Zavrieť

Porady

Ako sa určuje mesačný fond pracovného času pri nepretržitej prevádzke

Pracujem v nepretržitej prevádzke, na dve zmeny, ( denná, nočná, 2 dni voľno) týždenne mám odpracovať 37,5 hodiny pri 7,5 hodinovom pracovnom čase, ale pracujem 12 hod., resp. len 11,5 hodiny + pol hodina je na stravu. Každý mesiac je iný fond pracovného času. Neviem sa dostať k tomu, ako sa určuje tento fond pri nepretržitej prevádzke. V zamestnaní mi určili mesačné FPČ, nejako sa mi to nezdá. Napr. v januári 2014 som nesplnil FPČ, lebo bol stanovený na 184 h, ale ja som odpracoval len 172,5 hodín, podľa toho, ako mi zamestnávateľ naplánoval zmeny. (deň, noc, 2 dni voľno). Vie mi to niekto vysvetliť, ale konkrétne, trebárs za mesiac marec 2014, lebo som si čítal aj zákonník práce, ale nechápem tomu. Tí čo pracujú len v pracovné dni a odpracujú 8 hodín denne, t.j. 40 hodín týždenne, majú nižší FPČ ako nepretržití. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Fond pracovneho casu sa pocita podla dlzky tyzdenneho prac. casu.
    Velmi zjednodusene:
    37,5 hod. tyzdenny prac. cas v zmluve = 7, 5 hod. prac. cas denne (ak je rovnomerne rozlozeny).
    Ten vynasobis poctom pracovnych dni a sviatkov pripadajucich na pondelok - piatok a dostanes FPC pre kazdeho, kto ma 37,5 hod. prac cas v zmluve.

    Marec 2014 ma zakladny FPC 21 dni * 7,5 = 157,5 hod.
    Januar 2014 mal FPC 23* 7,5 = 172,5 hod.

    Januarovy FPC 184 hodin je iba v pripade 40 hodinoveho prac. tyzdna, nie 37,5 hod. (je to 23*8 = 184)

    Kazdopadne co sa tyka planovania zmien, nemusi pri nepretrzitej prevdze kazdy mesiac "sediet" pocet naplanovanych a odpracovanych hodin s mesacnym FPC, musi to "sediet" len priemerne za 4 mesiace.

    http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php
    alfi19 ďakujem za odpoveď, ja som to tiež tak pochopil, že vynásobím pracovné dni v mesiaci aj spolu so sviatkami, ak pripadajú na pracovné dni x 7,5 a dostanem FČP. Ale náš zamestnávateľ to ráta asi ináč, lebo aj na február nám tuším určili FPČ 161 hodín a mal by byť len 150, lebo je 20 pracovných dní x 7,5 = 150. Ako mám postupovať voči zamestnávateľovi. Chcem tam ísť osobne sa na to popýtať, lebo tým pádom mi klesla mzda, lebo nemám žiadne nadčasové hodiny, čo je teda rozdiel vo mzde. A náhradné voľno čerpať nemôžeme, lebo sme nepretržití.... Je možné sa k tomuto dopracovať tak, aby som im to predložil z čista jasná, lebo v novele zákonníku je len pokec. Ďakujem
    ivka70 Stale treba pocitat s tym, ze to musi byt len priemerne za 4 mesiace .... ale jasne je, ze nemoze byt kazdy mesiac navyse .... to by v priemere nevyslo.
    Nikde z cista jasna takyto vypocet nie je, vychazda to zo zakona. Ak rataju inak, nech ti predlozia, na zaklade coho.

    Ako sa určuje mesačný fond pracovného času pri nepretržitej prevádzke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.