Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - dotácia z ÚP

Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. Do ktorého riadku prirátam ako príjem dotáciu na podnikanie z ÚP? Môžem to zarátať k príjmom zo živnosti?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tinča Pozri príspevok
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. Do ktorého riadku prirátam ako príjem dotáciu na podnikanie z ÚP? Môžem to zarátať k príjmom zo živnosti?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Pokial si daňovník neuplatňuje paušálne výdavky, prijatá dotácia nie je príjmom ovpl.základ dane. Do príjmu zahrnieš len vyčerpanú dotáciu na základe schváleného podn. plánu. Účtuješ cez interný doklad ako iný zdanitelný príjem.

V DP sa prejaví v príjmoch zo živnosti
0 0
tinča tinča

tinča je offline (nepripojený) tinča

Dík za odpoveď.
Daňovník si uplatňuje 40% paušálne výdavky. Tu započítam dotáciu celú ako príjem. Takže do príjmoch zo živnosti. Ďakujem
Prajem pekný zvyšok dňa
0 0
pyrit pyrit

pyrit je offline (nepripojený) pyrit

geolog
Aj ja dakujem. Toto som hladal. Len mi nie je jasne, ze ked zaplatim dan z dotacie, ako potom nakupim vsetky tie vecicky na ktore mi bola dotacia priznana ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pyrit Pozri príspevok
Aj ja dakujem. Toto som hladal. Len mi nie je jasne, ze ked zaplatim dan z dotacie, ako potom nakupim vsetky tie vecicky na ktore mi bola dotacia priznana ...
A robíš JU, alebo paušalne výdavky.
0 0
pyrit pyrit

pyrit je offline (nepripojený) pyrit

geolog
pausalne
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pyrit Pozri príspevok
pausalne
A iste budeš platiť daň? Je pravda pri paušale musíš zahrnúť celú dotáciu do príjmu. Ale to neznamená, že Ti výjde platiť daň
0 0
pyrit pyrit

pyrit je offline (nepripojený) pyrit

geolog
Ved to ... ze vyjde platit dan ... Robim si prvy krat DP sam a neratal som ze celu dotaciu musim zahrnut ... to mam za to ze na poslednu chvilu som si to nechal.
Dakujem Xanti
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pyrit Pozri príspevok
Ved to ... ze vyjde platit dan ... Robim si prvy krat DP sam a neratal som ze celu dotaciu musim zahrnut ... to mam za to ze na poslednu chvilu som si to nechal.
Dakujem Xanti
Verím, že aj z dotácie si odrátal 40% paušalne výdavky, a nezabudol si na nezdaniteľné minimum 4025,70 €

Výjde vysoká daň? Nebolo by potom efektívnejšie urobiť JU?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pyrit Pozri príspevok
jasne to nezabudnem. prave pri tom sedivejem, len odhadom viem ze dan bude.
Nevies poradit pri DP pod tab c.1 su dva chlieviky na zaskrtnutie a naviem aky je medzi nimi rozdiel:
1: Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom
z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške
2: Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)
Zaskrtnem obe ???
Prečo odhadom.. nahádž príjmy a výdaje ( odvody SP a ZP ) do tejto tabulky čo je tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html a máš presnú daň alebo nedaň.

Zaškrtni prvý chlievik, a vpíš sumu odvodov.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pyrit Pozri príspevok
Ved to ... ze vyjde platit dan ... Robim si prvy krat DP sam a neratal som ze celu dotaciu musim zahrnut ... to mam za to ze na poslednu chvilu som si to nechal.
Dakujem Xanti
Mal si okrem dotácie aj iné príjmy ? Nezabudol si na uplatnenie celoročnej nezd.časti základu dane ? (4025,70 €)
0 0
pyrit pyrit

pyrit je offline (nepripojený) pyrit

geolog
Hej, diki. Vymazal som prispevok lebo som sam nasiel odpoved.
Je to komplikovanejsie - Podnikam iba od decembra 2009 a pred tym som mal aj ine prijmy ... dan mi vysla radovo v stovkach eur :-( Keby som nezaratal dotaciu, tak by som mal preplatok ... hmm
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pyrit Pozri príspevok
Hej, diki. Vymazal som prispevok lebo som sam nasiel odpoved.
Je to komplikovanejsie - Podnikam iba od decembra 2009 a pred tym som mal aj ine prijmy ... dan mi vysla radovo v stovkach eur :-( Keby som nezaratal dotaciu, tak by som mal preplatok ... hmm
Tak potom jediná voľba JU, pre teba.
0 0
martin512 martin512

martin512 je offline (nepripojený) martin512

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ohľadom DP za rok 2010. Podnikám od polovice apríla 2010, predtým som bol vedený v evidencií na Úrade práce. Nie som platiteľom DPH, mám malé výdavky, tak som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky. V roku 2010 som dostal dotáciu z Úradu práce, ktorú som ešte celú nevyčerpal. Podľa odpovedí, ktoré tu uvádzate, si musím do príjmov započítať celú výšku dotácie. Výpočet by mal byť teda nasledovný:

Príjmy zo živnosti: 3610
Dotácia: 3902,16 (celá dotácia, čerpané je len 2851,58)
Spolu príjmy: 7512,16

Paušálne výdavky: 3004,86 (7512,16 * 0,40)
Odvody do ZP, do SP neboli: 336,97 (7 * 44,73 + 23,86 je ekvivalentná časť za mesiac apríl)
Spolu výdavky: 3341,83

Rozdiel spolu príjmy - spolu výdavky = 4170,33
odpočitateľná položka na daňovníka je 4 025,64
DAŇOVÁ POVINNOSŤ: 0 EUR


Je môj výpočet správny? Ďakujem za Váš čas a ochotu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martin512 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ohľadom DP za rok 2010. Podnikám od polovice apríla 2010, predtým som bol vedený v evidencií na Úrade práce. Nie som platiteľom DPH, mám malé výdavky, tak som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky. V roku 2010 som dostal dotáciu z Úradu práce, ktorú som ešte celú nevyčerpal. Podľa odpovedí, ktoré tu uvádzate, si musím do príjmov započítať celú výšku dotácie. Výpočet by mal byť teda nasledovný:

Príjmy zo živnosti: 3610
Dotácia: 3902,16 (celá dotácia, čerpané je len 2851,58)
Spolu príjmy: 7512,16

Paušálne výdavky: 3004,86 (7512,16 * 0,40)
Odvody do ZP, do SP neboli: 336,97 (7 * 44,73 + 23,86 je ekvivalentná časť za mesiac apríl)
Spolu výdavky: 3341,83

Rozdiel spolu príjmy - spolu výdavky = 4170,33
odpočitateľná položka na daňovníka je 4 025,64
DAŇOVÁ POVINNOSŤ: 0 EUR


Je môj výpočet správny? Ďakujem za Váš čas a ochotu.
ak nemáš pokazenú kalkulačku - nie je správny

4170,33 - 4025,64 nemôže byť nula.
0 0
martin512 martin512

martin512 je offline (nepripojený) martin512

veronikasad Pozri príspevok
ak nemáš pokazenú kalkulačku - nie je správny

4170,33 - 4025,64 nemôže byť nula.
Hops, sorry, takže rozdiel je 144,69. Takže budem musieť zaplatiť daň v tejto výške
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martin512 Pozri príspevok
Hops, sorry, takže rozdiel je 144,69. Takže budem musieť zaplatiť daň v tejto výške
to je ZD - daň z toho je 19 %
0 0
martin512 martin512

martin512 je offline (nepripojený) martin512

veronikasad Pozri príspevok
to je ZD - daň z toho je 19 %
Ok, ďakujem. Škoda, že je potrebné pridať do príjmov celú sumu dotácie Veď dotácia je vyššia ako moje príjmy za celý rok živnosti. Nebolo by možné to nejak uhrať na daň 0 eur?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martin512 Pozri príspevok
Ok, ďakujem. Škoda, že je potrebné pridať do príjmov celú sumu dotácie Veď dotácia je vyššia ako moje príjmy za celý rok živnosti. Nebolo by možné to nejak uhrať na daň 0 eur?
V akej oblasti podnikáš ? Sú pre teba výhodnejšie paušálne výdavky ?
(skutočné výdavky (bez zaplateného poistného) sú nižšie ako 40 % z tržieb ) ?
0 0
martin512 martin512

martin512 je offline (nepripojený) martin512

veronikasad Pozri príspevok
V akej oblasti podnikáš ? Sú pre teba výhodnejšie paušálne výdavky ?
(skutočné výdavky (bez zaplateného poistného) sú nižšie ako 40 % z tržieb ) ?
Projekčná činnosť, nemám tam skoro žiadne výdavky, iba keď tak účet za telefón, internet, papier, toner. Na začiatku som však kupoval počítač, tlačiareň a program z príspevku. Chcem som uplatniť len paušálne výdavky a viesť si len zjednodušenú evidenciu príjmov a nie jednoduché účtovnictvo. Prekvapilo ma to s tou dotáciu, predpokladal som, že do príjmov pôjde len čerpaná časť z dotácie, tak by to krásne vychádzalo.
Naposledy upravil martin512 : 21.03.11 at 19:30
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martin512 Pozri príspevok
Projekčná činnosť, nemám tam skoro žiadne výdavky, iba keď tak účet za telefón, internet, papier, toner. Na začiatku som však kupoval počítač, tlačiareň a program z príspevku. Chcem som uplatniť len paušálne výdavky a viesť si len zjednodušenú evidenciu príjmov a nie jednoduché účtovnictvo.
Ak ti nezostali nezaplatené faktúry, nechoď v prvých dvoch rokoch na paušálne výdavky. Sprav si účtovníctvo nevyjde ti platiť žiadna daň.
Do príjmu zahrnieš skutočne vyčerpanú dotáciu - oproti budeš mať výdavky - dopad na základ dane z dotácie je nula. Príjem zo živnosti je nižší ako NČZD, daň nezaplatíš žiadnu.

V budúcom roku zahrnieš do príjmu zbytok dotácie - oproti tomu budeš mať znovu skutočné výdavky - dopad na základ dane znovu nula.

Žiadnemu klientovi nedoporučujem v prvom roku podnikania zdaniť dotáciu paušálnymi výdavkami, resp. doporučujem viesť účtovníctvo v prvých dvoch rokoch. Je to preukaznejšie, UP nemôže spochybniť čerpanie dotácie.

Aký príjem predpokladáš v roku 2011 ?

Ak sa budeš "nudiť", prelúskaj si túto tému

http://www.porada.sk/t91309-dotacia-...y+nepovolen%E9
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať