Zavrieť

Porady

Kupoval som pneu vzadu je tam ine číslo ako na predných je to problem?

Na prednej náprave mám 190 65 R 15 a do zadu som omylom kúpil pneu 190 60 R 15. V pneuservise mi to na zadnú nápravu nahodili a uz stym jazdím. Je to nebezpečne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    taiko Kukam, ze som mal skor napisat vsetci kolesovia
    bjuty smis a pri tom ho majú všetci kolesíkovia...

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    Aby si chápal znamená to že teraz máš priemer zadných kolies o 19 mm menší ako v predu. Pokial máš auto s predným náhonom a tam máš tie správne tak to má na bezpečnosť minimálny dopad. Ale legislatývne je to neprípustné a ked si to všimne pri cestnej kontrole orgán tak sa mu to nebude páčiť.
    cowboy1986 Dakujem legislatívu neriesme. Takze je to teda takpovediac v norme nemusím kupovat 190 65 ?
    Martin1310 Nieje to v norme ale nieje to nič kôli čomu by sa ti niečo stalo.Stačí mať v pneu o trochu nižší tlak a jej dynamický priemer sa zmení aj viac ako o túto hodnotu.
    cowboy1986 V rýchlosti som kupoval a nevšimol som si nakoľko som kupoval len 2. No stáva sa co uz hlavne som chcel vediet ako je to z tej motoristickej stránky ťa legislatívna ma uz tak nezaujíma.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nie je to síce nelegálne :
    Vyhláška č. 464/2009 Z.z.,
    §5, ods. 13:

    Na vozidle nesmú byť, okrem núdzového dojazdu,
    súčasne použité pneumatiky rôznych rozmerov
    a konštrukcií, ak pri schválení nebolo určené inak.
    Na rovnakej náprave musia byť použité iba zhodné pneumatiky.

    ALE
    Je to nebezpečne?
    Záleží od okolností .

    Ak jazdíš sám - nie
    Ak jazdíš po poli - nie
    Ak jazdíš pomaly - nie
    V iných prípadoch pouvažuj aj sám ...
    Lebo ak začneme hovoriť o jazdných vlastnostiach auta , prípadnom zaváhaní elektronických systémov abs/esp/atď v krízovej situácii , keď to budeš najviac potrebovať.....to je už iná káva ....
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Martin1310 Nie nie abs aj esp pracuje inak tím to vadiť nebude. Trošku to vadí tomu že zadná brzda bude mať nepatrne vyšší brzdný účinok, no a tiež by to mohlo robiť problém na štvorkolke ale len čo sa týka životnosti medzinápravového dyferenciálu a ešte by sa našlo pár prkotín. Predsa je to len 8,5mm polomer to sa dá pri dobrej vôli dosiahnuť aj opotrebením pneu.
    lujza.j pri búračke čo do mňa ten džuzepenapasoval...v poisťovni pri obhliadke aj pneu kukali...
    Martin1310 Ha, tak to je jasné tý to auto skontrolujú lepšie ako na STK, či sa niečo nenájde. Aj to je dôvod mať všetko ako má byť.
      zbaliť

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    na aute smies mat len taky rozmer pneu, aky je zapisany v TP ... takze ak oba rozmery su zapisane a na kazdej naprave je rovnaky rozmer, tak by to problem z legislativneho hladiska byt nemusel ...
    a ci mozu byt v TP vyrobcom schvalene rozne rozmery s roznym obvodom kolesa ? nuz mozu ...
    v mojom TP mam zapisane okrem velkostne ekvivalentnych rozmerov 195/65 R15, 205/55 R16 a 225/45 R17 aj obvodovo mensi rozmer 185/65 R15

    Kupoval som pneu vzadu je tam ine číslo ako na predných je to problem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.