Zavrieť

Porady

Pozastavená živnosť

Ahojte poradáci, potrebovala by som súrne radu. Pozastavená živnosť od 22.08.2005 , ktorá stále trvá. Neviem dokedy mám účtovať v peňažnom denníku a čo všetko. Ostali tam nejaké neuhradené záväzky. Viem že ma odkážete na ostatné príspevky, všetky som ich preštudovala, ale nemám v tom aj tak jasno. Spomína sa tam úprava základu dane podľa § 17. Ďakujem za všetky príspevky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mary_ je offline (nepripojený) Mary_

    Mary_
    Podľa § 17 ods. 8 sa základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, upraví daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane. Podľa ods. 9 sa skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu rozumie aj pozastavenie živnosti a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania. Takže poľa môjho názoru sa vedie účtovníctvo do konca zdaňovacieho obdobia a k 31.12. sa vykoná úprava základu dane, do základu za zahrnú pohľadávky (zdania sa), záväzky (sú daňovým výdavkom), zásoby sa pripočítajú (zdania sa).

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    Nesúhlasím. Peňažný denník sa vedie síce do 31.12.ale s dátumom prerušenia živnosti treba uzavrieť denník (urobiť mimoriadnu závierku) s tým, že všetko po tomto dátume sa v peň. denníku vedie v príjmoch a výdavkoch neovpl.základ dane. Takže v daň.priznaní budeš vychádzať z mim.uzávierky a cez riadky na úpravu základu dane dáš všetky pohľ.,záv.,zásoby, aj keď Ti prišli,resp.odišli v období od prerušenia do 31.12. Ak bude treba vysvetlím aj podrobnejšie.

    Siska je offline (nepripojený) Siska

    Siska
    Budem veľmi vďačná, keď to vysvetlíš bližšie. Keby bolo možné tie záväzky a nespotrebované a nepredané zásoby. K tým zásobám vypočítať rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, pretože ako si napísal nákup zásob už mám vo výdaji. Tým zásobám vôbec nerozumiem. Mám z tohto chaos.
    Ďakujem
    Naposledy upravil Siska : 26.03.06 at 11:36

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    K 22.8.05 máš príjmy 500 výdavky 300 t.j.r.38 ZD 200
    r.40 všetky neuhradené pohľadávky k 22.8. máš 100
    +stav zásob k 22.8.(tie si už mala nákladoch) 50
    r.41 všetky záväzky neuhradené k 22.8. máš 80
    r.42 .................................................. ...........270

    Siska je offline (nepripojený) Siska

    Siska
    Ďakujem pekne za radu, veľmi mi pomohla. Ešte jedna otázka, nepredané zásoby nakupná cena alebo predajná cena. Vypočítať rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou,pretože ako si napísal nákup zásob už mám vo výdaji. Vôbec tomuto nerozumiem. Ďakujem
    Naposledy upravil Siska : 26.03.06 at 11:38

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Zásoby budeš brať v nákupných cenách - v týchto cenách ich aj eviduješ na sklade. Predajná cena sa tu neberie do úvahy.

    Pozastavená živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.