Zavrieť

Porady

podpisy na Výkaze o MaZ a PaV

Čaute poraďáci,
ak robíte účto a DP pre živnostníkov jednohubky (ako ste to tu pekne nazvali), tak sa podpisujete do kolóniek za osobu zodpovednu za zostavenie účtovnej závierky, a za osobu zodpovednu za vedenie účtovníctva?
Díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    U mojich stálych klientov sa podpisujem do tých koloniek, ale ak si prevezmem účtovníctvo v priebehu roka tak tam sa nepodpíšem.

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    A nieje to náhodou tak, že tam sa môže podpísať len daňový poradca?
    Ale asi si to s niečim mýlim???

    Evicafa je offline (nepripojený) Evicafa

    Šťastne vydatá (i keď manžel tvrdí že za PC), dve pekné šikovné dcérky (dospelá a dospievajúca) a šťastná, že majú pre mňa všetci pochopenie aj v dobe daňových priznaní. ...viac Evicafa
    Tiež som nikdy nevedela, či sa tam mám podpísať, potom som rozmýšľala, že podľa zákona o účtovníctve si FO za účtovníctvo zodpovedá sama, tak sa tam asi nemám podpisovať pri FO. Pri PO neviem.

    Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

    Lubica3
    Myslím, že keď máš v živnosti vedenie účtovníctva, tak za účtovnú závierku sa podpísať môžeš. Ale nie v daňovom priznaní - spodný riadok - kto to vypracoval - tam by mali byť daňoví poradcovia.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martina 11
    A nieje to náhodou tak, že tam sa môže podpísať len daňový poradca?
    Ale asi si to s niečim mýlim???
    Nie je to tak. Daňový poradca nie je ten, ktorý robí účtovníctvo a závierku, ale posudzuje daňové hľadisko. V minulom období bol taký pokus zo strany Komory daňových poradcov, že DP môže spracovať iba daňový poradca, ale nie je to upravené legislatívou. Ja sa na výkazy podpisujem a na faktúre píšem okrem účtovníctva, závierky aj formuláciu: príprava podkladov pre DP. DP si podpisuje jedine daňovník sám...

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    martina 11
    A nieje to náhodou tak, že tam sa môže podpísať len daňový poradca?
    Ale asi si to s niečim mýlim???
    Dokonca ani daňový poradca,pretože podľa 431/2002
    § 5 zák. o účtovníctve je to miesto určené na podpis
    PO príp. FO.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Evicafa
    Tiež som nikdy nevedela, či sa tam mám podpísať, potom som rozmýšľala, že podľa zákona o účtovníctve si FO za účtovníctvo zodpovedá sama, tak sa tam asi nemám podpisovať pri FO. Pri PO neviem.
    FO zodpovedá za účtovníctvo ako celok, preto sa uvádza na výkazoch : Podpisový záznam FO. My sme Tí, ktorí zostavujeme účtovnú závierku a vedieme účtovníctvo pre FO a sme zodpovední voči tejto FO, preto sa memusíme obávať podpísať na výkazy.

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    ďakujem, len som nechcela podpísať a nebyť si istá či som vôbec na to oprávnená. Ešte raz díky

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    Melnick
    Dokonca ani daňový poradca,pretože podľa 431/2002
    § 5 zák. o účtovníctve je to miesto určené na podpis
    PO príp. FO.
    Tak to ma teraz zmiatlo, pretože aj to je pravda, čo tam stojí, tak asi to predsa nechám na tie FO

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martina 11
    Tak to ma teraz zmiatlo, pretože aj to je pravda, čo tam stojí, tak asi to predsa nechám na tie FO
    A Ty nie si FO?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    § 5
    1/ Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
    2/ Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.

    Evicafa je offline (nepripojený) Evicafa

    Šťastne vydatá (i keď manžel tvrdí že za PC), dve pekné šikovné dcérky (dospelá a dospievajúca) a šťastná, že majú pre mňa všetci pochopenie aj v dobe daňových priznaní. ...viac Evicafa
    evina
    FO zodpovedá za účtovníctvo ako celok, preto sa uvádza na výkazoch : Podpisový záznam FO. My sme Tí, ktorí zostavujeme účtovnú závierku a vedieme účtovníctvo pre FO a sme zodpovední voči tejto FO, preto sa memusíme obávať podpísať na výkazy.
    Vďaka, zase som o niečo múdrejšia.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martina 11
    Som, ale myslela som tých daňovníkov pre ktorých robím DP. Ty to robíš ako evina?
    Na Výkazy sa podpisujem -lebo zostavujem závierku a vediem účtovníctvo a viem, že som zodpovedná FO, ktorej to vykonávam a FO je zodpovedná voči DÚ a ostatným....

    Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

    Lubica3
    Martinka, keď si to účto robila, kľudne sa podpíš, aj ten daňovník má určite z toho lepší pocit, že si stojíš za účtovnou závierkou. Ja som hore uvádzala príklad PO - tá má v DP poslednú kolonku vypracoval - a podľa mňa, tú by mali podpisovať len daňoví poradcovia, ak ich PO má, ak nie, tak sa tam uvedie daňovník.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.