Zavrieť

Porady

Auto - predaj

Dobrý deň !
Ako zamestnanec firmy, v ktorej som zamestnaný, som od nej odkúpil 6 ročné auto, ktoré som následne so ziskom odpredal. Podlieha takýto príjem zdaneniu.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    príjem z predaja bude oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods.1 písm.d)
    renča1
    príjem z predaja bude oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods.1 písm.d)
    Nuž aj ja to tak vidím,ale zákon je rozsiahlý ...,
    dúfam, že je zrejme , že v otázke ide o daňovú povinnosť onoho zamestnanca ..., nie firmy.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ak by si podnikal a auto kúpil do firmy a predal tak zdaňuješ príjem.
    Ak by si podnikal a auto kúpil do firmy a časom preradil do osobného užívania a predal do 5 rokoch, tak aj vtedy sa zdaňuje. Z otázky chápem, že si nepodnikateľ, tak preto príjem z predaja je oslob.od dane podľa § 9 ods.1 písm.d).
    Naposledy upravil renča1 : 28.03.06 at 16:52
    renča1
    Ak by si podnikal a auto kúpil do firmy a predal tak zdaňuješ príjem.
    Ak by si podnikal a auto kúpil do firmy a časom preradil do osobného užívania a predal do 5 rokoch, tak aj vtedy sa zdaňuje. Z otázky chápem, že si nepodnikateľ, tak preto príjem z predaja je oslob.od dane podľa § 9 ods.1 písm.h).
    Áno som nepodnikateľ, rozumiem teda tomu dobre tak,že §9 ods. 1/d sa na mňa nevsťahuje, ale uplatňujem §9 1/h ? Podľa ktorého je príjem zníženy o výdavky ,ktorý je menší ako 5x4730 oslobodený od daní ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    tak ešte raz a posledný, omlúvam sa urobila som preklep namiesto d) som uviedla h).
    Záver:
    Na teba sa vzťahuje § 9 ods.1 písmeno d)
    Už môžeš byť spokojný, chcela som ti vysvetliť všetky spôsoby a vidíš nakoniec mi to pokazil preklep.

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Prosim o radu. Predcasne sme ukoncili leasing (k 30.1.), kedy sme automobil aj odkupili, a nasledne sme ho predali.(1.3.). Musime za februar uctovat odpis, alebo mozme uctovat 541 v obstaravacej cene pri predaji?

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    dajana16
    Prosim o radu. Predcasne sme ukoncili leasing (k 30.1.), kedy sme automobil aj odkupili, a nasledne sme ho predali.(1.3.). Musime za februar uctovat odpis, alebo mozme uctovat 541 v obstaravacej cene pri predaji?
    Nikto neporadi?
    Musi sa taketo auto, urcene na predaj, zaradit do majetku a odpisovat?
    (pri vyradeni by bol odpis PP)

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Okrem toho účtovné odpisy sú mesačnou kategóriou a v nákladoch to budeš mať stále v rovnakej sume, len časť bude na 551 a časť na 541,

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Lucy
    Okrem toho účtovné odpisy sú mesačnou kategóriou a v nákladoch to budeš mať stále v rovnakej sume, len časť bude na 551 a časť na 541,
    Dakujem. Ja som myslela, ze si v tomto pripade mozem uplatnit len uctovny odpis, kedze auto bolo v majetku len jeden mesiac.

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Ide mi vlastne o to, aby sa mi predaj auta dostal do danovych nakladov. Citala som niektore prispevky na tuto temu, ked pri predaji uctuju celu vstupnu cenu ako ZC, hoci ho predaju s niekolkomesacnym odstupom. Je to OK?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Dajanka 16 ty ked predáš auto, tak si uplatníš ZC do daňových nákladoch a príjem zdaníš. Zostatková cena / ZC / je , ak auto nie je úplne odpísané. Vstupná cena je pri nákupe a zostatková cena je odpočítana od daňové odpisy. Ukážka na príklade:
    v r.2004 kúpiš auto za 200 000,00
    v r.2004 si uplatníš odpis 50 000,00 a zostatková cena je 200 000- 50 000= 150 000,00.
    v r. 2005 si uplatníš odpis 50 000,00 a zostatková cena je 100 000,00.
    v r.2006 ho predáš , neeviduješ ho k 31.12., tak nemáš nárok na odpis vo výške 50 000,00 pripadajúci na rok 2006.
    Predáš ho za 150 000,00 tento príjem zdaníš a do daňových výdavkov si uplatníš zostatkovú cenu vo výške 100 000,00 SK V konečnom dôsledku zdaníš len 50 000,00 / 100 tis. - 50 tis./

    Mala si na mysli toto?

    dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

    dajana16
    Asi som nechapava.
    Mne ide o to, ze predcasne ukoncime leasing s tym, ze vieme, ze auto sa nasledne preda. Musime ho zaradit do majetku a odpisovat jeden mesiac (odpis bude nedanovy), ked sa preda uz po mesiaci a takze nebude v majetku 31.12.? ZC bude samozrejme danovo uznana.
    Niektori to robia tak, ze auto nezaradia, alebo auto zaradia, ale neodpisuju a do danovych vydavkov daju celu vstupnu cenu.(takze nepridu o danovo neuznany odpis) Mohol by byt aj tento postup spravny?

    ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

    Taká milá osôbka :-)))) ivet.b
    Ahojte,
    normalne sa neviem vysomarit z par. 9, ods. 1, pism. d). zakona o DzP.
    SZCO pred 3 rokmi kupila osobne auto na leasing, nema ho zaradene v majetku, uplatnuje si len cestovne nahrady podla knihy jazd a plati za neho cestnu dan, nakolko ho vyuziva na podnikanie.
    Ak ho po 3-4 rokoch od kupy preda, musi tento prijem zdanit?

    ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

    Taká milá osôbka :-)))) ivet.b
    Podla mna, ak to auto nebolo zaradene v obchodnom majetku, je jedno, po kolkych rokoch ho predala; stale je prijem z tohto predaja oslobodeny od dane.
    Spravne?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ivet.b
    Ahojte,
    normalne sa neviem vysomarit z par. 9, ods. 1, pism. d). zakona o DzP.
    SZCO pred 3 rokmi kupila osobne auto na leasing, nema ho zaradene v majetku, uplatnuje si len cestovne nahrady podla knihy jazd a plati za neho cestnu dan, nakolko ho vyuziva na podnikanie.
    Ak ho po 3-4 rokoch od kupy preda, musi tento prijem zdanit?
    áno na tento prípad sa viažen naozaj §9 ods.1 písm.d) ZDP. Dobre si to pochopila, predaj takéhoto auta je oslobodený od dane z príjmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.