Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Ak je v DP zaškrtnutý paušál
na r. 2 výdavky nemá byť uvedené nič
na r. 9 výdavky má byť uvedený súčet 40 percent z príjmov (+ odvody ak sú uvedené pod tabuľkou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nech už to je tak či onak , zajtra napíšem na facko na Finančnú správu kde je pravda . Nebudem písať dopyt , ale verejne , nech sa aj verejne vyjadria .
    Ak raz píšu v poučení to a v skutočnosti odpovedajú ono a potom zasa príde na rad vlastný názor správkyň , je to čistá buzerácia daňových poplatníkov, lebo treba počítať s tým, že je tu eventuálne možnosť , že niekoho s daňovým priznaním vrátia , resp. dajú prepracovať daňové priznanie .Nech sa láskavo už konečne dohodnú a vydajú k riadku 2 a a k riadku 9 jednotné a nemenné stanovisko .
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R Zitka - to asi len preto - aby sme tu mali o čom špekulovať ??
    už od roku 2009 píšu v poučení - že úhrnom na riadku 9! ... fakt neviem, načo teraz dávali také stanoviská z fin riaditeľstva ?????-
    - čo keď vôbec nemám príjem v riadku 2 (ale v iných)
    Zita5 Tu ide aj o to , že ak niekto postupuje podľa poučenia t.j. riadok 9 i napriek tomu daňový úrad pošle výzvu na opravu a doplniť aj do r.2.Údajne účtovníčka sa preukázala aj s poučením a správkyňu dane to nezaujímalo ! A to kde sme ? Mne je jedno , kde to uvediem, ale prečo by mali preháňať ľudí .
    Katy a R našťastie - u nás je to OK (niekedy síce s poukázaním na poučenie) .. ale vlani sa mi stalo - že SP mala nejaké námietky (cez DU) - pri viacerých príjmoch (odst 1 a 2) chceli vedieť, že koľko poistného patrí k jednotlivým príjmom ??? ..
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Tu som našla aj iný názor:
    http://www.porada.sk/t231632-pausaln...vody-v-dp.html

    avalik (28.02.14 13:05) neviem opravit odpoved, tak dam aspon tu:

    Dobrý deň,
    DP FO B, tabuľka č. 1 - výdavky na r. 2 sa uvádzajú vrátane preukázateľne zaplateného poistného alebo sa toto poistné zahrnie len do r. 9 ?

    Dobrý deň,

    Riadok 2 výdavky - daňovník uvedie 40% tné výdavky k príjmom (max. 5040 ) + preukázateľne zaplatené poistné z príjmov podľa § 6 ods. 1 písm.b) zákona.

    ---
    S pozdravom,
    Ing. Jana Jezerčáková
    Kontaktné centrum podpory
    Finančné riaditeľstvo SR
    zanetth Nebolo by od veci, keby sa jednoznačne dohodli na tom, čo je vlastne správne...Jeden povie tak, druhý inak... a daňovníci a účtovníčky sú zase za fackovacích panákov... z roka na rok je to tuším horšie...namiesto toho, aby nám to uľahčili, maturujeme nad primitívnymi vecami...škoda reči....ale asi je lepšie nedať na r. 2 nič, nech si tam dopíšu, čo chcú...
    Katy a R fakt sa tým už nezaoberajte - riadok 9 nie je súčtový na eDane - čiže je jedno, čo je v riadku 2 (možno v niektorých programoch je to inak??) - a na DU treba správkyni ukázať poučenie (keby niečo)
    pani Jezerčáková asi nečítala poučenie (ktovie, kto ho napísal?? )

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak v tabuľke č. 1 r. 2 zapíšeš celkové príjmy a do stlpca výdavky dáš 40 % z príjmov (tie nemôžu presiahnuť sumu 5040 Eur) + zaplatené odvody do ZP a SP. Spolu s odvodmi to môže byť viac ako 5040 Eur. Ten limit sa vzťahuje na 40% z príjmu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka ... aj ja to takto vyplňujem, som zvedavá, čo na to povedia na podatelni, v stredu sa tam chystám
    mondes Ja nechápem tú tému, veď v poučení je to jasne napísané. Ja už som podala nie jedno DP takto vyplnené a nebol žiadny problém.
    Kristina27 presne tak, veď každý si vie z DP vypočítať ak je začiarknuté, že uplatňuje paušálne, že 40% z tých príjmov na r. 2 je toľko, a preto je to viac, lebo je tam ešte plus to zaplatené poistné, ktoré tiež majú pod tabuľkou vypísané
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.