Zavrieť

Porady

Daň z príjmu -ČR-SR

Dobrý deň, poradí mi niekto? Mám 2 otázky ohľadom dane z príjmu. Ak pracujem a bývam v prenájme celý rok v ČR a som teda daňový rezident ČR a súčasne prenajímam byt na Slovensku, ako je to s platením dane z príjmu? Na Slovensku platím len daň z príjmu za prenájom bytu alebo budem musieť k tomu prirátať aj príjem nadobudnutý v ČR?

Ak prenajmem byt blízkej osobe za cenu energií a tá následne prenajíma byt a platí dane, môj príjem bude 0€ , ako to bude v tomto prípade pri podávaní DP?
3 komentárov     zbaliť
tictac7 tú druhú otázku polož ako samostatnú otázku
tictac7 v ktorej krajine máš trvalý pobyt? v ktorej krajine je stredisko Tvojich záujmov, t.j. kde máš rodinu, deti, polovičku?
Chrome Trvalý mám na Slovensku ale stredisko mojich záujmov je ČR, tu prebývam väčšinu času
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v prvom rade, de facto máš síce daňovú rezidenciu v ČR, ale máš to aj vybavené na ich finančnom úrade? Štandardne je rezidencia podľa trvalého bydliska.
    v SR podáš DP za príjmy v SR a potom v Česku z celosvetových príjmov, daň zaplatenú v SR si bud započítaš, alebo príjmy vyjmeš - závisí od legislatívy v Česku.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chrome Ďakujem za odpoveď, podľa mňa, stredisko mojich záujmov je ČR, požiadal som o daňovú rezidentúru FU ČR.
    Ak sa nemýlim, zmluva medzi ČR a SR je zápočtová
    KEJKA ano, to som mala na mysli - žiadosť o daňovú rezidenciu.
    Už nejaký ten rok platí, že daňovník s príjmami so závislej činnosti môže zvoliť formu, ktorá je preňho výhodnejšia, teda zápočet alebo vyňatie.
    Chrome Ďakujem, tiež som to pred chvíľou zistil §45ods.3 ZoDP

    http://www.financnisprava.cz/cs/dane...ni-z-prij-3174

    Ak by to niekomu pomohlo, to to som našiel na stránke MFČR:

    Jsem fyzická osoba - občan Slovenské republiky s povolením k dlouhodobému pobytu a jsem zaměstnancem české firmy, pobývám na území ČR více než 183 dnů v roce a pronajal jsem si zde byt. Trvalé bydliště a stálý byt mám však ve Slovenské republice – kde žije i moje rodina a kam dojíždím. Jakou mám daňovou příslušnost?

    I když má tento poplatník „bydliště“ (stálý byt s úmyslem se zde zdržovat v obou státech), pro stanovení jeho daňové rezidence bude rozhodující určení státu, ve kterém má středisko životních zájmů. Jelikož pracuje u nás, vzniká dojem, že užší hospodářské vztahy má k naší republice. Pokud však v ČR pobývá pouze z důvodu zaměstnání a vrací se za rodinou, která zůstala na Slovensku, je považován podle mezinárodní daňové smlouvy uzavřené mezi oběma státy za rezidenta SR.
      zbaliť

    Daň z príjmu -ČR-SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.