Zavrieť

Porady

životné minimum

Prosím poradiť, aké životné minimum musí zostať zamestnancovi pri exekúcií. V rodine spoločne žijú 3 členovia z toho 1 dieťa - 16 ročné. Počíta sa do príjmu aj daňový bonus a výživné?
Ďakujem enka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Enka
    Prosím poradiť, aké životné minimum musí zostať zamestnancovi pri exekúcií. V rodine spoločne žijú 3 členovia z toho 1 dieťa - 16 ročné. Počíta sa do príjmu aj daňový bonus a výživné?
    Ďakujem enka.
    Tiež ma toto zaujíma , aj nám prišlo od exekútora rozhodnutie, len náš zamestnanec je slobodný a okrem hrubej mzdy má každý mesiac aj stravné + vreckové v zahraničí. Môže niekto na túto tému niečo viac napísať?
    Ďakujem.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Zatiaľ som zistila len toto.

    Sumy životného minima - OPATRENIE MPSVaR č. 262/2005 Z.z.


    a) 4 730 Sk*) mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,
    b) 3 300 Sk*) mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,

    c) 2 150 Sk*) mesačne, ak ide

    1. o zaopatrené neplnoleté dieťa,
    2. o nezaopatrené dieťa.2)
    Ešte by som potrebovala vedieť z akého príjmu sa to posudzuje.
    <!-- / message --><!-- sig -->
    Naposledy upravil DanielaSL : 29.03.06 at 06:44

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Enka
    Prosím poradiť, aké životné minimum musí zostať zamestnancovi pri exekúcií. V rodine spoločne žijú 3 členovia z toho 1 dieťa - 16 ročné. Počíta sa do príjmu aj daňový bonus a výživné?
    Ďakujem enka.

    na výpočet exekúcii musí zostať na zamestnanca - 1600,-
    na manželku -600,-
    na dieťa - 600,-
    pri výpočte na 1/3 musí zostať zamestnancovi - 2000,-
    pri výživnom sa zráža 2/3 na 2/3 -"- - 1000,-
    pri čistej mzde nad 3000,- ide všetko na zrážku

    DB sa do toho neráta, najpr sa vykonáva zrážka na výživné, nakoľko je to prednostná pohľadávka:p

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Enka
    Prosím poradiť, aké životné minimum musí zostať zamestnancovi pri exekúcií. V rodine spoločne žijú 3 členovia z toho 1 dieťa - 16 ročné. Počíta sa do príjmu aj daňový bonus a výživné?
    Ďakujem enka.
    Zamestnancovi musí zostať 1600,- Sk (na seba) + 2x600,-Sk t.j. 2 800,-Sk.
    Výpočet: čistá mzda - 2 800,-Sk. Z toho čo nám výjde odrátame 3000,-Sk, ktoré sa delia nasledovne: ak ide o uspokojenie prednostnej pohľadávky 2000,-Sk zrazíme zamestnancovi, 1000,-Sk mu zostane. Čiže zamestnanec dostane 2800 + 1000.
    Zrazíme a odvedieme 2000,-Sk(2/3 z 3000) + všetko, čo nám zostane nerozdelené - t.j. čistá mzda - 2800 - 3000 (ak zostáva nejaký zostatok - ten celý ide na uspokojenie pohľadávky).
    Ak nejde o uspokojenie prednostnej pohľadávky, postupuje sa podobne, len s tým rozdielom, že zamestnancovi zostáva 2800 + 2000. Na uspokojenie pohľadávky sa odvedie 1000 + všetko nerozdelené.

    Daňový bonus neslúži na uspokojenie pohľadávky, čiže zostáva zamestnancovi.

    Enka je offline (nepripojený) Enka

    Enka
    Dolňujúca otázka, pracovníčka má čistý príjem 6073 Sk + dostáva 1000 výživné na dieťa. Takže vypočítam:
    6073 - 2800 ostáva 3273 a musím ešte pripočítať k príjmu aj to výživné 1000 Sk? Čo potom odvediem na uspokojenie pohľadávky. Ďakujem

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Mám otázku: výživné dostáva prostredníctvom svojho zamestnávateľa? Podľa môjho názoru výživné nie je súčasťou čistej mzdy pracovníčky.

    Neviem, či sa jedná o uspokojenie prednostnej pohľadávky alebo nie, tak Ti napíšem oba spôsoby:
    6073 (čistá mzda) - 2800 (nepostihnuteľná časť) = 3273
    3273 = 2x1000 + 1x1000 + všetko čo prevyšuje 3000 t.j. 273
    Pri prednostnej pohľadávke zostane zamestnankyni 2800 + 1000, odvedie sa 2x1000+273.
    Pri ostatných pohľadávkach zostane zamestnankyni 2800+2000, odvedie sa 1000+273.

    OXO je offline (nepripojený) OXO

    OXO
    Poprosim o aktualny vypocet, lebo ked pozeram na datum tohoto vlakna, tak som zistil aspon to, ze bola novelizacia. poprosim o vypocet pre slobodneho, bezdetneho chlapa, ktory ma exekuciu. Som zvedavy, co mi mienia ponechat a ci sa radsej odzamestnam a budem to splacat podla moznosti. Na priklad mi staci narabat so sumou 15.000 brutto.

    dakujem pekne


    OXO

    Dakujem vsetkym za cerstve prispevky
    Naposledy upravil OXO : 10.03.08 at 18:22 Dôvod: podakovanie

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    OXO Pozri príspevok
    Poprosim o aktualny vypocet, lebo ked pozeram na datum tohoto vlakna, tak som zistil aspon to, ze bola novelizacia. poprosim o vypocet pre slobodneho, bezdetneho chlapa, ktory ma exekuciu. Som zvedavy, co mi mienia ponechat a ci sa radsej odzamestnam a budem to splacat podla moznosti. Na priklad mi staci narabat so sumou 15.000 brutto.

    dakujem pekne


    OXO
    Od 1.7.2007 platia v zmysle zákona č. 601/2003 o životnom minime tieto sumy živ. minima:
    § 2
    Sumy životného minima



    Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú podľa § 3 spoločne, sa považuje suma alebo úhrn súm

    a) 5 130 Sk mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,
    b) 3 580 Sk mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
    c) 2 340 Sk mesačne, ak ide
    1. o zaopatrené neplnoleté dieťa,
    2. o nezaopatrené dieťa.2)
    -----------------
    2) § 3 zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Tie sumy 1600 a 600 (t.j. nariadenie vlády SR č.89/97 už od r.2006 neplatí. Teraz predpokladám platí nariadenie vlády č. 268/2006 (presné sumy tam nie su, odvíja sa to od súm živ.min.):
    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...zdy+povinného
    Iveta Matlovičová
    brčko Pozri príspevok
    Tie sumy 1600 a 600 (t.j. nariadenie vlády SR č.89/97 už od r.2006 neplatí. Teraz predpokladám platí nariadenie vlády č. 268/2006 (presné sumy tam nie su, odvíja sa to od súm živ.min.):
    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19393&FileName=06-z268&Rocnik=2006&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=288&Flags=160&Ind exFile=zz06&Text=rozsahu+zrážok+zo+mzdy+povinné ho
    súhlasím - len na doplnenie:
    Vychádzame z čistej mzdy zamestnanca, z ktorej odpočítame nepostihnuteľné sumy:
    <!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->nepostihnuteľná suma na povinného predstavuje 60 % životného minima<o:p></o:p>
    <!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->nepostihnuteľná suma na vyživované osoby (manželka, deti) prestavuje 25 % životného minima<o:p></o:p>
    Ak suma čistej mzdy po odpočítaní nepostihnuteľných súm prevyšuje 150 % sumy životného minima, nad túto čiastku sa zrazí celá časť mzdy bez obmedzenia.
    <o:p> </o:p>
    Tabuľka: Prehľad základných súm, ktoré sa nesmú zraziť povinnému (účinnosť od 1.7.2006):<o:p></o:p>
    <table class="MsoNormalTable" style="border-collapse: collapse; width: 507px; height: 211px;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"> <tbody><tr style="page-break-inside: avoid; height: 26.15pt;"> <td colspan="7" style="border-style: solid; border-color: black black windowtext windowtext; border-width: 1pt; padding: 0cm 1.5pt; background: silver none repeat scroll 0%; width: 443.05pt; -moz-background-clip: -moz-initial; -moz-background-origin: -moz-initial; -moz-background-inline-policy: -moz-initial; height: 26.15pt;" valign="top" width="591">
    NEPOSTIHNUTEĽNÁ ČASŤ MZDY NA .....<o:p></o:p>
    </td> </tr> <tr style="height: 27.6pt;"> <td colspan="4" style="border-style: none solid solid; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext; border-width: medium 1pt 1pt; padding: 0cm 1.5pt; width: 70.2pt; height: 27.6pt;" valign="top" width="94">
    povinného<o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 104.05pt; height: 27.6pt;" valign="top" width="139">
    manžela/ku povinného<o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 109.55pt; height: 27.6pt;" valign="top" width="146">
    osobu, ktorej povinný poskytuje výživné<o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 159.25pt; height: 27.6pt;" valign="top" width="212">
    poznámka<o:p></o:p>
    </td> </tr> <tr style="height: 12.35pt;"> <td colspan="4" style="border-style: none solid solid; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext; border-width: medium 1pt 1pt; padding: 0cm 1.5pt; width: 70.2pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="94">
    3078
    <o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 104.05pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="139">
    1282
    <o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 109.55pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="146">
    1282<o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 159.25pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="212">
    <o:p> </o:p>
    </td> </tr> <tr style="height: 12.35pt;"> <td colspan="4" style="border-style: none solid solid; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext; border-width: medium 1pt 1pt; padding: 0cm 1.5pt; width: 70.2pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="94">
    2154
    <o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 104.05pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="139">
    897<o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 109.55pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="146">
    897<o:p></o:p>
    </td> <td style="border-style: none solid solid none; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext -moz-use-text-color; border-width: medium 1pt 1pt medium; padding: 0cm 1.5pt; width: 159.25pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="212"> ak ide o výživné na maloleté dieťa<o:p></o:p>
    </td> </tr> <tr style="height: 12.35pt;"> <td colspan="7" style="border-style: none solid solid; border-color: -moz-use-text-color windowtext windowtext; border-width: medium 1pt 1pt; padding: 0cm 1.5pt; width: 443.05pt; height: 12.35pt;" valign="top" width="591"> Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy povinného zrazí bez obmedzenia ......................... 7 695 Sk<o:p></o:p>
    </td> </tr> </tbody></table> ,

    Miuška je offline (nepripojený) Miuška

    Miuška
    Dobrý deň, prosím Vás, poraďte mi. Mám nasledovný problém. Máme zamestnanca, ktorému skončil pp k 31.05.2008. Problém je v tom, že mal pridelené SMV na základe dohody o používaní osobného MV, z ktorej vyplýva pre zmc povinosť uhradiť nadspotrebu. Ďalej mal k dispozícii platobnú kartu na služobné účely, pri vyúčtovaní predložených dokladov mu vznikol schodok, nakoľko všetky čerpania nedoložil prevádzkovými nákladmi spoločnosti. Má uzatvorenú aj dohodu o hmotnej zodpovednosti.
    Výška dlhu zmc takto vychádza vysoká, preto ma zaujíma, či aj v takomto prípade existuje obmedzenie na min. výšku mzdy na výplatu. Všetky prípady, ktoré som našla sa týkajú exekúcií.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.