieť. Ja osobne nemám záujem prevádzkovať Poradu ak nebude slúžiť svojmu účelu - pomáhať ľuďom. A bude smutné keď takáto služba zmizne z mapy internetu a z nášho života.
Naposledy upravil Richard : 21.11.13 at 13:42
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

No, niekedy je to ťažké, odpovedať slušne, a aby to nevyzeralo neslušné.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jslancik jslancik

jslancik je offline (nepripojený) jslancik

bez servítky
aj by som si tipol, kto napísal tú správu "Hlúpe" by bolo skôr utvrdzovať ľudí v ich fixnej idei, ktorá je očividne mimo. Nuž ale každý sme iný... Samozrejme, "urážať a osočovať" nie je to pravé orechové. Čo sa týka mňa, skúsim sa snažiť Lenže ak niekto berie ako urážku obyčajný nesúhlas s názorom, tak potom ťažko.
6 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Podľa mňa sa na tú slušnosť netreba pozerať len z jednej strany. Je kopec pýtajúcich sa, ktorí za fundovanú odpoveď dajú ešte aj mínusový bod a nakričia len preto, že im nevyhovuje.
12 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Slusnost sa vytratila z celej spolocnosti.aj tu je vela takych prispievatelov. Kde je gentlemanstvo panov voci damam, ked im rovno a otvorene nakladu na tejto stranke, zeny pouzivaju vulgarizmy najtazsieho kalibru na plne usta. Novacik, ktory tu ma len 1 - 2 prispevky sa nevie zorientovat, ale miesto poucenia sa mu dostane len vysmechu a urazok. Viackrat som nahlasila urazlivy, ci posmesny prispevok, nebol ani raz upraveny, ci odstraneny. Za svojim nazorom si clovek moze stat, ale naco tie urazky, roznasanie negativnej energie.
4 0
majenka1 majenka1

majenka1 je offline (nepripojený) majenka1

ja mozno nie som staly prispievatel na porade, ale urcite som staly citatel velakrat tu najdem riesenie problemov, ktore riesim aj ja...alebo aspon sa dozviem nieco nove z oblasti uctovnictva, dani, a pod. co v buducnosti mozem vyuzit viackrat som ziadala o radu aj ja, a aj som ju dostala a nemam zle skusenosti

mozno niekde v debatach som postrehla "natahovacky" a "nevhodne" reakcie, ale niekedy sa necudujem, ked tu pisu ludia a cakaju jednoznacnu odpoved, jednoznacne riesenie a najlepsie hned a bez toho,zeby oni vyvinuli nejaku namahu, hoci len nieco vygooglit, nieco si precitat a pod. su rozne situacie, rozne reakcie, ale vsetko je o ludoch bola by skoda, keby takyto portal nefungoval takze snazme sa byt slusni :P

ja aspon touto cestou dakujem tym, ktori radi poradia, odovzdaju svoje skusenosti - vedomosti tym, ktori sa este len ucia
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Problém s niektorými pýtajúcimi sa je v tom, že oni sa síce pýtajú, ale jediné, čo chcú počuť, je potvrdenie "ich pravdy". Aj keď tá, alebo spravodlivosť je niekde úplne inde.

" a nech mi odpovedajú iba právnici..." aj taku reakciu som zažila. Hoci odpove´d od neprávnika bola aj rýchla aj správna, takú nepotreboval...
7 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
....a kua ...

...a teraz sa ja kde podejem ...???
7 1
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

K doplneniu etikety ... nesedi mi slovne spojenie "nevhodnu na zmazanie" ... asi si to myslel inak ako to vyznieva.

Podla mna by bolo vhodne doplnit do etikety to, co bolo v starej porade ... Nezadavam otazky navadzajuce na porusenie zakona. - pretoze "zodpovedny" je zadavatel, nie ten ktory ho posle kade lahsie. Preco prenasat zodpovednost na odpovedajucich?

Pravidla ohladne zadavania otazok by mali zadavatelovi vyskocit vzdy hned po vybere hlavnej rubriky s nutnostou potvrdenia ich precitania.
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
avalik
K doplneniu etikety ... nesedi mi slovne spojenie "nevhodnu na zmazanie" ... asi si to myslel inak ako to vyznieva.

Podla mna by bolo vhodne doplnit do etikety to, co bolo v starej porade ... Nezadavam otazky navadzajuce na porusenie zakona. - pretoze "zodpovedny" je zadavatel, nie ten ktory ho posle kade lahsie. Preco prenasat zodpovednost na odpovedajucich?

Pravidla ohladne zadavania otazok by mali zadavatelovi vyskocit vzdy hned po vybere hlavnej rubriky s nutnostou potvrdenia ich precitania.
Čo ti nesedí?
"nevhodná na zmazanie"= "užitočná"
Veď logika. No nééé?
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Prispejem aj ja svojou maličkosťou do tohto "plodného" fóra:
Je síce pravda, že sa sem-tam vyskytnú aj bláznivé a neuveriteľné odpovede, ale na rovinu - kedy sa to stáva? V prípadoch, keď otázka je vyslovene podaná "ja mám pravdu", alebo je podaná tak, že ani samotný Sherlock Holmes nenájde okamžite logickú odpoveď, prípadne je položená tak nezrozumiteľne, že jedine podpichovaním sa niekam dostaneme.
A príkladov takto položených otázok tu na Porade je obrovské množstvo. A kladenie podmienok typu "nech mi odpovedia iba právnici" - už toto PORUŠUJE etiketu Porady a taká otázka by mala byť AUTOMATICKY vymazaná!
Richard - čo ty na to? Otázka, ktorá svojou podstatou porušuje pravidlá - má právo byť na Porade?
5 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

........myslím že Richard myslel ako poslednú asi túto....ale to ja len tak mimochodom
http://www.porada.sk/t228457-priestu...nazivaniu.html
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No iste.
Dá sa aj ignorovať podobné otázky.
A potom dotyčný bude vykrikovať.
Toto je porada? Už dva dni mi nikto neporadil
5 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Richard, nepomýlila si poraďáčka o ktorej píšeš Poradu s bezplatnou právnou poradňou ?
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

alebo teraz?
http://www.porada.sk/t228580-strieborny-pribor.html
3 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...si mi to z prstov zobrala :-)

fakt ma takéto osoby vytáčajú do nepríčetna a občas uletím ... ale toto je slušné, lebo tam nie sú neslušné slovíčka
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

tictac7
...si mi to z prstov zobrala :-)

fakt ma takéto osoby vytáčajú do nepríčetna a občas uletím ... ale toto je slušné, lebo tam nie sú neslušné slovíčka
nemyslela som to tak..že by boli neslušné odpovede...ale ako príklad aké témy sa tu vôbec vyskytujú....
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

lujza.j
tictac7
...si mi to z prstov zobrala :-)

fakt ma takéto osoby vytáčajú do nepríčetna a občas uletím ... ale toto je slušné, lebo tam nie sú neslušné slovíčka
nemyslela som to tak..že by boli neslušné odpovede...ale ako príklad aké témy sa tu vôbec vyskytujú....
veď ja viem... ja som sa akurát chystala napísať, či je toto slušné (zadať otázku-neotázku) :-)
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

alebo hen zas...
http://www.porada.sk/t228584-co-je-m...rozhodnut.html
1 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Nepíšem o jednom alebo pár prípadoch, tých prípadov je tu veľa. Neriešim ani zadávateľov otázky, vyjadril som sa že ich prístup častokrát nie je ok a písal som že ani tá reakcia ktorú mi písala nie je "vyvážená"...

Nováčikovia toto čítať nebudú a takisto nováčikovia nevytvárajú atmosféru Porady, preto tu výrazne absentuje môj postoj k tomu čo píšu. Riešim aj túto stránku, je kopec nováčikov ktorí boli vylúčení, zmazaní, upozornení atď. Žiaľ častokrát tá otázka nie je položená zle, možno len znie naivne, možno si niekto domyslí to čo by si nemusel či podcení pýtajúceho sa a už sú sarkastické poznámky namiesto odpovedí na svete...

My tu vytvárame atmosféru a priestor. To čo vytvoríme ,to vplýva aj na tých čo tu prídu. Človeka formuje a usmerňuje prostredie. Preto sa automaticky správame a prispôsobujeme - je rozdiel či som v slušnej reštike, krčme, na koncerte alebo na opere. Preto aj Porada potrebuje atmosféru ktorá prospieva spolupráci. Spolupráca je jej podstata. Nechcem tu atmosféru ako na diskusných stránkach alebo komentároch v spravodajstve. Na Porade nejde o to aby sa každý vyjadril ako chce, ide o to aby sme si tu radili. Keď bude pred Vami stáť človek tváriaci sa priateľsky a človek zamračený, koho sa radšej opýtate, alebo opačne komu dáte radšej odpoveď?

Stačí sa baviť s ľuďmi priateľsky, priateľsky napísať odpoveď. Podráždené a odsudzujúce reakcie nikoho nenastavia na prijatie iného názoru.

A našim cieľom ani nie je niekomu vnucovať iný názor. Našim cieľom je poradiť. Ak si niekto "nenechá poradiť" tak môžme len s ľútosťou konštatovať že naša rada bola zbytočná a nádejať sa že niekto si tu v archíve odpovedí našu radu zoberie k srdcu.

Jedne z najväčších magazínov o vede POPSCI už zrušil komentáre pod článkami. Dohady, názory a konflikty v komentároch často odkláňali pozornosť čitateľa a nechali v ňom napkon mylné informácie. Nevedeli to poriešiť tak to radšej vypli. Nerád by som sa dostal do takéhoto štádia.



Ak tu je zlá otázka čo na Poradu nepatrí a nie je zmazaná, bez odpovede ostane stratená - aj to je ukážka toho čo tu nepatrí.



Ak chceme kvalitnejšie zadané otázky, upozornime v komentári na doplnenie, vylepšenie a neodpovedajme kým nie je poriadne napísaná. Nech sa pekne posnažia, keď očakávajú od nás to isté... Myslím že to je fér a nikoho to neuráža.
10 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ak tu je zlá otázka čo na Poradu nepatrí a nie je zmazaná, bez odpovede ostane stratená - aj to je ukážka toho čo tu nepatrí.
- a to zase obnáša ďalší extrém - neustále zadávanie rovnakej (prípadne s rovnakým obsahom) otázky - niekedy i 3x za deň a tu už ani upozornenia nestačia.
A otázky typu http://www.porada.sk/t228580-striebo...ml#post2441764 - čo na to odpovedať? Nereagovanie bude znamenať ďalšie otázky, alebo výčitky, že tu na Porade nikto poradiť nechce. A najmä ak je k tomu súvisiaca otázka http://www.porada.sk/t32244-cistenie-striebra.html , ktorá už prakticky odpoveď obsahuje.

Takýchto "zadávačov" otázok asi nik nepoučí.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať