Zavrieť

Porady

Výpočet dane podľa zákona

Som v rozpakoch. Prehľadal som celý zákon o DPH, ale nikde som nenašiel popis toho, ako sa daň vypočíta. Rozpisuje sa o tom čo je a čo nie je základ dane, ako sa daň zaokrúhluje, aká je sadzba, atd. , ale nikde som nenašiel ako sa vypočíta! Ak niekto z vás to našiel, dajte mi prosím vedieť číslo paragrafu, budem vďačný.

Hlavne sa mi jedná o to, ako sa zistí základ dane, ak mám cenu vrátane dane? Pozri napr. problematika DPH v lekárni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    V starom zákone na lekárne mysleli, v novom už nie.

    Je tam iba paragraf, že daň je 19 % zo základu dane, preto aj medzi povinné náležitosti daňového dokladu pribudol základ dane
    (VIVAT TESCO STORES). Predtým to nebolo.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Už sa o tom v jednej téme veľa diskutovalo. § 71 ods.5 hovorí -ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený ERP, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 g). Odsek 2 g) je základ dane, jednotková cena bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene.

    Mne logika hovorí, že základ dane tam byť teda nemusí a môžme si ho vypočítať sami. Alebo nie?

    GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

    Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac GejzaH
    Ano, o náležitostiach faktúry nie sú pochyby. Jednoducho som nenašiel popis toho, ako sa zo základu vypočíta daň, ani to ako sa z ceny vrátane dane vypočíta základ dane. Na prvý pohľad sa to zdá triviálne, ale napr. zákon o dani z príjmov jednoznačne popisuje postup pri výpočte odpisov. Môj problém je nasledovný: lekáreň predáva lieky za cenu určenú vyhláškou MF. Táto vyhláška obsahuje len jeden údaj a to predajnú cenu lekárne vrátane DPH. A teraz neviem, či postupujem správne ak počítam nasledovne:

    základ dane = predajná_cena : 1,19 (zaokruhlím na desaťhaliere dole)
    DPH = predajná_cena - základ dane

    Pokiaľ sa nemýlim, v starom zákone o DPH bol uvedený postup, ako sa z celkovej ceny rozpočíta základ a daň, používal sa nejaký koeficient.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    V starom zákone bol takýto postup na výpočet DPH z ceny vrátane DPH:

    v čitateli je cena vrátane DPH x sadzba DPH
    v menovateli súčet čísla 100 a príslušnej výšky sadzby DPH
    zaokrúhlenie na desaťhaliere do 0,05 Sk nadol a od 0,05 Sk vrátane smerom nadol.

    Ja počítam stále tak. Teda by to malo byť podľa mňa takto: (119 x 19) / 100+19 = 19

    Výpočet dane podľa zákona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.