Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - nevyplatené faktúry

Dobrý deň.

Prosím o radu ohľadom zaplatenia dane z príjmu za oneskorené platby faktúr. Otec zrušil živnosť k 31.10.2012. Dovtedy mu ostali nevyplatené faktúry vo výške 2900 EUR. Od 1.11.2012 - 30.4.2013 bol na úrade práce. A od 1.5.2013 sa zamestnal. V roku 2013 mu bolo vyplatené z faktúr celkovo 2200 EUR. Ako má postupovať pri podaní dane z príjmu? Ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podaj dodatočné DP za rok 2012, kde upravíš základ dane o neuhradené pohľadávky ku dňu skončenia podnikania.
    Ak nemal iný zdanitelný príjem, DP za rok 2013 z titulu úhrady pohľadávok zo skončeného podnikania nepodáva
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    onlinetip.sk Takže tie faktúry následne ktoré mu boli už vyplatené z tej sumu, dá do toho daňového priznania za rok 2012 a následne z tej navýšenej súmy sa urobí daňové priznanie? Rozumiem tomu správne?
    veronikasad O všetky neuhradené faktúry ku dňu skončenia podnikania (bez ohladu na to či do dnešného dňa boli alebo neboli uhradené) upraví = zvýši základ dane v dodatočnom DP za rok 2012. Zostali mu aj nespotrebované zásoby ?
    onlinetip.sk Nie, ostala mu len nevyplatená faktúra vo výške 700 EUR. Tých 2 200 už mu bolo vyplatených, ako som uviedol vyššie.
    veronikasad Prečítaj si pozorne čo som ti napísala. Ku dňu skončenia podnikania uhradená nebola. Rok 2013 ťa nezaujíma. Preto podáva dodatočné DP za rok 2012 - nie DP za rok 2013
    onlinetip.sk Už rozumiem a ďakujem za rady.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri si aj § 32 odst 12 zák o DzP (podľa mňa má na výber - čo je výhodnejšie )

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ) Takže tie faktúry následne ktoré mu boli už vyplatené z tej sumu, dá do toho daňového priznania za rok 2012 a následne z tej navýšenej súmy sa urobí daňové priznanie? Rozumiem tomu správne?
    DDP za rok 2012- príjmy navýši o tie nezaplatené faktúry z roka 2012, zdaní ich, a v roku 2013 nič nemusí podávať(samozrejme, ak nemá žiadne príjmy)
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    onlinetip.sk Čiže zdaniť musí aj tie peniaze, ktoré mu neboli ešte stále neboli vyplatené?
    Tweety V roku 2012 mal zdaniť aj to, čo ešte nemal vyplatené.
    veronikasad ano, v dodatočnom DP za rok 2012
    Tweety V rok 2013, keď mu ich vyplatili už nezdaňuje to, čo zdanil v roku 2012. Takže podá DDP za 12, bude tam sankcia.
    onlinetip.sk Aha, lebo jemu to účtovníčka dala ako pohľadávku tie nevyplatené faktúry. Čiže teraz to má jednoducho dať to dodatočné daňové priznanie za rok 2012, prepočítať to a odviesť daň a bude to v poriadku?
    Tweety áno, tak,
    onlinetip.sk Ok, v poriadku. Ďakujem za Vaše rady
      zbaliť

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja by som ešte pre istotu pozrela do peňažného denníka roku 2012 či náhodou táto pohľadávka už nebola zdanená.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    onlinetip.sk No mám to tam len ako pohľadávku, nezdanenú.
    Ester plus Takže v peňažnom denníku to nie je. Ani v daňovom priznaní nie? len vo výkaze o majetku a záväzkov vidno tú pohľadávku? Tak potom postupuješ tak ako bola rada vyššie - dodatočné DP za rok 2012 kde zdaníš všetky neuhradené pohľádávky onoho času t.j. 2900 eur.
    onlinetip.sk Áno, je to uvedené len ako pohľadávka. Ďakujem teda za Vašu pomoc.
      zbaliť

    Daň z príjmu - nevyplatené faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.