Zavrieť

Porady

Zrušenie pracovného pomeru, nárok na podporu v nezamestnanosti

Dobrý deň,

rada by som sa informovala nanasledovné: v práci plánujem dať výpoveď. Otázka čislo 1 je: v práci som necelé dva roky, ako dať výpoveď, aby som mala istotu, že si ma tam ešte mesiac podržia a nepovedia, môžeš odísť ihneď? Mala by som sa s nardiadenou najprv porozprávať? Otázka číslo 2: Keď som zamestnaná od 01.02.2012 a plánujem ukončiť pracovný pomer najskôr k 01.02.2014 vzníká mi nárok na podporu v nezamestnanosti? Započítava sa do 730 dní /odpracovaných, aby vznikol nárok/ aj PN, alebo PN sa nezapočítava do počtu odpracovaných dní?
Otázka č. 3: Je možné byť PN po ukončení TPP, kým vydá sociálna poistovňa rozhodnutie o priznaní dávky v nezamestnanosti, alebo keď je človek PN sa procesy zastavujú a čaká sa na ukončenie PN?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 62 odst. 6 ZP


    (6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace je najmenej dva mesiace,.

    Čo to v praxi znamená ?
    Ak výpoveď doručíš osobne (dáš si potvrdiť kopiu) alebo pošleš písomne (doporučene s doručenkou) a zamestnávatel ju prevezme do konca januára 2014, výpovedná doba ti začne plynúť od 1.2.2014 a skončí po dvoch mesiacoch, t.j. 31.3.2014 a týmto dňom aj tvoj pracovný pomer.
    Ak chceš pracovný pomer skončiť k 31.1.2014, musíš sa so zamestnávatelom dohodnúť na ukončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP - s čím zamestnávatel nemusí súhlasiť.

    Do 730 dní poistenia v nezamestnanosti sa započítava aj doba PN-ky, ak počas nej pracovný pomer trvá. Pre výpočet dávky v nezamestnanosti je toto obdobie vylučitelná doba.

    Ak PN vznikne skôr ako sa zaeviduješ na UP, na UP ťa počas tohto obdobia nezaevidujú. Keď vznikne v ochrannej dobe (7 kal. dní od skončenia prac.pomeru) a dovtedy sa stihneš zaevidovať, počas tohto obdobia nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. SP vydá rozhodnutie o nároku na dávku až po predložení rozhodnutia UPSVaR o zaradení do evidencie. Či čaká na ukončenie PN-ky, neviem. Ak by aj nečakala, dávku v nez. dostaneš len za obdobie do začiatku PN-ky.
    katarinapol Pri poslednm bode odpovede ma zaujímalo skor to, že: ja by som bola PN/ najprv sa zaevidujem na urade prace, potom budem PN-stale stiham v ramci ochrannej doby/ medzitym vyda urad prace rozhodnute o evidencii a rozpošlem zamestnavateľovi papiere pre potvrdenie pre socialnu poistovnu. Socialna poistovna mi prizna davku-samozrejme, že mi ju nevyplatí za obdobie kedy som bola PN-to je mi jasné, ale až po ukončení PN..Je to tak?
    veronikasad Na rozposlanie tlačív Potvrdenia o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti (ak si mala viac zamestnávatelov), nemusíš čakať do vydania rozhodnutia. Ak tlačivá nemajú vo firmách z mzdového SW, môžeš si ich vytlačiť na stránke www.socpoist.sk. Nemám osobnú skúsenosť s takouto situáciou, osobne si myslím že vydanie rozhodnutia o výške dávky v nezamestnanosti neovplyvní skutočnosť, že uchádzač o zamestnanie je Pn (ak boli predložené všetky potrebné doklady)

    Zrušenie pracovného pomeru, nárok na podporu v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.