Zavrieť

Porady

DPH - kedy sa počíta koeficient

Prosím o radu, kedy pri DPH používam koeficient, načo slúži uvedie mi niekto nejaký príklad? Platí len pre tých, ktorí sa stali platcami DPH podľa zákona. Al. aj pre nové firmy - dobrovoľní platcovia DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    pomerným odpočítaním dane sa zaoberajú § 49-50. V § 50/3 máte, že ak yačínate podnikať ako platiteľ musíte si stanoviť predbežný K po dohode s DU. Koeficient vás však bude trápiť, len keď vzkonávate oslobodené činnosti popri neoslobodených.Oslobodené sú také, z ktorých na výstupe neodvádzate DPH. Príklad: budete prenajímať budovu. Platiteľom ju budete prenajímať s daňou(ročný obrat bude 100000 +19=DPH) neplatiteľom ju musíte prenajímať ako oslobodenú a obrat bude 200 000. Spolu(nebudete iné robiť nič) obrat je 300 000.- K =100000/300000=0,33. Z toho K vám vychádza, koľko dane si uplatníte zo vstupných Fa. Napr opravíte strechu na tej budove za 1 mil +190000.- Vy budete mať nárok na odpočet len na 0,33*190000 na 62000, zbytok DPH by vám mal ísť do nákladov.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    ja som tiež z toho vedľa. Môhol by mi niekto povedať či tiež mám prepočítava koeficientom nasledujúce prípady:
    - služby vykonané na nehnut. v ČR u českej firmy, my sme faktúrovali bez dph za r.2005 v sume 20 000,00 SK
    - kúpené autorádio- neuplat.dph v sume 1500,00
    - ostatné nákupy sa plne odpočít.dph
    - predaj tovaru a služieb sa faktúrovalo s dph

    Toto sú prípady a teraz neviem či mám začať prepočítavať koeficientom, doteraz som nič neprepočítavala koeficientom ani r.2004. Prosím poradte či tieto prvé dva prípady vstupujú do výpočtu a či teda mám začať prepočítavať koeficientom.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Oslobodené od dane sú služby podľa § 28 až §41. Ak poskytujete tieto služby a poskytujete služby aj od dane neoslobodené, vtedy rátate koeficient.
    Ak ide o § 15 a 16 a faktúru vystavujete bez DPH (v prípade, že ide o prenos daňovej povinnosti), vtedy nerátate koeficient.

    Čo sa týka nehnuteľnosti, pozri § 15 ods. 2.

    ak kúpiš autorádio - odpočítať daň nemôžeš podľa §49, ods. 7 - (ak nejde o §49 ods. 8)

    DPH - kedy sa počíta koeficient

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.