Zavrieť

Porady

Konatel kúpil auto v hotovosti na firmu zo svojich sukromnych penazi a je to nad ramec 5000, ako postupovat?

Dobry den, poprosim o radu. Uctujem firmu, ktora je neplatitelom DPH. Firma vznikla v roku 2013. A mam pred sebou zmluvu na nakup auta v hodnote 16500 eur, auto bolo zaplatene vkladom na ucet predajcovi. Ale vo firme resp. v pokladnici taka suma nie je, takze to musel dat zo svojho. Poprosim vas ako to mozem osetrit? Kedze hotovost musi byt do 5000 eur. Rozkuskujem tu cenu a dam to ako vklad spolocnika do spolocnosti? a vytvorim zmluvy na pozicku? ako by ste to uctovali. Alebo jedna osoba moze len za cely rok vlozit v hotovosti 5000 eur?
Prosim som len zacinajuca uctovnicka a toto je moja prva firma dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak vložil on peniaze na účet, tak vyrovnaj faktúru 321/365
    a spoločníkovi pošli peniaze z účtu na jeho účet.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zabu takto on vlozil hotovost na ucet predajcovi auta. na ucte a ani v pokladni taka velka suma nie je. Cize zaplatil auto z vlastnych penazi vkladom na ucet predajcovi, ale auto nekupil na seba ale na firmu
    nika.sum ved ti kejka napisala 321/365 (pozicka spolocnika), ked sa mu to bude vracat niekedy, tak prevodom na ucet.
    zabu a este mam otazocku, ked si konatel zobere peniaze zo spolocnosti spat, tak nebude musiet platit dan?
    nika.sum ked sa mu vracia pozicka tak nebude platit dan
    zabu dakujem
      zbaliť

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Veď zaúčtuj v potrebnej výške pôžičku konateľa, samozrejme na niekoľko krát, aby si mala na každú zmluvu o pôžičke menšiu sumu ako 5000 Eur. A hneď máš v pokladni potrebnú sumu na vklad na účet pre dodávateľa auta. samozrejme, že treba následne pôžičku vrátiť.
    Len či bude mať niekedy na to peniaze v skutočnosti, to je otázka, čo?
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zabu takze da sa to takto niekol krat? lebo kamaratka uctovnicka, ze od jednej osoby za rok, moze byt 5000 eur. No a či budú mať na vrátenie , tak to je dobra otazka. A nedalo by sa do dať do firmy DAROM? hm? alebo bezodplatna pozicka?
    marjankaj Veď tie peniaze môže poslať z účtu. Nemusí v hotovosti.
    marjankaj A ako darom? Veď konateľ firme nič nedaroval. Ani peniaze a ani auto, keďže ho nevlastnil.
    zabu ale na ucte nie su... ja spatne uctujem teraz cely rok 2013
    zabu myslela som, ze podaroval firme peniaze, a firma vdaka tomu kupila auto
    účtovník 007 Každá samostatne uzatvorená pôžička sa posudzuje ako jedinečná. Môže vložiť do 5000 Eur. Ak by však mal uzatvorenú pôžičku na 16 000 Eur a vkladal by peniaze postupne, tak to nemôže.
    zabu dakujem, myslela som si
    nika.sum pise, ze spolocnik to uz zaplatil, tak nemusi si nic vkladat do pokladne, ale ked mu pozicku budu chciet vratit tak cez ucet.
    účtovník 007 Inak, ak by v zmluve bolo ošetrené, že poskytne pôžičku ktorá bude rovno použitá na nákup auta, tak do pokladne už nemusí nič dať. Vidíš, to mi nenapadlo :-)
    zabu hmm no to je zaujimava myslienka
    KEJKA a čo som ti hned na začiatku radila?
    321/365
    a 365 vyriešiš prevodom na účet konateľa?
    nika.sum ved som im pisala pri tvojom prispevku, ze to ma spravit tak ako jej radis. Niekedy mam pocit, ze je tato nova porada menej prehladna a necitaju sa vsetky prispevky
    KEJKA asi tak.
    zabu ešte poprosim pomoc, uctujem v Money, a 321/365 mam v nom zauctovat cez interne doklady?
      zbaliť

    Konatel kúpil auto v hotovosti na firmu zo svojich sukromnych penazi a je to nad ramec 5000, ako postupovat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.