Zavrieť

Porady

Mám nárok na daňový bonus keď mám povolenie na pobyt v Maďarsku ale trvalý pobyt mám na Slovensku?

Dobrý deň,

pracujem v Maďarsku, v SR mám trvalý pobyt. Poberala som len príjmy z územia MR.
Maďarsku som sa zdržiavala viacej ako 183 dni v roku, nakoľko aj žijem tam s mojim druhom (občan MR). Mám povolenie na pobyt v MR. Mám nárok na daňový bonus (mám jedného syna od bývalého manžela) v mojom prípade?

Za odpoveď Vám ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    Ide o otázku daňovej rezidentúry. Toto nie je jednoduché, ale princíp je asi takýto: treba určiť podľa istých kritérií, či si daňový rezident MR alebo SR. Dane sa spravidla vysporadúvajú v jednom štáte, v tom, kde si rezident, a to z tzv. celosvetových príjmov (aj z Ugandy, z Maďarska, z celého sveta).

    ak tento link bude fungovať : https://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvit...ranicie.html#1

    Ak budeš podávať daňové priznanie v SR, tak sa na teba vzťahuje legislatíva SR, nad ktorou má ale "prednosť " medzinárodná zmluva o zábranení dvojitého zdanenia medzi SR a MR.


    Uplatniť daňový bonus si môže daňovník, ktorý:

    v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 Zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo,
    mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 Zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6,
    je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16 ZDP) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

    a súčasne preukázal, že vyživované dieťa žije s daňovníkom v domácnosti. Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.

    Mám nárok na daňový bonus keď mám povolenie na pobyt v Maďarsku ale trvalý pobyt mám na Slovensku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.