Zavrieť

Porady

Dotácia a daňové priznanie

Dobrý deň, dvaja živnostníci ma oslovili, aby som im spravila daňové priznanie, avšak obidvaja brali minulý rok dotáciu z úradu a ja som s dotáciou ešte neúčtovala, nemám s tým žiadne teoretické ani praktické skúsenosti. Je s tým veľa roboty? Ako a kde sa to prejaví v daňovom priznaní?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak im bola poskytnutá dotácia z ÚP, tak je lepšie im robiť komplet JU. Prijatú dotáciu zaúčtujete ako PNZD, a následné čerpanie dotácie, napr. kúpa zváračky za 400 eur zaúčtujete cez ID a to dvojitým zápisom. Najprv odúčtujete z PNZD mínusom 400 eur do POZD plusom 400 eur a potom urobíte úhradu buď z pokladne, lebo z BU. Takto každý výdavok z dotácie je potrebné preúčtovávať. Aj odvody, ak ich má zahrnuté v podnikat. zámere. A preštudujte si dohodu, ktorú uzatvorili s ÚP, nakoľko je potrebné u niekoho každý polrok vypracovať správu a zaniesť ju na ÚP.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Danuska10 Dobrý deň, no ja to o tej dotácii lúskam už druhý deň a nemám jednoznačné odpovede. Najprv som tomu rozumela tak, že ak robím JU, dávam do príjmu z dotácie len to, čo som použila ako výdaj....ako ste odpovedali vyššie. A pri paušály sa vraj zahŕňa do základu dane celá dotácia. Pozrela som si zákon a teraz už tomu nerozumiem. Viete mi túto časť objasniť?
    V § 17....do ZD sa nezahŕňa:,
    ods. 3 písm h,
    dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane:
    1.........................................
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,..........ale tejto vete nerozumiem...
    mondes No veď tú dotáciu zaúčtujete do PNZD a až čiastky, ktoré čerpáte z dotácie, idú do výdavkov, ale zároveň do príjmov,(podľa vyššie uvedeného postupu), čiže dopad na ZD bude nulový.
    Danuska10 Tak dostala som odpoveď z DÚ......pripájam.....(v skratke pri paušály bez ohľadu na čerpanie sa dotácia zahŕňa do ZD celá :-(

    Odpoveď z Finančnej správy:
    Ak sa jedná o daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie daňovú evidenciu podľa zákona (a uplatňuje skutočné výdavky), pri zahrnovaní dotácie, podpory a príspevku do základu dane uplatňuje postup podľa § 17 ods.3 písm.h) zákona o dani z príjmov.

    Ustanovenie § 17 ods.3 písm.h) zákna o dnai z príjmov určuje, že dotácie, podpory a príspevky, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 ZDP (s účinnosťou od 1. 1. 2014 sa daňová evidencia zjednocuje s evidenciou pre príjmy z prenájmu a uvádza sa v § 6 ods. 11 ZDP) a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu) a to:
    – postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto prostriedkov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej
    výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    – v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom
    období, v ktorom boli prijaté.

    Ak by takýto príjem plynul daňovníkovi, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
    Anik Hlavne najdôležitejšie z toho všetkého je pozrieť do zmluvy. Ak je to z tých novších čo boli dávané v roku 2013 je tam u väčšiny povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo a nezaoberať sa paušálom. Aj keď všetko má svoje výhody a nevýhody
      zbaliť

    Dotácia a daňové priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.