Zavrieť

Porady

KV a fa z iného mesiaca

Ak daňovník využije možnosť odpočtu DPH z daň.dokladu neskôr ako je dátum dodania na daň.doklade (samozrejme v rámci hosp.roku), ako uvedie daný doklad v KV?
Napr. FA s dátumom dodania 1/2014, daň odpočítaná v DP DPH 2/2014.
Zaradiť FA do KV za 2/14 alebo urobiť dodatočný KV za 1/2014 ?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Do KV ide vtedy ked do DP ale datum dodania taky aky je na fakture.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Daska tym by som si nebola taka ista... fakturu mam v DPH 1/2014, lebo ma zdanitelne plnenie 31.1.2014, ale kedze bola vystavena 5.2.2014 a mne dorucena 6.2.2014 do KV mi ju taha do 2/2014...
    cloe Neviem, aký máš soft, ale v Pohode zadávam aj dátum odpočtu, aj dátum dodania. Dátum dodania sa uvádza vždy taký aký je na faktúre a podľa dátumu odpočtu mi to ide rovnako do DP DPH aj do kontrolného výkazu
    nika.sum ja som si tym ista. V mrp ked nahodim pyta si datum zaradenie, datum odpocitania dane a datum dodania - ten taha aj do KV. Ak pride faktura 06.2. zaradim ju k tomuto datumu, odpocitanie dane 31.1. a tiez aj dodanie 31.1. - tak ju budem mat v KV za 01/2014. Ak dam odpocitanie 06.02. ale datum doda ale datum dodania tam bude 31.1.
    Rozalka V KV to mám byť presne v tom mesiaci ako v DPH.
    Pokiaľ to soft robí inak, to ešte neznamená, že tak je to správne.
    Daska Ja sa nehadam, len som si tym nebola ista, ale presvedcili ste ma, dakujem
    JANA LC Toto zaujíma aj mňa, mala som takýto problém za január.
    20.02.2014 som podala KV aj DP DPH. Ako na potvoru, jedna nemenovaná firma mi poslala DFA so zdaniteľným plnením ešte k 31.01.2014. Volala som na finančnú správu a tam mi povedali, že som ešte v termíne podania, takže stačí len podať opravný KV za január, teda doplniť do B2 tú DFA a DP DPH nemusím opravovať, t.j. že si DPH z tej DFA môžem uplatniť v DP DPH za február, ale do KV za február táto DFA nejde. Tak som to aj spravila..
    Rozalka a v ktorom mesiaci to bude v KV uvedené? január?
    Nejako sa mi ich odpoveď nepozdáva.
    Keby bola faktúra došla v marci?
    JANA LC Keby došla v marci a zdaniteľné plnenie je 31.01.2014 tak treba spraviť dodatočné KV za január a odpočítať si DPH v marci v DP DPH.

    Tu je z drsr.sk, že stačí urobiť opravné, alebo dodatočné KV, DP DPH sa nemusí riešiť:

    Kedy sa podáva opravný a dodatočný kontrolný výkaz

    Opravný kontrolný výkaz podáva platiteľ dane pred uplynutím lehoty na podanie kontrolného výkazu iba vtedy, ak zistí, že údaje v podanom kontrolnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne. Podaný opravný kontrolný výkaz nahrádza riadny kontrolný výkaz, t.j. uvedie v ňom znova všetky údaje z transakcií vrátane nových opravených alebo doplnených, pričom na pôvodne podaný kontrolný výkaz sa neprihliada.
    V prípade, že platiteľ podá opravný kontrolný výkaz, nemusí automaticky podávať aj opravné daňové priznanie.
    Dodatočný kontrolný výkaz podáva platiteľ po uplynutí lehoty na podanie kontrolného výkazu ak zistí, že údaje v podanom kontrolnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne.
    V prípade, že platiteľ musí podať dodatočný kontrolný výkaz, nemusí automaticky podávať aj dodatočné daňové priznanie.
    V dodatočnom kontrolnom výkaze uvádza len opravené a doplnené údaje podľa postupu uvedeného v Poučení na vyplnenie kontrolného výkazu k DPH.




    Tu je príklad z drsr.sk, že KV DPH je vždy podľa dátumu dodania:

    3. Ako riešiť prípady, ak platiteľ dodá tovar napr. 30.3., pričom má lehotu na vyhotovenie faktúry 15 dní, teda do 14.4. Dodávku uvedie v daňovom priznaní za marec a toto daňové priznanie podá po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. 10.4.. V rovnakej lehote je povinný podať aj kontrolný výkaz, avšak v kontrolnom výkaze za marec dodávku zo dňa 30.3. neuvedie, lebo ešte nevyhotovil faktúru (faktúru vyhotoví 12.4.). Je platiteľ povinný podať opravný alebo dodatočný kontrolný výkaz za marec alebo údaje z faktúry uvedie v kontrolnom výkaze za apríl?

    Dodávateľ má uviesť údaje o dodaní tovaru v KV za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. To znamená, že dodanie tovaru dňa 30.3. má byť uvedené v KV za marec alebo I. štvrťrok bez ohľadu na to, že faktúra sa vyhotoví až v apríli. Ak by platiteľ podal DP a KV spolu za marec pred 25. aprílom, a zároveň predtým, ako vyhotoví faktúru, musí podať opravný/dodatočný KV v závislosti od toho, kedy zistí, že údaje z tejto faktúry neuviedol v podanom KV za marec.



    PS: Ja už v tom začínam mať jasno:
    DP DPH slúži len na výpočet, či bude nadmerný odpočet, alebo vlastná daňová povinnosť. Dátum zdaniteľného plnenia nie je podstatný.

    KV DPH slúži, okrem hotovostných platieb, že konkrétna spoločnosť v danom mesiaci mi niečo fakturovala, alebo ja jej. Čiže dátum zdaniteľného plnenia je pre KV dôležitý.
    JAJA11 lenže tu je to z pohľadu dodávateľa, ktorý nevyhotovil faktúru v mesiaci, v ktorom bolo zadniteľné plnenie a je povinný podať opravné alebo dodatočné DP.... z phľadu odberateľa je to úplne inak..... pokiaľ budeme uvádzať DPH na vstupe z faktúry v jednom mesiaci a v v KV DPH v inom mesiaci, nebude mať šancu finančná správa skontrolovať DPH.... ak ja uvediem trebárs došlú faktúru z januára už v KV za január, ale faktúru si odpočítam až vo februári, budú mať nesúlad vo februári, lebo nebudú vedieť, prečo si odpočítavam viac na vstupe ako mám v KV..... hľadať to v predchádzajúcom mesiaci dá zabrať aj programu..... ak to spraví veľa ľudí, tak sa to nebude dať ukontrolovať..... jednoducho skvelý nápad je ten KV :-)
    AnnaK Ja som tiež počula od viacerých školiteľov, že do KV ide faktúra za to isté obdobie, za ktoré si z faktúry uplatňujem odpočet DPH. Napr. fa vystavená 3.2. dátum dodania služby 31.1. Ja si odpočet DPHi uplatním za február, takže faktúra ide do KV za február s uvedením dátumu dodania 31.1.
    JANA LC Ja osobne som KV DPH uvítala, krásne sa vyčistia "platcovia DPH", ostanú len seriózny platitelia,

    každý odberateľ si skontroluje svoje údaje na DFA či sú kompletné - napr. roky účtujem Orange, alebo O2 DFA, a len teraz som si všimla, že nám neuvádzajú Ič DPH,
    a na záver,
    si každý odberateľ vycvičí "fakturantky" dodávateľa, ktoré si nechávajú fakturáciu na poslednú chvíľu a znepríjemňujú život zodpovedným účtovníčkam.

    S prihliadnutím na to , že od roku 2016, by sa už nemalo podávať DP DPH, len KV DPH, sa určite naša práca zjednoduší.

    Som jednoducho optimistka.
      zbaliť

    Bobusko je offline (nepripojený) Bobusko

    Bobusko
    Podľa pokynov z finančnej správy: Ak mne ako odberateľovi príde neskoro faktúra od dodávateľa, nie je problém, DPH si uplatním v ďalšom mesiaci a aj do kontrolného výkazu to uvediem v novom mesiaci, ale pozor s dátumom dodania, aký uviedol dodávateľ vo faktúre,nie je dôvod podávať dodatočný kontrolný výkaz. Jednoducho do kontrolného výkazu to uvediem v tom istom zdaňovacom období, ako si uplatním odpočet DPH v daňovom priznaní. Iné je to u dodávateľa, ten musí vždy vystavovať faktúry včas, a aj v daňovom priznaní aj v kontrolnom výkaze uvádzať podľa dátumu dodania, inak musí robiť dodatočné priznanie aj výkaz.

    Bobusko je offline (nepripojený) Bobusko

    Bobusko
    <p>Podľa pokynov z finančnej správy: Ak mne ako odberateľovi príde neskoro faktúra od dodávateľa, nie je problém, DPH si uplatním v ďalšom mesiaci a aj do kontrolného výkazu to uvediem v novom mesiaci, ale pozor s dátumom dodania, aký uviedol dodávateľ vo faktúre,nie je dôvod podávať dodatočný kontrolný výkaz. Jednoducho do kontrolného výkazu to uvediem v tom istom zdaňovacom období, ako si uplatním odpočet DPH v daňovom priznaní. Iné je to u dodávateľa, ten musí vždy vystavovať faktúry včas, a aj v daňovom priznaní aj v kontrolnom výkaze uvádzať podľa dátumu dodania, inak musí robiť dodatočné priznanie aj výkaz.<br></p><p><br></p>

    kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

    Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
    Ak mám faktúru napr. s dátumom dodania 15.01.2014 a odpočet ja ako odberateľ si chcem spraviť až v 12/2014, tak to môžem urobiť s tým, že v KV v mesiaci 12/2014 bude dátum dodania, ktorý je na FA čiže 15.01.2014.

    Ale toto platí samozrejme pre tuzemské FA.

    Pri zahraničných to neplatí...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety môžeš to takto spraviť, nárok na odpočet si môžeš uplatniť najneskôr v poslednom zdaňov. období roka.
    u.martina dobry den ja by som sa chcela spytat, ci mi vie niekto poradit, ako to treba spravit s tuzemskou doslou fakturou, ktora je ale podla par. 69 odst. 12 pismena a, zakona c. 222/2004. faktura ma datum dodania 30.6.15, dorucena bola 20.7.15 (v tomto termine sme uz mali podanu DPH za 6/2015) a ku mne sa dostala az po termine na podanie DPH. Mozem tuto fakturu zaradit do jula a DPH na vstupe aj na vystupe bude v julovej DPH s tym,ze na KV bude datum dodania 30.6., alebo je treba dat dodatocne danove za 6/2015 uviest DPH na vstupe aj vystupe + dodactocny KV? dakujem
    u.martina nevie nikto poradit?
      zbaliť

    KV a fa z iného mesiaca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.