Zavrieť

Porady

Poplatok za neúčasť na brigáde

Chcela by som sa spýtať, či za neúčasť na domovej brigáde si môže SVB vyberať poplatok 150,-Sk?Zdá sa mi to nelogické tak isto ako si kľudne začali vyberať poplatok za psov 500,-Sk.Darmo si to odsúhlasili na schôdzi je to podľa mňa v rozpore so zákonom.Kto mi poradí?Vopred ďakujem.
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ťažko povedať, v rozpore s ktorým zákonom je to? Totižto čo sa týka zákona o vlastníctve bytov, spoločenstvo alebo aj pri správcovskej spoločnosti platí nejaká zmluva buď o výkone správy, o spoločenstve a prípadne stanovy spoločenstva. Tie by mali konkretizovať veci niečo podobné ako domový poriadok. Ak si vlastníci bytov odsúhlasia i pokuty, t.j. za čo a v akej výške budú vlastníci bytov platiť tieto poplatky, tak potom je to v súlade s touto zmluvou prípadne stanovami a každý je povinný ich dodržiavať. Máme podobný problém s upratovaním. Ľudia nesúhlasili, aby sa zobrala osoba, ktorej by sa za to platilo, vraj si to budú podľa rozpisu služieb upratovať sami. Ale samozrejme, že sú medzi nimi takí, ktorí na to kašlú. Ostatní sa ohrádzajú, že ak môžu umývať oni, prečo nie aj ostatní. Preto žiadali ukotviť do stanov poplatky za nedodržiavanie poriadku a tým pádom sa vyberá poplatok. Tiež sa niekto ohradil, že je to protizákonné. Preto sa pýtam, proti akému zákonu je vyberanie poplatkov, prípadne pokút?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Kto je ten čo rozhodne či je upratané dobre alebo nie.

Čo sa týka odsúhlasenia niečoho na schôdzi, komu sa to nepáči má právo sa obrátiť na súd.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

My za brigády, zpravidla jarné a jesenné upratovanie sankcie nemáme, ale nakoľko si upratujeme sami podľa rozpisu, za nevykonanie vyberáme 50,- Sk.( tak 4-5x do roka).
Nejde o to, či je upratané dobre alebo zle, ale či sa vobec upratovalo. Nepratám v noci, tak ma hádam pri tom dakto vidí, ale je to aj badateľné, napr. vôňou pri používaní čistiacich prostriedkov.U nás ide iba o prízemie, na poschodiach je to vecou jednotlivých rodín. Máme šťastie, že sú iba dve na každom poschodí a tak sa nenechajú zahanbiť.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Hm, zaujímavý nápad, ako zrýchliť tvorbu FPÚaO.
Ide jarné upratovanie, a už to vidím, že budeme upratovať štyria či piati, ako vždy... Skúsim navrhnúť na najbližšom zhromaždení poplatok za neúčasť na brigáde, uvidím či ma neukameňujú
0 0
Eva Krčová Eva Krčová

Eva Krčová je offline (nepripojený) Eva Krčová

Pokiaľ si to nadpolovičná väčšina ľudí v SVB odsúhlasilo, je to pre ostatných záväzné, tí, čo nesúhlasia sa môžu do 15 dní odvolať na súde, alebo sa musia podriadiť väčšine.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Obnovujem túto tému, lebo dneska sa u nás uskutočnila domová schôdza, zvolala som ju síce len ja zástupkyňa vlastníkov, nie správca, ale dopadlo to tak, že zo 45 prišlo 15 ľudí.

Padla presne taká istá otázka: môžme si odsúhlasiť a akou väčšinou sankciu (pokutu) za neúčasť za schôdzu?

Máte to niekto odsúhlasené?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pri tom upratovaní spol. priestorov by som súhlasil, aj pri jarnom, jesennom. Aj to, ako zálohu, všetci. Ak si byt všetko spravil, záloha sa mu vráti. Ak nie, tak časť zálohy, alebo celá záloha sa prevedie na FOaÚ. Ktosi to musel zaň spraviť.

Prípadne, ak je rozpis a byt nezabezpečí upratanie spol. priestorov, tak SVB, správca dá upratať na jeho náklady.

Ale s tou neúčasťou na schôdzi? Neviem. V zákone 182/1993, §14 je definované ako sa rozhoduje v obytnom dome.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Za neúčasť na schôdzi, to snáď nie??!!
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ja by som zaviedol poplatok za neúčasť vo voľbách.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

svojar Pozri príspevok
Za neúčasť na schôdzi, to snáď nie??!!

A keď to vezmeme v kontexte

§ 14


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

zákona č. 182/1993 Z.z.?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Teoreticky by to bolo možné, ak sa jedná o pár jedincov, je to ich povinnosť.

Ak sa porušeniu povinností nezabráni sankciami za porušenie povinnosti, tak sa nejedná o povinnosť.

Ale, ak sa väčšina vlastníkov, prípadne za istých okolnosti aj menšina zúčastní schôdze, môže rozhodnúť a záväzne pre všetky byty v dome. No, na niektoré veci ich musia byť dve tretiny!

Ak sa schôdze zúčastní požadovaný počet vlastníkov, poplatky za neúčasť sú bezpredmetné.

Ak sa nezúčastní požadovaný počet vlastníkov, vlastníci si dajú gól do svojej siete. Alebo si naserú na svoju hlavu. Bol tu prípad, že vlastníci sa začali zaujímať o to čo sa deje v dome, až keď sa začalo konať exekučné konanie voči domu.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

svojar Pozri príspevok
Za neúčasť na schôdzi, to snáď nie??!!
Milí poraďáci, ako by ste sa zachovali, keby Vám predsedníčka na zhromaždení povedala, že ona sama bude kontrolovať riadenie a ak sa jej nebude páčiť kvalita poriadenia, dotyčný zaplatí 500,-Sk pokutu. To sa mi zdá zatiahnuté za vlasy. Asi si uvedomila, že prestrelila a na najbližšom zhromaždení sa opravila a povedala, že ten, kto nebude chcieť riadiť zaplatí pokutu. Ale len preto, že sme sa na to ohradili, zmenila stanovisko.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vierka541 Pozri príspevok
Milí poraďáci, ako by ste sa zachovali, keby Vám predsedníčka na zhromaždení povedala, že ona sama bude kontrolovať riadenie a ak sa jej nebude páčiť kvalita poriadenia, dotyčný zaplatí 500,-Sk pokutu. To sa mi zdá zatiahnuté za vlasy. Asi si uvedomila, že prestrelila a na najbližšom zhromaždení sa opravila a povedala, že ten, kto nebude chcieť riadiť zaplatí pokutu. Ale len preto, že sme sa na to ohradili, zmenila stanovisko.

Riadenie čoho? Čo máte riadiť?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Myslela riadiť=upratovať.
0 0
gogo54 gogo54

gogo54 je offline (nepripojený) gogo54

sankcie si môžte odsúhlasiť, ale mali by ste pri tom pamätať aj na odôvodnenú neučasť. napríklad ludia ktorí pracuju na sneny a nemôžu sa jednoducho zučastniť. a určite by sa našlo ešte zopar dôvodov kedy aj keď je schôdza alebo brigáda ohlásená v dostatočnom predstihu nedá sa na nej zučastniť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

vierka541 Pozri príspevok
Milí poraďáci, ako by ste sa zachovali, keby Vám predsedníčka na zhromaždení povedala, že ona sama bude kontrolovať riadenie a ak sa jej nebude páčiť kvalita poriadenia, dotyčný zaplatí 500,-Sk pokutu. To sa mi zdá zatiahnuté za vlasy. Asi si uvedomila, že prestrelila a na najbližšom zhromaždení sa opravila a povedala, že ten, kto nebude chcieť riadiť zaplatí pokutu. Ale len preto, že sme sa na to ohradili, zmenila stanovisko.

Vierka, tak by to malo v dome fungovať. Predsedníčka môže, ale ak vlastníci povedia nemôže, tak nemôže.

Čo navrhli vlastníci, ako riešiť tých, čo nechcú riadiť - upratovať? Alebo v ten týždeň keď niekto neupratuje je to v poriadku? Uprace ten, čo má upratovanie po ňom?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

gogo54 Pozri príspevok
sankcie si môžte odsúhlasiť, ale mali by ste pri tom pamätať aj na odôvodnenú neučasť. napríklad ludia ktorí pracuju na sneny a nemôžu sa jednoducho zučastniť. a určite by sa našlo ešte zopar dôvodov kedy aj keď je schôdza alebo brigáda ohlásená v dostatočnom predstihu nedá sa na nej zučastniť.

Na všetko sa dá pozrieť z rôznych uhlov pohľadu. Môže nastať taká situácia, niekto sa nemôže zúčastniť brigády. Príde za predsedom, nemôžem, môžem upratať v týždní niečo a v sobotu sa nezúčastniť brigády.

Jasné Janko, môžeš. Janko v zápale spraviť, čo najviac, spraví všetko okolo domu. V sobotu sa stretnú na brigádu ostatní vlastníci, všetko je upratané, nič nespravia, dostanú pokutu - sankciu?

Možno odsúhlasia, na jeseň uprace Jano, ak nie dostane mastnú pokutu. Na jar mohol a na jeseň sa mu nechce!!??
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

sito Pozri príspevok
Vierka, tak by to malo v dome fungovať. Predsedníčka môže, ale ak vlastníci povedia nemôže, tak nemôže.

Čo navrhli vlastníci, ako riešiť tých, čo nechcú riadiť - upratovať? Alebo v ten týždeň keď niekto neupratuje je to v poriadku? Uprace ten, čo má upratovanie po ňom?
Sito, vieš u nás na schôdzi to vypadá tak ,ako keby skoro všetci kývali hlavou ako niekedy v minulosti v aute za zadným sedadlom bol psík, ktorý pri pohybe auta kýval hlavou.Až na troch štyroch, ktorí sa odvážia komentovať rozhodnutie samozvolenej predsedníčky. A potom zápisnica vypadá tak ako si ju predsedníčka vykonštruuje, dokonca nie vždy je vyvesená, alebo ak aj ,tak po mesiaci po uskutočnení zhromaždenia.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Samozvaná predsedníčka? V Zákone 182/1993 niečo také neexistuje! Ako je to možné v reále?

Pamätám.

V tom prípade by som nehovoril o bytovom dome, ale o psom útulku.

Žiaľ, aj také veci si ľudia nechajú padať na hlavu.
0 0
vierka541 vierka541

vierka541 je offline (nepripojený) vierka541

Chobot Pozri príspevok
Riadenie čoho? Čo máte riadiť?
Myslím, že je to jasné , že riadenie spoločných priestorov a pred vchodom do domu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať