Zavrieť

Porady

stravné a dph

suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Prosím o radu, máme firmu, ktorá nám vozí obedy, je platcom DPH, naša firma je tiež platcom dph. Firma nám na konci mesiaca vyúčtuje obedy jedne obed 54,-sk bez DPH, ja mám povinnosť odviesť dph v takej istej
hodnote ako si uplatním na odpočet alebo z hodnoty prijatej od zamestnancov? doteraz som odvádzala dph takú ako na odpočte. Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
Prosím o radu, máme firmu, ktorá nám vozí obedy, je platcom DPH, naša firma je tiež platcom dph. Firma nám na konci mesiaca vyúčtuje obedy jedne obed 54,-sk bez DPH, ja mám povinnosť odviesť dph v takej istej
hodnote ako si uplatním na odpočet alebo z hodnoty prijatej od zamestnancov? doteraz som odvádzala dph takú ako na odpočte. Ďakujem.
Základom dane je cena stravného pre zamestnanca bez dph.
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Tweety
Základom dane je cena stravného pre zamestnanca bez dph.
Plati aj keď máme zmluvu s danou firmou?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
Plati aj keď máme zmluvu s danou firmou?
Ty predávaš zamestnancovi jedlo,( poskytuješ službu), musíš odviesť daň.
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Tweety
Ty predávaš zamestnancovi jedlo,( poskytuješ službu), musíš odviesť daň.
Áno, to chápem, len neviem či ju mám vypočítať z toho čo dostanem od zamestnancov t.j. 54 x 45% x počet obedov,alebo mám odviesť dph takú istú ako som si odpočítala (faktúra od firmy ) lebo dosiaľ som to robila týmto spôsobom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
Áno, to chápem, len neviem či ju mám vypočítať z toho čo dostanem od zamestnancov t.j. 54 x 45% x počet obedov,alebo mám odviesť dph takú istú ako som si odpočítala (faktúra od firmy ) lebo dosiaľ som to robila týmto spôsobom.
Koľko bude platiť zamestnanec za jeden obed?, 54 sa mi zdá veľa. Prosím napíš.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
Áno, to chápem, len neviem či ju mám vypočítať z toho čo dostanem od zamestnancov t.j. 54 x 45% x počet obedov,alebo mám odviesť dph takú istú ako som si odpočítala (faktúra od firmy ) lebo dosiaľ som to robila týmto spôsobom.
Ak si to robila týmto spôsobom, robila si to zle.
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Tweety
Koľko bude platiť zamestnanec za jeden obed?, 54 sa mi zdá veľa. Prosím napíš.
54,- bez dph stojí jeden obed, z toho platí 45% zamestnanec to je 24,30 bez dph a krát počet obedov napríklad 22 t.j. 24,30x22=534,60 platí zamestanec a ja z toho vypočítam dph.
No doteraz som platila dph z faktúry od dodávateľa obedov.Teda dph na vstupe sa rovnala sume dph na vystupe.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
54,- bez dph stojí jeden obed, z toho platí 45% zamestnanec to je 24,30 bez dph a krát počet obedov napríklad 22 t.j. 24,30x22=534,60 platí zamestanec a ja z toho vypočítam dph.
No doteraz som platila dph z faktúry od dodávateľa obedov.Teda dph na vstupe sa rovnala sume dph na vystupe.
Zamestnanec platí aj dph. Ak Ti teda ostane k zaplateniu napr. 29.- základom dane na jedno jedlo bude suma bez dph t.j. 24,37, a daň 4,63. Neviem, prečo neprispievate so S.F. Treba to prekalkulovať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pre kontrolu vašej kalkulácie prikladám príklad z info na stránke DRSR:

Napríklad: Platiteľ si uplatnil odpočítanie dane pri nákupe tovarov a služieb v súvislosti s poskytovaním stravovania, pretože splnil podmienky upravené v § 49 až 51 zákona o DPH:


Cena jedla bez DPH........................................70,00 Sk
55% z nákladov spojených
s poskytnutím jedla (t.j. zo sumy 70,-Sk)...........38,50 Sk
Príspevok zo soc.fondu ..................................2,00 Sk
Základ dane bez DPH ....................................29,50 Sk
DPH 19% .................................................. ..5,60 Sk
Zamestnanec k úhrade ...................................35,10 Sk
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Jana Acsová
Pre kontrolu vašej kalkulácie prikladám príklad z info na stránke DRSR:

Napríklad: Platiteľ si uplatnil odpočítanie dane pri nákupe tovarov a služieb v súvislosti s poskytovaním stravovania, pretože splnil podmienky upravené v § 49 až 51 zákona o DPH:


Cena jedla bez DPH........................................70,00 Sk
55% z nákladov spojených
s poskytnutím jedla (t.j. zo sumy 70,-Sk)...........38,50 Sk
Príspevok zo soc.fondu ..................................2,00 Sk
Základ dane bez DPH ....................................29,50 Sk
DPH 19% .................................................. ..5,60 Sk
Zamestnanec k úhrade ...................................35,10 Sk
Janka , vy súhlasíte s tým, že cena jedla , z krorej sa má počítať 55% je cena bez dane? Tak ako je to v tomto usmernení?
Alebo čo si myslíte, z čoho má byť počítaných 55%?Ja si myslím y ceny s DPH.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ALBO
Janka , vy súhlasíte s tým, že cena jedla , z krorej sa má počítať 55% je cena bez dane? Tak ako je to v tomto usmernení?
Alebo čo si myslíte, z čoho má byť počítaných 55%?Ja si myslím y ceny s DPH.
55% sa počíta z ceny jedla bez dph. DPH si predsa uplatní, ak je platcom dph.
Janka to má správne.
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Tweety
55% sa počíta z ceny jedla bez dph. DPH si predsa uplatní, ak je platcom dph.
Janka to má správne.
Ja ich počítam z ceny bez dph... len som myslela, že dph sa odvádza v takej istej výške ako na vstupe... a ešte sa chcem spýtať ako vypočítam koľko môžem prispieť na stravu zo SF, uričím si to sama? Prosim poraďte.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
Ja ich počítam z ceny bez dph... len som myslela, že dph sa odvádza v takej istej výške ako na vstupe... a ešte sa chcem spýtať ako vypočítam koľko môžem prispieť na stravu zo SF, uričím si to sama? Prosim poraďte.
Najprv musíš zistiť, koľko budeš mať peňazí vo fonde. Ale podľa zákona o SF je tam tuším povinné prispievanie 30% fondu.
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Tweety
Najprv musíš zistiť, koľko budeš mať peňazí vo fonde. Ale podľa zákona o SF je tam tuším povinné prispievanie 30% fondu.
ďakujem už som trochu múdrejšia!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
ďakujem už som trochu múdrejšia!
Vďačne aj inokedy, len nie často.:p
0 0
suma suma

suma je offline (nepripojený) suma

Tweety
Vďačne aj inokedy, len nie často.:p
Môžem ešte poprosiť môžete mi niekto vysvetliť postup ako si správne vypočitať prispevok zo SF, teda ako si mám správne vypočítať príspevok, môže byť aj nejaký príklad. Mám v tom menší zmätok. ďakujem.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ALBO
Janka , vy súhlasíte s tým, že cena jedla , z krorej sa má počítať 55% je cena bez dane? Tak ako je to v tomto usmernení?
Alebo čo si myslíte, z čoho má byť počítaných 55%?Ja si myslím y ceny s DPH.
Už tu jeden článok od Janky máme:http://www.porada.sk/t15281-kalkulov...-stravnho.html
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suma
Môžem ešte poprosiť môžete mi niekto vysvetliť postup ako si správne vypočitať prispevok zo SF, teda ako si mám správne vypočítať príspevok, môže byť aj nejaký príklad. Mám v tom menší zmätok. ďakujem.
Zistíš, koľko budeš mať peňazí vo fonde, zistiš približ. počet obedov za rok a urobíš prepočet, koľko vyjde na 1 obed a uvidíš, či sa zmestíš alebo nie, a v akej hodnote.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Tweety
55% sa počíta z ceny jedla bez dph. DPH si predsa uplatní, ak je platcom dph.
Janka to má správne.
Už mi z toho šibe.
ZP hovorí:
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
cena jedla je predsa cena s daňou pre zamestnanca.Chcete povedať že pri lístku 70+13,3= 83,3 platiteľ dane prispeje zamestnancovi 70x,55=38,5
a neplatiteľ prispeje. 83x0,55= 46, Podľa mňa ZP by mal pozerať na zamestnancov rovnako .
No a ako si vysvetlíte toto: je to v DUPP 1/2006 ako vysvetlenie §22 zák o DPH:str. 267.
"do marca 2005 od mája 2004 sa počítal príspevok 55% z ceny s DPH a od marca 2005 sa počíta 55% z ceny bez dane." Napísané osobou fundovanou pre zákon o DPH.
A z čoho vyplynul tento zásadný rozdiel v ponímaní ZP?
Naposledy upravil ALBO : 29.03.06 at 12:34
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ALBO
Už mi z toho šibe.
ZP hovorí:
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
cena jedla je predsa cena s daňou pre zamestnanca.Chcete povedať že pri lístku 70+13,3= 83,3 platiteľ dane prispeje zamestnancovi 70x,55=38,5
a neplatiteľ prispeje. 83x0,55= 46, Podľa mňa ZP by mal pozerať na zamestnancov rovnako .
No a ako si vysvetlíte toto: je to v DUPP ako vysvetlenie §22 zák o DPH:str. 267.
"do marca 2005 od mája 2004 sa počítal príspevok 55% z ceny s DPH a od marca 2005 sa počíta 55% z ceny bez dane." Napísané osobou fundovanou pre zákon o DPH.
A z čoho vyplynul tento zásadný rozdiel v ponímaní ZP?
NEdovoľ aby zašibalo.
MInimálne prispeje z nákladov 55% z ceny jedla bez dane, ale môže maximálne 55% z 89.-(stravné podľa zákona o CN). Ak je platiteľ dane tak daň na vstupe (po starom) si uplatní v odpočte dane. Stále to bola cena bez dane. Hovorím o platcovi dph.
Naposledy upravil Tweety : 29.03.06 at 12:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať