Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely v JU a PU

Ahojte poraďaci, už som sa naozaj riadne doplietla. Vedel by mi niekto jednoducho a zrozumitelne povedať rozdiel pri účtovaní kurzových rozdielov v JU a PU?
Môj názor:
JU -
Valutová pokladňa - prepočítava sa kurzom podľa nákupu a predaja. Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS, rozdiel strata/zisk - NOZD/VOZD - účtuje sa do denníka.

Pohľadávky a záväzky - prepočítajú sa pri zaevidovaní do účtovníctva/vystavení fa kurzom NBS. Každá úhrada sa zaeviduje, cudzej mene a v Sk """"neviem prepočítava sa kurzový rozdiel pri každej úhrade?"""" Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý rozdiel strata/zisk - neúčtuje sa do denníka a neovplyvňuje ZD.

PU:
Valutová pokladňa - vlastne to isté ako v JU zisk 211/663 strata 563/211

Pohľadávky a záväzky - to isté ako v JU 311/663, 563/311
321/663, 563/321

Ide mi vlastne o to, že či sa prepočítava kurzom aj každá úhrada pri pohľadávkach a záväzkoch, a či sa následne počas roka účtuje o kurzovom zisku a strate, alebo v prípade pohľ. a záv. len pri celej úhrade záväzku a pohľadávky sa vyčísli rozdiel. A pri neuhradených sa to prepočítava na konci roka.

Dufam, že to bolo zrozumiteľné. Veľmi by mi pomohlo, ak ma niekto vyvedie, z tohto zmätku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

    magdalenaa
    magdalenaa
    Ahojte poraďaci, už som sa naozaj riadne doplietla. Vedel by mi niekto jednoducho a zrozumitelne povedať rozdiel pri účtovaní kurzových rozdielov v JU a PU?
    Môj názor:
    JU -
    Valutová pokladňa - prepočítava sa kurzom podľa nákupu a predaja. Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS, rozdiel strata/zisk - NOZD/VOZD - účtuje sa do denníka.

    Pohľadávky a záväzky - prepočítajú sa pri zaevidovaní do účtovníctva/vystavení fa kurzom NBS. Každá úhrada sa zaeviduje, cudzej mene a v Sk """"neviem prepočítava sa kurzový rozdiel pri každej úhrade?"""" Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý rozdiel strata/zisk - neúčtuje sa do denníka a neovplyvňuje ZD.

    PU:
    Valutová pokladňa - vlastne to isté ako v JU zisk 211/663 strata 563/211

    Pohľadávky a záväzky - to isté ako v JU 311/663, 563/311
    321/663, 563/321

    Ide mi vlastne o to, že či sa prepočítava kurzom aj každá úhrada pri pohľadávkach a záväzkoch, a či sa následne počas roka účtuje o kurzovom zisku a strate, alebo v prípade pohľ. a záv. len pri celej úhrade záväzku a pohľadávky sa vyčísli rozdiel. A pri neuhradených sa to prepočítava na konci roka.

    Dufam, že to bolo zrozumiteľné. Veľmi by mi pomohlo, ak ma niekto vyvedie, z tohto zmätku.
    Nevie nikto poradiť?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Skús si zadať do vyhľadávača: kurzový rozdiel*
    Na túto otázku je tu veľmi veľa odpovedí, hľadaj, už sa to tu riešilo. Chcela som ti prilepiť link, ale sa mi nedal.

    magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

    magdalenaa
    Viem, že je tu toho veľa, aj som to pozerala, a tak som si teraz neistá. Nenašla som tam riešenie, či pri úhradách záväzkov sa prepočítava kurzom NBS každá úhrada /čiastočná/, alebo len na konci roka sa prepočítava rozdiel?
    Mám uhrádzané fa:v PU aj v JU
    fa. došla 28.06.05 1000,- EUR /kurz NBS 38,29/ 38290,-
    uhr. 27.10.06 200 Eur cez účet, prepočet bankou 39.286/ 7857,20
    -mám prepočítať kurzom NBS k 27.10.06 ????? /pri každej úrade????/
    - potom sú ďalšie úhrady,
    alebo sa prepočítava len na konci k 31.12.

    magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

    magdalenaa
    Skutočne je potrebné prepočítavať každú úhradu záväzkov, ak je uhradzáná prijatá fa. /príkaz na úhradu v EUR/, príslušná banka to prepočíta svojim kurzom a ja na výpise mám v SK /účet vedený v SKK/.

    Ja som to robila tak, že som úhrady fa zaúčtovala podľa zníženia záväzku /Príkaz v EUR, na výpise v SKK/, a až na konci roka som vyčíslila kurzový rozdiel. Je to správne, alebo som mala ešte prepočítavať každú úhradu kurzom NBS /keď vlastne to mám vyjadrené v SKK/.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    magdalenaa
    Ahojte poraďaci, už som sa naozaj riadne doplietla. Vedel by mi niekto jednoducho a zrozumitelne povedať rozdiel pri účtovaní kurzových rozdielov v JU a PU?
    Môj názor:
    JU -
    Valutová pokladňa - prepočítava sa kurzom podľa nákupu a predaja. Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS, rozdiel strata/zisk - NOZD/VOZD - účtuje sa do denníka.

    áno

    Pohľadávky a záväzky - prepočítajú sa pri zaevidovaní do účtovníctva/vystavení fa kurzom NBS. Každá úhrada sa zaeviduje, cudzej mene a v Sk """"neviem prepočítava sa kurzový rozdiel pri každej úhrade?"""" Na konci k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý rozdiel strata/zisk - neúčtuje sa do denníka a neovplyvňuje ZD.

    Ak sa uhrádzajú fa v JÚ , tak sa neúčtuje kurz.rozdiel do peňaž.denníka , kurz.rozdiel vzniknutý pri faktúrach sa vyrovná len na faktúre v knihe závazkov alebo pohľadávok. Ja ich vyrovnávam priebežne, ale neúčtujem ich do PD. k 31.12. sa v JÚ oceňujú neuhradené faktúry alebo čiastočne neuhradené, ale tak tiež sa neúčtujú, vzniknutý rozdiel sa vyrovná len pri neurhad.faktúrach v knihách. Jednou vetou povedané, rozdiel medzi JÚ a PÚ je taký, že v JÚ sa účtujú kurz.rozdiely do peňaž.denníka k 31.12.len vo val.pokladni a na devíz.účtoch.

    PU:
    Valutová pokladňa - vlastne to isté ako v JU zisk 211/663 strata 563/211

    áno

    Pohľadávky a záväzky - to isté ako v JU 311/663, 563/311
    321/663, 563/321

    áno

    Ide mi vlastne o to, že či sa prepočítava kurzom aj každá úhrada pri pohľadávkach a záväzkoch, a či sa následne počas roka účtuje o kurzovom zisku a strate, alebo v prípade pohľ. a záv. len pri celej úhrade záväzku a pohľadávky sa vyčísli rozdiel. A pri neuhradených sa to prepočítava na konci roka.

    Dufam, že to bolo zrozumiteľné. Veľmi by mi pomohlo, ak ma niekto vyvedie, z tohto zmätku.
    ..............

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Magdalenaa,neviem,či túto poslednú odpoveď,že preratúvaš pri úhradách a zaučtovávaš sa týka JU,alebo PU.Ja som učtovanie v JU tiež dlho študovala na porade, čo mi dúfam pomohlo.Úhradu f.na výpise zaučtujem kurzom NBS aj do denníka /účet v EUR/,keď je účet v sk a úhrada v eur,zaučtujem to prepočtom banky.Do knihy pohľadávok fa.zapíšem kurzom NBS v deň vystavenia.Do val.pokladne prijímam z účtu dev. kurzom NBS.Z val.pokladne ´výber a príjem do sk pokladne kurzom zmenárne,podľa dokladu.Kurzový rozdiel sa v JU počíta len na konci roka a to pri neuhr.f.zostatku v pokladni.
    Neviem,či som to dosť lopaticky napísala a či je to správne,či ma to poradáci dobre naučili,ak nie,tak ma opravte.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    magdalenaa
    Viem, že je tu toho veľa, aj som to pozerala, a tak som si teraz neistá. Nenašla som tam riešenie, či pri úhradách záväzkov sa prepočítava kurzom NBS každá úhrada /čiastočná/, alebo len na konci roka sa prepočítava rozdiel?
    Mám uhrádzané fa:v PU aj v JU
    fa. došla 28.06.05 1000,- EUR /kurz NBS 38,29/ 38290,-
    uhr. 27.10.06 200 Eur cez účet, prepočet bankou 39.286/ 7857,20
    -mám prepočítať kurzom NBS k 27.10.06 ????? /pri každej úrade????/
    - potom sú ďalšie úhrady,
    alebo sa prepočítava len na konci k 31.12.
    v Jú:
    - došla fa prepočíta sa kurz nbs-38,29
    - úhrada 39,286
    - kurz.rozdiel vyrovnáš len na faktúre , neúčtuješ do peňaž.denníka-neovpl.základ dane
    - neuhrad.faktúra alebo čiastočne neuhrad. sa oceňuje kurzom k 31.12., ale neúčtuje sa do PD-neovpl.základ dane.

    v PÚ:
    - došla fa prepočíta sa kurz nbs-38,29
    - úhrada 39,286
    - kurz.rozdiel sa naúčtuje hned pri úhrade 321/663,563/321 daňový náklad alebo daňový výnos.
    - neurhad.faktúra alebo čiastočne neuhrad. sa oceňuje kurzom k 31.12., účtuje sa do HK, ale treba sa rozhodnúť či sa budú zahrňovať kurz.rozdiely do nákladov , výnosov k 31.12. a to na základe oznámenia DÚ.

    magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

    magdalenaa
    Dakujem za odpovede, lebo ja som neúčtovala o kurzových rozdieloch pri úhradách faktúr, až na konci roka som vyčíslila kurzový rozdiel. Takže to musím všetko orpaviť a doúčtovať v PU aj kurzové rozdiely pri každej úhrade.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    magdalenaa
    Dakujem za odpovede, lebo ja som neúčtovala o kurzových rozdieloch pri úhradách faktúr, až na konci roka som vyčíslila kurzový rozdiel. Takže to musím všetko orpaviť a doúčtovať v PU aj kurzové rozdiely pri každej úhrade.
    KR počas roka vznikajú z úhrad záväzkov a pohľadávok, vtedy je povinnosťou o nich aj účtovať.

    alzbetka4 je offline (nepripojený) alzbetka4

    alzbetka4
    Važení,
    pozorne som si prečítala všetko, čo ste popísali, ale čo v prípade, ak ide o vystavenú FA?
    Príklad: FAO vystavená v roku 2004 v EUR a nebola uhradená. Do roku 2005 si ju podnikatel preniesol ako pohladavku voci FY XXX vo výške povedzme 96000,-(prepočtom kurzom NBS k 31.12.2004). FAO bola uhradená v roku 2005, ale vznikol kurzovy rozdiel, pri prepočte NBS, uhradená suma je 92000,-- Uctujem kurzový rozdiel alebo nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alzbetka4
    Važení,
    pozorne som si prečítala všetko, čo ste popísali, ale čo v prípade, ak ide o vystavenú FA?
    Príklad: FAO vystavená v roku 2004 v EUR a nebola uhradená. Do roku 2005 si ju podnikatel preniesol ako pohladavku voci FY XXX vo výške povedzme 96000,-(prepočtom kurzom NBS k 31.12.2004). FAO bola uhradená v roku 2005, ale vznikol kurzovy rozdiel, pri prepočte NBS, uhradená suma je 92000,-- Uctujem kurzový rozdiel alebo nie?
    Účtuješ KR vzniká medzi 96000.- a 92000.-, ak je to pohľadávka, tak je to kurzová strata 563/311.
    Naposledy upravil Tweety : 28.03.06 at 12:14

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alzbetka4
    Maja M,
    zabudla som dodať, že ide o JU!
    TAk potom ak je to tak, neúčtuješ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.